O nas
Kontakt

Bruksela obiecuje „maksymalną elastyczność”, aby pomóc Słowenii w odbudowie po powodziach

Laura Kowalczyk

Bruksela obiecuje „maksymalną elastyczność”, aby pomóc Słowenii w odbudowie po powodziach

Ten kraj z Europy Wschodniej będzie mógł przekierowywać fundusze UE na pokrycie swoich bezpośrednich i długoterminowych potrzeb po śmiercionośnych powodziach, które spowodowały znaczne szkody.

Komisja Europejska wykaże się „maksymalną elastycznością” i utworzy specjalną grupę zadaniową, która zapewni Słowenii środki potrzebne na odbudowę po zniszczeniu kraju przez powódź, powiedziała w środę Ursula von der Leyen.

„Europa stoi po waszej stronie” – powiedział przewodniczący Komisji po odwiedzeniu najbardziej dotkniętych obszarów i opisaniu zniszczeń jako „rozdzierających serce”.

Podkreśliła, że ​​solidarność europejska obejmie wsparcie finansowe na doraźne, średnio- i długoterminowe potrzeby kraju.

Pakiet o wartości 400 mln euro ma zostać natychmiast udostępniony za pośrednictwem Funduszu Solidarności UE, w tym 100 mln euro ma zostać wypłacone w tym roku, a pozostała część zostanie przeznaczona na 2024 r. Jednak aby uzyskać dostęp do pieniędzy, Słowenia musi złożyć wniosek i zapewnić pierwszą rekompensatę oceny – powiedział szef Komisji.

Miliardy można „przeprogramować”

Słowenia może również zwrócić się o wypłatę 2,7 mld euro, które wciąż są dostępne w ramach NexGenerationEU, pakietu stymulacyjnego o wartości 800 mld euro po COVID, który ma pobudzić europejską gospodarkę i uczynić ją bardziej odporną na wyzwania technologiczne i klimatyczne.

Ale von der Leyen podkreśliła, że ​​„tu również czas ma kluczowe znaczenie, ponieważ wniosek ten musi zostać złożony przed końcem sierpnia”.

Wraz z premierem Słowenii Robertem Golobem Komisja zgodziła się na utworzenie grupy zadaniowej do pracy nad wymaganiami, aby upewnić się, że wniosek zostanie złożony na czas.

Kraj może również „przeprogramować” 3,3 mld euro z funduszy spójności, które przeznaczył do 2027 r. na radzenie sobie ze skutkami katastrofy.

„Potrzebna będzie maksymalna elastyczność, ponieważ wiele zostało zaprogramowanych, na przykład w funduszach spójności, i jestem przekonana, że ​​niektóre projekty już nie istnieją” – powiedziała.

„Najgorsza klęska żywiołowa w historii”

Kraj liczący dwa miliony mieszkańców został dotknięty przez poważne powodzie w weekend po ulewnych deszczach w piątek, które objęły około dwie trzecie kraju. Według słoweńskiej służby pogodowej, miesięczny deszcz spadł w mniej niż jeden dzień, zwiększając tygodniową akumulację opadów na niektórych obszarach do 200 mm.

Powódź została opisana jako „najgorsza klęska żywiołowa w historii kraju”.

Deszcz spowodował, że rzeki wezbrały i wezbrały, niszcząc domy, drogi i mosty oraz uruchamiając ostrzeżenia o możliwych lawinach błotnych.

Wiadomo, że zginęło sześć osób, w tym dwóch holenderskich turystów, a setki zostały bez dachu nad głową, a około 8000 osób na północy i wschodzie kraju zostało zmuszonych do ewakuacji.

Słowenia uruchomiła 6 sierpnia Unijny Mechanizm Ochrony Ludności i jak dotąd otrzymała pomoc od siedmiu innych krajów UE.

Francja, Niemcy, Chorwacja, Austria, Słowacja, Czechy i Włochy wspólnie dostarczyły koparki, ruchome mosty, helikoptery, a także sprzęt ratunkowy i inżynieryjny oraz personel.

Pomoc wysyła też NATO, którego członkiem jest także Słowenia. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny sojuszu wojskowego, powiedział w poniedziałek premierowi Słowenii, że „na prośbę Słowenii o pomoc centrum koordynacji reagowania kryzysowego NATO natychmiast powiadomiło wszystkich 31 członków Sojuszu i 35 partnerów o Twoich potrzebach”.

Stany Zjednoczone wysłały personel do Lublany „w celu oceny sytuacji i określenia pilnych potrzeb humanitarnych” – czytamy w oświadczeniu NATO.

Von der Leyen ma również przemawiać na nadzwyczajnej sesji plenarnej słoweńskiego Zgromadzenia Narodowego podczas swojej wizyty w kraju w środę.