O nas
Kontakt

Alpy Szwajcarskie: Meteorolodzy wspięli się na rekordową wysokość 5298 metrów, zanim znaleźli zero stopni podczas fali upałów

Laura Kowalczyk

Alpy Szwajcarskie: Meteorolodzy wspięli się na rekordową wysokość 5298 metrów, zanim znaleźli zero stopni podczas fali upałów

Oczekuje się, że fala upałów w Szwajcarii potrwa do czwartku, a maksymalna temperatura wyniesie 37°C.

Szwajcarski serwis pogodowy musiał wspiąć się na rekordową wysokość prawie 5300 metrów, aby zarejestrować „punkt zamarzania” zerowego stopnia – lub izotermę – w czasie, gdy większość kraju znajduje się w stanie alarmu związanego z falą upałów.

„Radiosonda z Payerne (stacja pogodowa w północno-zachodniej Szwajcarii) w nocy z 20 na 21 sierpnia 2023 r. zmierzyła izotermę 0°C na wysokości 5298 m, co jest rekordem od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1954 r.”, powiedział serwis pogodowy MétéoSuisse. Poniedziałkowy poranek.

Poprzedni rekord padł 25 lipca zeszłego roku i wynosił 5184 metrów.

Co to jest izoterma zerowego stopnia?

Temperatura spada wraz z wysokością, aw zależności od pory roku i warunków pogodowych zmienia się wysokość, powyżej której temperatura spada poniżej 0°C.

„Ta powierzchnia, znana jako izoterma zerowego stopnia, oddziela warstwy powietrza o temperaturze powyżej 0°C na niskich wysokościach od tych poniżej zera na wyższych wysokościach” – wyjaśnia serwis pogodowy na swojej stronie internetowej.

Ze względu na duży wpływ na rozwój roślinności, granice opadów śniegu i obieg wody izoterma zerowa odgrywa kluczową rolę w prognozowaniu pogody i życiu codziennym w regionie alpejskim.

Szwajcarię ogarnia fala upałów

Szwajcaria, podobnie jak większość Europy, doświadcza obecnie fali upałów, z temperaturami przekraczającymi 30°C poniżej 800 metrów od piątku.

Oczekuje się, że fala upałów utrzyma się do czwartku, a maksymalna temperatura wyniesie 37°C.