W epoce komercyjnego połowu wielorybów na to zwierzę morskie niemal wyginęło polowanie.
Naukowcy potwierdzili obecność wieloryba u wybrzeży Nowej Anglii, który wyginął w Oceanie Atlantyckim dwa wieki temu. To ekscytujące odkrycie, ale ich zdaniem ilustruje wpływ zmian klimatycznych na życie morskie.
Naukowcy z New England Aquarium w Bostonie znaleźli 1 marca szarego wieloryba lecącego 50 kilometrów na południe od Nantucket w stanie Massachusetts w USA.
Wieloryb, który może ważyć do 27 215 kilogramów, zwykle zamieszkuje północną część Oceanu Spokojnego. Naukowcy uważają, że ten konkretny wieloryb mógł przebywać w wodach Atlantyku od kilku miesięcy, ponieważ naukowcy uważają, że został zauważony w grudniu u wybrzeży Florydy.
Jak badacze zauważyli szarego wieloryba?
Wieloryb szary zniknął z Oceanu Atlantyckiego w XVIII wieku, ale w ciągu ostatnich 15 lat przeprowadzono pięć udokumentowanych obserwacji tego zwierzęcia w wodach Atlantyku i Morza Śródziemnego – podało akwarium w oświadczeniu.
Naukowcy, którzy znaleźli zwierzę w pobliżu Massachusetts, początkowo byli sceptyczni, ale po okrążeniu tego obszaru przez 45 minut udało im się zrobić zdjęcia, które potwierdziły, że rzeczywiście był to wieloryb szary.
„Nie chciałam mówić głośno, co to było, bo wydawało mi się to szalone” – powiedziała Orla O'Brien, pracownik naukowy w Anderson Cabot Center for Ocean Life w New England Aquarium.
„Mój mózg próbował przetworzyć to, co widziałem, ponieważ to zwierzę było czymś, co tak naprawdę nie powinno istnieć w tych wodach” – powiedziała technikka badawcza Kate Laemmle.
„Śmialiśmy się, jakie to było dzikie i ekscytujące – zobaczyć zwierzę, które zniknęło z Atlantyku setki lat temu!”
Ta obserwacja jest oznaką zmian klimatycznych
Naukowcy stwierdzili, że byli zachwyceni widokiem zwierzęcia, ale jego obecność prawdopodobnie ma związek z ociepleniem planety.
Stwierdzili, że Przejście Północno-Zachodnie, łączące Ocean Atlantycki i Pacyfik przez Ocean Arktyczny w Kanadzie, w ostatnich latach było w lecie wolne od lodu.
Oznacza to, że wieloryby szare mogą latem swobodniej podróżować przez przejście, kiedy normalnie byłyby zablokowane – twierdzą naukowcy.
O'Brien powiedział, że przybycie zwierzęcia do Nowej Anglii „przypomina, jak szybko gatunki morskie reagują na zmiany klimatyczne, jeśli otrzymają szansę”.
Szare wieloryby prawie wyginęły
W epoce wielorybnictwa komercyjnego polowania na wieloryby szare niemal doprowadziły do wyginięcia.
Obecnie wieloryby powróciły do zdrowia do tego stopnia, że Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje je za gatunek „najmniejszej troski”. Organizacja uważa jednak, że zachodnia populacja wielorybów żyjących w Azji jest zagrożona.
Można je rozpoznać po braku płetwy grzbietowej i cętkowanym wyglądzie, co bardzo różni się od wielorybów częściej widywanych w Nowej Anglii, takich jak humbak i płetwal karłowaty.
Brzmią też zupełnie inaczej – podczas gdy humbaki znane są ze swoich nawiedzonych pieśni, szare wieloryby wydają bulgotanie, chrząkanie i rechot.