O nas
Kontakt

Dziesiątki tysięcy uciekają przed szalejącymi pożarami na Teneryfie iw Kanadzie

Laura Kowalczyk

Dziesiątki tysięcy uciekają przed szalejącymi pożarami na Teneryfie iw Kanadzie

Dziesiątki tysięcy zmuszonych do ucieczki z powodu szalejących pożarów na hiszpańskiej wyspie Teneryfie i na Terytoriach Północno-Zachodnich Kanady

Urzędnicy twierdzą, że około 26 000 osób zostało przeniesionych w bezpieczne miejsce na Teneryfie.

Silne wiatry i wyższe temperatury pomogły rozprzestrzenić płomienie ogromnego pożaru lasu, podczas gdy trudny teren i kłęby dymu utrudniają opanowanie go.

W sobotę strażacy poinformowali, że wciąż trwają trzy obszary pożaru.

„Ale teraz dokładnie znamy obszary, w których musimy zaatakować ogień i te, w których musimy zbudować zabezpieczenia” – powiedział dziennikarzom pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Fernando Grande Marlaska.

Od czasu wybuchu pożaru we wtorek późnym wieczorem nie zgłoszono żadnych obrażeń.

Około 265 strażaków walczyło z ogniem przy pomocy 19 samolotów, w tym jednostek z kontynentu wysłanych na pomoc. Kolejne posiłki są w drodze, powiedział rząd centralny.

Pożar znajduje się na stromym i skalistym terenie górskim porośniętym sosnami, na którego zboczach znajduje się kilka gmin. Dostęp dla strażaków jest niezwykle utrudniony.

Wyspy Kanaryjskie były w suszy przez większość ostatnich kilku lat, podobnie jak większość kontynentalnej części Hiszpanii. Wyspy odnotowały w ostatnich latach opady poniżej średniej z powodu zmieniających się wzorców pogodowych, na które miały wpływ zmiany klimatyczne.

Urzędnicy Unii Europejskiej obwiniają zmiany klimatyczne za rosnącą częstotliwość i intensywność pożarów lasów w Europie, zauważając, że rok 2022 był drugim najgorszym rokiem pod względem szkód spowodowanych pożarami po 2017 r.

Tysiące uciekają przed płomieniami w Kanadzie

Według urzędników z Terytoriów Północno-Zachodnich w Kanadzie co najmniej 19 000 osób zostało ewakuowanych z miasta Yellowknife. Liczba ta obejmuje całą populację.

Powiedzieli, że 15 000 osób uciekło drogą, 3800 zostało ewakuowanych drogą powietrzną, a co najmniej 300 strażaków zostało zmobilizowanych do walki z płomieniami.

Strażacy walczą o opanowanie ponad 200 pożarów, które zmusiły kolejne tysiące do wycofania się do centrów ewakuacyjnych w całej Albercie, aż po Calgary na południe.