Naukowcy są zaniepokojeni, ponieważ kluczowe mieszanie tlenu w jeziorze utknęło w martwym punkcie.
Jezioro Genewskie, największy rezerwat słodkiej wody w Europie Zachodniej, stoi w obliczu ukrytego kryzysu.
Temperatura wody w niej rośnie w zastraszającym tempie – 4 do 5 razy szybciej niż w oceanach świata. Średnie roczne temperatury osiągające rekordowe 13,6 stopnia Celsjusza powodują chaos w delikatnym ekosystemie jeziora.
Rybacy dostrzegają skutki globalnego ocieplenia
Zawodowi rybacy widzą konsekwencje podnoszenia sieci. Niektóre gatunki stają się liczniejsze lub rozmnażają się w różnym czasie, podczas gdy inne znikają wraz z ociepleniem wody.
„Oto wielki zwycięzca globalnego ocieplenia… Spójrz na te piękne okonie!” mówi zawodowy rybak Eric Jaquier.
Pomimo pokaźnych połowów nadal jest zaniepokojony: „Dopóki lodowce nadal istnieją, topią i zasilają jezioro, zawsze napływa do nas wyjątkowo zimna woda. Dzień, w którym lodowce całkowicie znikną, to inna sprawa. ”
Naukowcy są zaniepokojeni Jeziorem Genewskim
„Mieszanie zimowe” to kluczowy proces, podczas którego bogata w tlen woda powierzchniowa miesza się z wodą głęboką. Jest niezbędny dla natlenienia i różnorodności biologicznej, ale Jezioro Genewskie od lat znajduje się w stagnacji.
„Ogólnie rzecz biorąc, do głębokości 170 metrów ponownie natleniamy się” – mówi Marie-Elodie Perga, ekspertka w dziedzinie badań nad jeziorami na Uniwersytecie w Lozannie. „Ale prawdziwe pytanie leży poniżej. Minęło 12 lat. lat, odkąd dno jeziora zostało ponownie natlenione w wyniku zimowego mieszania.”
„Należy się temu uważnie przyglądać, ponieważ, podobnie jak większość ekosystemów, może znaleźć się w katastrofalnym stanie, jeśli nie będziemy bardzo szybko kontrolować emisji CO2”.