Raport o inflacji w USA z lutego 2024 r. przekroczył oczekiwania, sygnalizując możliwe opóźnienia w planowanych obniżkach stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich wzrósł rok do roku o 3,2%, przy inflacji bazowej na poziomie 3,8%.
Inflacja w USA wzrosła w lutym bardziej niż oczekiwano, odzwierciedlając niepokojącą tendencję obserwowaną w styczniu i wysyłając niepokojące sygnały dotyczące prawdopodobieństwa rychłej obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.
Indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) według Biura Statystyk Pracy wzrósł w lutym 2024 r. o 3,2% rok do roku, nieznacznie przekraczając wzrost o 3,1% odnotowany w styczniu i przekraczając prognozy, które również wynosiły 3,1%. W ciągu miesiąca inflacja wzrosła zgodnie z oczekiwaniami o 0,4%, co stanowi przyspieszenie w porównaniu do stopy 0,3% odnotowanej w styczniu.
Po wyłączeniu zmiennych składników, takich jak energia i żywność, stopa inflacji bazowej osiągnęła 3,8% rocznie, co oznacza niewielki spadek z 3,9% w styczniu, ale nadal powyżej oczekiwanych 3,7%. W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła o 0,4%, zgodnie ze styczniowymi danymi i powyżej prognoz na poziomie 0,3%.
Indeks mieszkaniowy wzrósł o 0,4% w ciągu miesiąca, podczas gdy ceny benzyny wzrosły o 3,8%, łącznie przyczyniając się do ponad 60% całkowitego miesięcznego wzrostu wskaźnika mieszkaniowego.
W porównaniu do lutego 2023 r. najwyższy roczny wzrost na poziomie 9,9% odnotował sektor usług transportowych, następnie zakwaterowanie na poziomie 5,7% i żywność spożywana poza domem na poziomie 4,5%.
Z kolei największy roczny spadek odnotowano w sektorze usług gazowniczych, o 8,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Segment ten odnotował jednak dwa kolejne miesiące przyspieszenia, ze wzrostem odpowiednio o 2% i 2,3% w styczniu i lutym, co może sugerować powrót presji cenowej na usługi energetyczne.
Implikacje polityki Fed
Roczna stopa inflacji w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się powyżej celu Rezerwy Federalnej wynoszącego 2% przez trzy kolejne lata, przy czym ostatni raz wskaźnik inflacji poniżej tego progu miał miejsce w lutym 2021 r.
Gwałtowne spowolnienie od szczytu z czerwca 2022 r. wykazało ostatnio oznaki sztywności, osłabiając nadzieje na szybki powrót do 2%.
Ponadto sytuacja na rynku pracy w dalszym ciągu charakteryzuje się dobrymi warunkami, o czym świadczy utworzenie w amerykańskiej gospodarce 275 000 miejsc pracy w lutym 2024 r. Liczba ta przekroczyła oczekiwania, które wymagały utworzenia 200 000 miejsc pracy, i znacznie przekroczyła skorygowaną w styczniu liczbę 229 000.
Prognozy rynkowe oceniają obecnie szansę na obniżkę stóp do czerwca 2024 r. na prawie 70%, co jest zaskakująco niezmienionym wynikiem w porównaniu z lutowym raportem o inflacji. W sumie inwestorzy wyceniają obniżkę stóp procentowych do końca roku.
Rezerwa Federalna ma odbyć się za tydzień na posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) i choć nie oczekuje się żadnych zmian stóp procentowych, inwestorzy będą uważnie analizować zrewidowane projekcje gospodarcze Fed.
W grudniu 2023 r. decydenci Fed oszacowali, że inflacja w 2023 r. wyniesie średnio 2,4%, spadnie do 2,1% w 2025 r. i ostatecznie osiągnie cel 2% do 2026 r. Na podstawie tych projekcji Fed zasugerował możliwość trzech obniżek stóp procentowych w 2024 r. cztery w 2025 r. i dwa kolejne w 2026 r., przy możliwym spadku stopy funduszy federalnych do 2,9%.
Jednakże w związku z tym, że najnowsze raporty o inflacji przewyższają oczekiwania, pojawia się ryzyko, że projekcje stóp procentowych zostaną skorygowane w górę w miarę nasilania się wyzwania, jakim jest powrót do celu inflacyjnego na poziomie 2%.