O nas
Kontakt

Po ponad dziesięciu latach szef szwajcarskiego banku Thomas Jordan odchodzi ze stanowiska

Laura Kowalczyk

Swiss National Bank

Najdłużej urzędujący prezes banku centralnego ustąpi ze stanowiska po 12 latach pracy w SNB.

Thomas Jordan przekaże tytuł prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) we wrześniu – ogłosiła w piątek instytucja.

Znany z niekonwencjonalnej polityki pieniężnej 61-latek miał zakończyć swoją kadencję w 2027 roku.

Ta rezygnacja to doniosły moment dla sektora finansowego kraju, biorąc pod uwagę wiodący status Jordanii.

Jordan dołączył do BNS w 1997 r. i objął stanowisko prezesa w 2012 r. i od tego czasu przeprowadził bank przez kilka kluczowych momentów.

W szczególności udało mu się zakończyć kryzys zadłużeniowy w strefie euro – okres upadku kilku głównych europejskich instytucji finansowych, a w styczniu 2015 r. usunął pułap franka szwajcarskiego.

Zniesienie ograniczenia, które miało zapobiec nadmiernemu wzrostowi wartości franka w stosunku do euro, było radykalnym posunięciem, ale od tego czasu waluta od lat cieszy się mocnym stosunkiem do euro.

Niedawno Jordan umiejętnie zarządzał inflacją w swoim kraju, ale krytykowano go także za opóźnioną reakcję na kryzys bankowy w Credit Suisse.

Po tym, jak Credit Suisse popadł w kłopoty finansowe, SNB zapewnił miliardy franków awaryjnej płynności, aby umożliwić przejęcie przez UBS.

Następca Jordana nie został jeszcze wskazany, ale często zdarza się, że ta rola przypada wiceprezydentowi, co oznacza, że ​​wszystkie oczy są teraz zwrócone na 47-letniego Martina Schlegela.