O nas
Kontakt

Według IEA technologie czystej energii spowolniły wzrost globalnej emisji gazów cieplarnianych w 2023 r

Laura Kowalczyk

A speed rubber-boat passes by turbines in the North Sea, 14 kilometers west of the small village of Blavand near Esbjerg, Denmark.

Chociaż zapotrzebowanie na energię wzrosło, technologie czystej energii pomogły światu uniknąć w ubiegłym roku większego zużycia paliw kopalnych.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) bez technologii czystej energii globalna emisja dwutlenku węgla w ciągu ostatnich pięciu lat byłaby trzykrotnie większa.

W 2023 r. globalna emisja dwutlenku węgla nadal osiągnęła rekordowy poziom. Nowa analiza wykazała jednak, że wzrost liczby czystych źródeł doprowadził do „strukturalnego spowolnienia” emisji związanych z energią.

Nawet gdy zapotrzebowanie na energię wzrosło, rozwój energetyki słonecznej, wiatrowej i jądrowej pomógł światu uniknąć w zeszłym roku jeszcze większego zużycia paliw kopalnych.

Pojazdy elektryczne, które stanowiły jedną piątą sprzedaży nowych samochodów w 2023 r., również odegrały rolę w powstrzymaniu wzrostu popytu na ropę powyżej poziomu sprzed pandemii.

Wzrost globalnej emisji gazów cieplarnianych spowalnia

Opublikowana w piątek coroczna aktualizacja pokazuje, że pomimo wyzwań emisje związane z energią nie wzrosły w 2023 r. tak szybko, jak w 2022 r. Sugeruje to, że świat może wkrótce odnotować szczyt emisji dwutlenku węgla dzięki zastosowaniu technologii czystej energii przyspiesza.

„Przejście na czystą energię przeszło w ciągu ostatnich pięciu lat serię testów warunków skrajnych i wykazało swoją odporność” – mówi dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol.

„Pandemia, kryzys energetyczny i niestabilność geopolityczna – wszystko to mogło udaremnić wysiłki na rzecz budowy czystszych i bezpieczniejszych systemów energetycznych”.

Panele słoneczne działają w pobliżu małego miasteczka Milagro w prowincji Nawarra w północnej Hiszpanii.
Panele słoneczne działają w pobliżu małego miasteczka Milagro w prowincji Nawarra w północnej Hiszpanii.

Zamiast tego – dodaje Birol – w wielu gospodarkach zaobserwowaliśmy coś odwrotnego. Trwa przejście na czystą energię, ograniczając emisje pomimo większego zapotrzebowania na energię w 2023 r. niż w 2022 r.

Na przykład w UE emisje powstające w wyniku produkcji energii spadły o prawie 9 procent, przy czym połowę tego spadku stanowił rozwój czystej energii. IEA twierdzi, że po raz pierwszy w historii energia wiatrowa przewyższyła w wytwarzaniu energii energię z gazu ziemnego i węgla.

Zużycie węgla do produkcji energii elektrycznej spadło o 27%, a gazu ziemnego o 15%. MAE twierdzi, że odbudowa energii wodnej po suszach w 2022 r. i częściowa regeneracja energii jądrowej również odegrały rolę w zmniejszeniu zależności od paliw kopalnych.

Ekstremalne warunki pogodowe powodują emisję gazów cieplarnianych

Raport MAE podkreśla również wpływ pogody – zaostrzonej przez El Niño – na produkcję energii z czystych źródeł.

Ekstremalna susza oznaczała, że ​​rok 2022 był „historycznie złym” rokiem dla energetyki wodnej. Brak wody doprowadził do niższych produkcji, które w dużej mierze zostały zastąpione paliwami kopalnymi. Stanowiło to około 40 procent całkowitego wzrostu emisji dwutlenku węgla w zeszłym roku.

Pracownicy instalują panele słoneczne na dachu mieszkania mieszkalnego w Kochi w południowym stanie Kerala w Indiach.
Pracownicy instalują panele słoneczne na dachu mieszkania mieszkalnego w Kochi w południowym stanie Kerala w Indiach.

Indie i Chiny szczególnie odczuły spadek energetyki wodnej, przy czym w Chinach emisje z paliw kopalnych wzrosły o 5,2%. Szybki rozwój innych czystych źródeł energii, takich jak pojazdy słoneczne, wiatrowe i elektryczne, w 2023 r. nie wystarczył, aby pokryć rosnący popyt.

W Indiach słabsza niż zwykle pora monsunowa zwiększyła zapotrzebowanie na energię elektryczną i zmniejszyła produkcję energii wodnej, co odpowiada za jedną czwartą wzrostu emisji w kraju.

Co jeszcze należy zrobić, aby globalne emisje spadły?

Nadal jednak istnieją przeszkody na drodze do osiągnięcia tego szczytowego poziomu globalnych emisji.

Wzrost czystej energii nadal koncentruje się w gospodarkach rozwiniętych i Chinach. Według raportu IEA łącznie odpowiadają one za 90 procent nowych energii fotowoltaicznych i wiatrowych na świecie oraz 95 procent sprzedaży pojazdów elektrycznych.

Nie wszystkie technologie czystej energii rozwinęły się, a sprzedaż pomp ciepła nieznacznie spadła, ponieważ w zeszłym roku konsumenci nie mogli sobie pozwolić na duże zakupy.

„Zobowiązania podjęte przez prawie 200 krajów podczas COP28 w Dubaju w grudniu pokazują, co świat musi zrobić, aby obniżyć emisję gazów cieplarnianych” – mówi Birol.

„Co najważniejsze, potrzebujemy znacznie większych wysiłków, aby umożliwić gospodarkom wschodzącym i rozwijającym się zwiększenie inwestycji w czystą energię”.