Nowy raport opisuje próbę wykorzystania amerykańskich celebrytów za pośrednictwem Cameo do atakowania prezydenta Mołdawii.
Prezydent Mołdawii Maia Sandu stała się celem kampanii ataków we wrześniu ubiegłego roku: pozornie skoordynowanych wysiłków amerykańskich celebrytów na internetowej platformie wideo Cameo, wzywających do jej obalenia.
Haczyk: gwiazdy, w tym Dolph Lundgren, Lindsay Lohan i Brian Baumgartner, zostały zmanipulowane w celu wyrównania ataków geopolitycznych.
Takie wnioski płyną z nowego raportu laboratorium Digital Forensic Research Lab (DFRLab) Rady Atlantyckiej – zespołu doradców badającego dezinformację i przyszłość praw cyfrowych.
Cameo to platforma, która pozwala użytkownikom płacić celebrytom i gwiazdom telewizji za nagranie filmu z dowolnym tekstem, który chcą przeczytać. Klient określa dla kogo jest wiadomość i dlaczego ma zostać nagrany, płaci stawkę wskazaną przez celebrytę i otrzymuje wideo.
TylkoGliwice Next poprosił Cameo o komentarz, ale nie otrzymał odpowiedzi przed publikacją.
Filmy zaczynają się od ciepłego powitania skierowanego do prezydenta, ale przerywa je rosyjski tekst: „My, gwiazdy Hollywood, wspieramy naród Mołdawii w jego pragnieniu obalenia ciebie, Sandu. Dołączamy do flash mobu #DavaiteSkinemSandu” (co po rosyjsku oznacza #Let'sBringDownSandu).
Z raportu DFRLab wynika, że filmy nie wyglądały na deepfake, lecz zostały zmontowane przy użyciu fałszywych napisów „bez zgody zaangażowanych celebrytów”.
Film został udostępniony przez czołowe prorosyjskie kanały w Telegramie i zgromadził co najmniej kilkaset tysięcy wyświetleń.
W raporcie stwierdza się, że operacje te mają na celu „dyskredytację i osłabienie obecnej proeuropejskiej administracji Mołdawii”, ponieważ prezydent Sandu „przesuwa się(i) w stronę integracji europejskiej i oddala się od rosyjskiej strefy wpływów”.
Następne wybory w Mołdawii zaplanowano na jesień, a Sandu będzie ubiegał się o reelekcję. Lokalne media twierdzą, że wiąże swoją kandydaturę do reelekcji z „całkowitą integracją z UE”.
W grudniu UE podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych zarówno z Ukrainą, jak i Mołdawią.