Unia Europejska nie może sobie pozwolić na to, aby Rosja wygrała wojnę na Ukrainie niezależnie od tego, co stanie się w Stanach Zjednoczonych po wyborach prezydenckich, stwierdziła Ursula von der Leyen.
„Prosta prawda jest taka, że nie mamy luksusu komfortu. Nie mamy kontroli nad wyborami ani decyzjami w innych częściach świata. I po prostu nie mamy czasu, aby omijać tę kwestię” – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Członkowie Parlamentu Europejskiego w środę rano.
„Przy wsparciu naszych partnerów lub bez nie możemy pozwolić Rosji wygrać. A koszt braku bezpieczeństwa – koszt rosyjskiego zwycięstwa – jest znacznie większy niż jakiekolwiek oszczędności, jakie moglibyśmy teraz poczynić. I dlatego nadszedł czas, aby Europa tworzyć coś.”
Jej apel następuje po komentarzach Donalda Trumpa, faworyta Partii Republikańskiej, który otwarcie powiedział, że „zachęca” Rosję, aby zrobiła „cokolwiek, do cholery, chce” przeciwko krajom NATO, które nie wydają co najmniej 2% swojego PKB na obrona. Uwagi te wywołały natychmiastową reakcję i potępienie ze strony zachodnich przywódców, którzy określili je jako „lekkomyślne”, „nieodpowiedzialne” i „głupie”.
W obliczu sondaży Trumpa i Joe Bidena łeb w łeb Europejczycy coraz bardziej niepokoją się, że zostaną pozostawieni sami sobie w dążeniu do wsparcia Ukrainy w walce z rosyjską agresją, co wymaga ciągłego dostarczania pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla rozdartego wojną narodu .
Ostatnie starania Bidena, by zapewnić Kijowowi pakiet o wartości 60 miliardów dolarów (55,5 miliarda euro), utknęły w Kongresie USA, ponieważ twardogłowi Republikanie, pod wpływem Trumpa, blokują tę propozycję. NATO już ostrzegło, że impas będzie miał „konsekwencje” na polu bitwy.
W swoim przemówieniu w Strasburgu von der Leyen stwierdziła, że Europa żyje w „złudzeniu, że pokój jest trwały” i że Władimir Putin wykorzystał „dywidendę pokojową”, aby przygotować się do wojny totalnej, nie przejmując się jej konsekwencjami gospodarczymi. Mogłoby spowodować.
„W rezultacie świat jest tak samo niebezpieczny jak od pokoleń” – stwierdziła, odnosząc się również do ingerencji w wybory i bezbronnych zależności. „Stawka jest tu tak wielka – nasza wolność i nasz dobrobyt. I musimy zacząć się tak zachowywać”.
Choć szefowa Komisji cieszyła się ze wzrostu wydatków na obronę, jakiego kraje europejskie dokonały w ciągu ostatnich dwóch lat, podkreśliła, że potrzebny jest dalszy postęp, aby stworzyć „bardziej suwerenną Europę”, która może wzmocnić NATO.
Kontynent, stwierdziła, musi być gotowy na wojnę.
„Cały ten postęp pokazuje, że Europa zaczęła zdawać sobie sprawę z pilności i skali stojącego przed nami wyzwania. Jednak jest o wiele więcej do zrobienia. Musimy działać szybko” – powiedziała eurodeputowanym. „Być może groźba wojny nie jest bezpośrednia, ale nie jest niemożliwa. Nie należy przeceniać ryzyka wojny, ale należy się na nie przygotować”.
Następnie Von der Leyen przedstawiła swoją nadchodzącą europejską strategię obrony przemysłowej, która będzie wyraźnie skupiać się na wspólnych zamówieniach. Łącząc kraje w celu zamawiania broni, amunicji i innego sprzętu wojskowego, UE wyśle „silny sygnał” do sektora prywatnego i pobudzi produkcję krajową – dodała. „Oznacza to turbodoładowanie naszego potencjału w zakresie przemysłu obronnego w ciągu najbliższych pięciu lat”.
Blok uciekał się do wspólnych zamówień, aby poradzić sobie z najpilniejszymi kryzysami ostatnich lat, zwłaszcza gdy Komisja zorganizowała zakup szczepionek przeciwko koronawirusowi, aby zapobiec wzajemnej konkurencji 27 państw członkowskich. Podobny model zastosowano następnie do zakupu nierosyjskiego gazu w następstwie kryzysu energetycznego.
Strategia obrony przemysłowej będzie oparta na tym szablonie, wyjaśniła von der Leyen, a także skieruje fundusze UE na projekty o możliwie największym wpływie.
Wykorzystanie funduszy UE będzie musiało być ściśle ograniczone do celów przemysłowych, badawczych i innowacyjnych, ponieważ traktaty zabraniają wspólnemu budżetowi finansowania działań mających implikacje wojskowe lub obronne.
Dlatego też blok dostarcza Ukrainie broń za pośrednictwem pozabudżetowego instrumentu zwanego Europejskim Instrumentem na rzecz Pokoju (EPF), który częściowo zwraca koszty darowizn. EPF od miesięcy pozostaje w stanie uśpienia ze względu na długotrwałe węgierskie weto i wewnętrzny proces reform.
Debata prawna przeniosła się teraz do Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) po tym, jak jego nowa prezes Nadia Calviño obiecała, że „zrobi więcej i lepiej”, aby pobudzić przemysł obronny bloku. Obecne zasady banku ograniczają jednak finansowanie do technologii podwójnego zastosowania, która ma także zastosowania cywilne. Na przykład pociski artyleryjskie zostałyby wykluczone.
Von der Leyen poparła apel Calviño, argumentując, że „przemysł obronny w Europie potrzebuje dostępu do kapitału”, szczególnie w przypadku małych i średnich firm. Szef Komisji zasugerował także, że wpływy z zamrożonych aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego należy przekierować na zakup broni dla Ukrainy. Stanowiłoby to zwrot w planach, które dotychczas skupiały się na powojennej odbudowie kraju.
„Chciałabym, żebyśmy myśleli szerzej” – powiedziała von der Leyen. „Ostatecznie chodzi o to, aby Europa wzięła odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo.