O nas
Kontakt

Plaza de España: Plan Sewilli dotyczący pobierania opłaty za wstęp na kultowy plac wywołuje reakcję

Laura Kowalczyk

The flamboyant plaza was originally built for the 1929 Ibero-American Exhibition and designed to showcase the best of Spain in its architecture and ceramics.

Ekstrawagancki plac został pierwotnie zbudowany na wystawę iberoamerykańską w 1929 roku i zaprojektowany tak, aby zaprezentować to, co najlepsze w Hiszpanii w zakresie architektury i ceramiki.

Odwiedzający Sewillę w południowej Hiszpanii wkrótce będą musieli zapłacić za odwiedzenie jednej z najpopularniejszych atrakcji.

Bogato zdobiony Plaza de España zawsze był atrakcją miasta i służył jako miejsce kręcenia filmów Gwiezdne Wojny.

Ratusz twierdzi, że opłata za wstęp zostanie przeznaczona na ochronę zabytkowego placu.

Ogłoszenie ogłoszone na X spotkało się jednak z krytyką ze strony mieszkańców i polityków.

Sewilla będzie pobierać opłaty za wejście na Plaza de España

„Planujemy zamknięcie Plaza de España i pobieranie od turystów opłat za finansowanie jego konserwacji i zapewnienie bezpieczeństwa” – napisał burmistrz Sewilli José Luis Sanz w programie X na początku tego tygodnia.

Do wiadomości dołączył film przedstawiający połamane płytki i balustrady, śmieci porzucone na ziemi oraz sprzedawców pamiątek z towarami wystawionymi na klatkach schodowych.

Ekstrawagancki plac został pierwotnie zbudowany na wystawę iberoamerykańską w 1929 roku i zaprojektowany tak, aby zaprezentować to, co najlepsze w Hiszpanii poprzez jej architekturę i ceramikę.

Z jednej strony nad rozległą przestrzenią dominuje rozległy półkolisty arkad z czerwonego kamienia z dwiema okazałymi narożnymi wieżami w stylu neomauretańskim.

Nad fosą biegnącą przed budynkiem przecinają cztery mosty z balustradami wyłożonymi efektownymi płytkami ceramicznymi.

Ta spektakularna przestrzeń posłużyła także jako plan zdjęciowy Pałacu Theed na planecie Naboo w filmie z 2002 roku Gwiezdne Wojny: Część II – Atak klonów.

Obecnie na plac codziennie przybywają tysiące gości z zagranicy, wędrujących pieszo lub przejażdżek bryczką.

Plac jest także tętniącym życiem miasta, odbywają się tu koncerty, pokazy mody i przedstawienia dla mieszkańców Sewilli.

Opłata za wstęp na słynny plac w Sewilli wywołuje oburzenie

Burmistrz Sanz wyjaśnił w mediach społecznościowych, że mieszkańcy Sewilli, mieszkający na terenie prowincji i urodzeni w andaluzyjskim mieście, nadal będą mogli odwiedzać plac „bezpłatnie i bezpłatnie”, ale jego oświadczenie spotkało się jednak z krytyką.

„Podatek turystyczny dla WSZYSTKICH odwiedzających wywołuje mniej debat i generuje większe dochody. Słuchaj ludzi, a nie hotelarzy” – napisał jeden z użytkowników X.

„Ludzie chcą od was podatku turystycznego i ogólnych regulacji dotyczących turystyki masowej, która niszczy nasze miasto” – odpowiedział inny.

Lider opozycji Antonio Muñoz określił propozycję Sanza jako „kradzież przestrzeni publicznej”, dodając, że „nikt nawet nie pomyślałby o zamknięciu placu San Marco w Wenecji lub Plaza de Mayor w Madrycie”.

Sanz nie ujawnił, ile będzie kosztować opłata, ale powiedział, że dochody pomogą w opłaceniu całodobowego monitoringu placu.

Sewilla jest trzecim najczęściej odwiedzanym miastem w Hiszpanii i w 2023 r. przyjęła ponad trzy miliony turystów.

To nie pierwsze miasto typu hotspot, które nakłada opłaty na najczęściej odwiedzane zabytki.

Rzym pobiera obecnie opłatę w wysokości 5 euro za zwiedzanie starożytnego Panteonu, natomiast w Wenecji tej wiosny rozpocznie się pobieranie opłaty próbnej za wstęp na historyczną wyspę w niektóre dni.