O nas
Kontakt

Polityka UE. Apple ukarany unijną karą antymonopolową w wysokości 1,8 miliarda euro za strumieniowe przesyłanie muzyki

Laura Kowalczyk

Apple was already hit with a similar fine in France.

Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie w następstwie skargi złożonej przez Spotify w 2019 r.

Komisja Europejska poinformowała dziś (4 marca), że amerykański gigant technologiczny Apple został ukarany grzywną w wysokości 1,8 miliarda euro za nadużywanie swojej dominującej pozycji na rynku dystrybucji aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki wśród użytkowników iPhone'ów i iPadów.

Z dochodzenia wynika, że ​​firma nałożyła ograniczenia na twórców aplikacji, uniemożliwiając im korzystanie z tańszych usług subskrypcji muzyki poza aplikacją.

„Przez dekadę Apple nadużywał swojej dominującej pozycji na rynku dystrybucji aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki za pośrednictwem App Store. Robił to ograniczając deweloperom możliwość informowania konsumentów o alternatywnych, tańszych usługach muzycznych dostępnych poza ekosystemem Apple. Jest to nielegalne. zgodnie z unijnymi przepisami antymonopolowymi, zatem dzisiaj nałożono na nas karę” – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Margarethe Vestager.

„Niektórzy konsumenci mogli zapłacić więcej – ponieważ nie byli tego świadomi. Inni mogli nie być w stanie znaleźć alternatywy. Uważamy, że są to nieuczciwe warunki handlowe” – dodał Vestager.

Apple musi teraz usunąć te warunki i powstrzymać się od tego w przyszłości, a ponadto gigant technologiczny musi umożliwić programistom komunikację z użytkownikami.

W odpowiedzi na dzisiejszą karę Apple zapowiedział w oświadczeniu, że złoży apelację.

„Pomogliśmy rynkom prosperować, promując konkurencję i innowacje na każdym kroku, a App Store jest ważną częścią tej historii. Tak więc, chociaż szanujemy Komisję Europejską, fakty po prostu nie potwierdzają tej decyzji. W rezultacie Apple będzie się odwoływać” – napisano.

Spotify

Dyrektor UE rozpoczął dochodzenie w sprawie zarzutów postawionych Apple w związku z utrudnianiem innych usług muzycznych na jego urządzeniach po tym, jak w 2019 roku szwedzka firma zajmująca się streamingiem muzyki Spotify złożyła formalną skargę.

Spotify twierdziło, że Apple ogranicza wybór i konkurencję w swoim sklepie z aplikacjami, pobierając 30% opłatę od wszystkich zakupów oraz uniemożliwiając innym informowanie klientów, że mogą uniknąć dodatkowych opłat, rejestrując się w witrynie Spotify.

Z oświadczenia Apple wynika, że ​​Spotify rozrosło swoją firmę do największego na świecie biznesu zajmującego się muzyką cyfrową.

„Pomimo tego sukcesu i roli, jaką w umożliwieniu App Store, Spotify nic nie płaci Apple. Dzieje się tak dlatego, że Spotify — podobnie jak wielu programistów w App Store — dokonał wyboru. Zamiast sprzedawać subskrypcje w swojej aplikacji, sprzedają je na swojej stronie internetowej. Apple nie pobiera prowizji od tych zakupów” – napisano.

Spotify z kolei w reakcji stwierdziło, że decyzja Komisji to „ważny moment w walce o bardziej otwarty internet dla konsumentów”.

„Komisja Europejska jasno wyraziła swój wniosek: zachowanie Apple ograniczające komunikację z konsumentami jest niezgodne z prawem. Ta decyzja niesie ze sobą mocny sygnał – żadna firma, nawet taka monopolistka jak Apple, nie może w sposób nadużyć sprawować władzy, aby kontrolować sposób, w jaki inne firmy wchodzą w interakcję ze swoimi klientami, „dodano.

Grzywny

Firma, na którą Komisja nigdy nie nałożyła takiej kary za naruszenie, otrzymała również we Francji grzywnę w wysokości 1,1 miliarda euro za rzekome zachowanie antykonkurencyjne w 2020 roku, która po złożeniu odwołania została obniżona do 372 milionów euro.

Kara zostaje nałożona, ponieważ tak zwani „gatekeeperzy”, czyli firmy takie jak Apple, Amazon i Google, muszą od 7 marca zastosować się do unijnej ustawy o rynkach cyfrowych. Przepisy te nakładają na największe firmy technologiczne obowiązek dzielenia się informacjami o swoich usługach z konkurencją.

Vestager wyraziła nadzieję, że DMA przyspieszy śledztwa takie jak sprawa Apple.