O nas
Kontakt

Mizoginia w Internecie: czy aresztowanie Andrew Tate’a oznacza koniec „manosfery”?

Laura Kowalczyk

Andrew Tate talks to media upon exiting a police detention facility in Bucharest, Romania, Tuesday, March 12, 2024.

Choć kontrowersyjny influencer może chwilowo wypadać z gry ze względu na problemy prawne, co stanie się z pomysłami, których zwolennikiem jest Tate?

Andrew Tate wciąż boryka się z problemami prawnymibyły mistrz świata w kickboxingu, stał się wpływowcem mediów społecznościowych, który kiedyś dumnie ogłosił się „mizoginem”.

W poniedziałek wieczorem Tate i jego brat Tristan zostali zatrzymani w Rumunii i wręczył nakaz aresztowania wydany przez władze Wielkiej Brytanii w związku z zarzutami „agresji na tle seksualnym” w sprawie z lat 2012–2015.

Bracia – którzy mają podwójne obywatelstwo Wielkiej Brytanii i USA – odrzucili zarzuty.

Jednak brytyjska sprawa cywilna przeciwko Tate’owi to dopiero najnowszy cios prawny zadany influencerowi mediów społecznościowych. W grudniu 2022 r. został aresztowany wraz z bratem i dwiema Rumunkami pod zarzutem gwałtu, handlu ludźmi i utworzenia grupy przestępczej mającej na celu wykorzystywanie seksualne kobiet.

Choć Tate został formalnie oskarżony przez rumuńskich prokuratorów w zakresie wszystkich czterech zarzutów, Tate w dalszym ciągu zaprzecza jakimkolwiek przestępstwom.

Tate, która obecnie liczy 8,9 miliona obserwujących na X, stała się czymś w rodzaju dziecka z plakatu manosfery – zbiorczego terminu odnoszącego się do wzajemnie połączonej sieci stron internetowych, blogów i społeczności internetowych, w których grupy mężczyzn promują toksyczną męskość i mizoginię.

Ich celem jest często walka z postępowymi ideami, takimi jak równość płci.

„W pewnym momencie naprawdę poruszył wyobraźnię, ponieważ niezwykle szybko zyskał popularność w Internecie i naprawdę udało mu się wciągnąć ludzi w swój światopogląd” – powiedziała TylkoGliwice Cécile Simmons, kierownik ds. badań w londyńskim Instytucie Dialogu Strategicznego (ISD).

„Ale światopoglądy, które uwodzą tych mężczyzn, nie znikną wraz z nim”.

Historia, która rozpoczęła się na długo przed Tate

Choć mizoginia ma głębokie korzenie w historii ludzkości, ideologia ta znalazła ostatnio podatny grunt w Internecie, gdzie często niezadowoleni mężczyźni mogą połączyć siły w związku ze swoją frustracją i złością na świat i kobiety.

„Manosfera, zbiór internetowych mizoginistycznych społeczności, jest aktywna w Internecie od dawna, choć świadomość ich istnienia wzrosła od 2016 r., kiedy wybrano Donalda Trumpa” – powiedział Simmons.

„W ostatnich latach influencerzy naprawdę przyczynili się do upowszechnienia mizoginistycznych idei, a Andrew Tate jest jednym z największych wpływowców” – dodała.

„To, co go charakteryzuje, to to, jak szybko zgromadził zwolenników, a zrobił to, łącząc mizoginię i rozmowy o samopomocy, budując całe to komercyjne przedsięwzięcie”.

Wielu obserwatorów postrzega Tate jako osobę, która wykorzystała mizoginię w Internecie i wprowadziła ją do głównego nurtu. Jego wszechobecny wpływ trwa, zwłaszcza wśród młodych chłopców, pomimo problemów prawnych.

W 2022 r., tym samym, w którym Tate został aresztowany w Rumunii, wpływowy influencer został usunięty z platformy w większości mediów społecznościowych z powodu jego toksycznych przekazów na temat kobiet. Chociaż nadal pozostaje zablokowany na YouTube, TikTok, Instagramie i Facebooku, jego profil został przywrócony na X przez Elona Muska i jest obecnie aktywny.

Simmons powiedział, cytując raport z 2022 r., z którego wynika, że ​​„jego fani nadal udostępniają jego treści i publikują je ponownie”, nawet gdy zablokowano go we wszystkich popularnych mediach społecznościowych, jego treści nadal krążyły w Internecie.

„Mnóstwo Andrew Tatesa”

Kłopoty Andrew Tate'a mogą być ciosem dla manosfery, ale prawdopodobnie nie będą to ich koniec.

W rzeczywistości może to być szansa dla innych wpływowych osób z „czerwonej pigułki”, aby osiągnąć taką popularność, jaką on cieszył się w głównym nurcie. Influencerzy czerwonej pigułki to ci, którzy wierzą, że feminizm jest szkodliwy dla mężczyzn, że mężczyźni są ofiarami świata skupionego na kobietach i że mają prawo do seksu – pisze ISD.

Według Simmonsa ideologia, której broni Tate, staje się coraz bardziej mainstreamowa.

„Wszyscy są tak skupieni na Andrew Tate’u, ponieważ przez jakiś czas był taki duży, ale kiedy na niego patrzymy, zapominamy, że jest mnóstwo innych ludzi z dużymi platformami, którzy propagują dość problematyczne pomysły” – powiedziała.

Uczucia frustracji i złości, jakie odczuwają mężczyźni na całym świecie w związku z postrzeganą przez nich nową rolą w świecie, które Tate wykorzystał do zwiększenia swojej popularności w mediach społecznościowych, nie zniknęły, dodała Simmons.

„Trzeba powiedzieć, że jest tam mnóstwo Andrew Tatesa. Być może nie mówią dokładnie tych samych rzeczy, może nie jest to tak brutalne, ale jest wielu wpływowych osób, które mówią coś podobnego. Że kobiety chodzące na siłownię są rozwiązłe, że mężczyźni powinni kontrolować swoje kobiety.

„Myślę, że wśród młodych mężczyzn panuje wiele niechęci i myślę, że są inni wpływowi ludzie, którzy teraz próbują wykorzystać to samo niezadowolenie, jakiego użył Tate” – dodała. „Inni ludzie są gotowi użyć tych uczuć jako broni. Musimy znaleźć rozwiązania, aby temu zaradzić.”