O nas
Kontakt

Niemiecki poseł Strack-Zimmermann stanie na czele liberałów w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Laura Kowalczyk

Marie-Agnes Strack-Zimmermann speaks during the FDP

Niemiecka polityk i weteranka obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann ma zamiar przyłączyć się do wyścigu o stanowisko szefa organu wykonawczego UE po tym, jak w czerwcowych wyborach wystawiono ją na główną kandydatkę Europejskiej Partii Liberalnej (ALDE).

Strack-Zimmermann – należący do Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) w Niemczech i wchodzącej w skład trójstronnej koalicji rządzącej w kraju – był jedynym nazwiskiem zaproponowanym na przewodnictwo wyborczej ALDE.

ALDE to jedna z trzech sił politycznych tworzących centrową grupę Odnów Europę, w której mieszczą się liberalne, proeuropejskie partie polityczne w Parlamencie Europejskim.

Ekspertka ds. obrony, która zyskała reputację w kraju dzięki otwartej krytyce wojny Rosji z Ukrainą, Strack-Zimmermann będzie jednym z trzech kandydatów wysłanych przez Renew w celu stoczenia walki przed czerwcowym głosowaniem.

Przewodniczy komisji obrony Bundestagu i konsekwentnie naciska na kanclerza Olafa Scholza, aby zwiększył wsparcie wojskowe poprzez dostarczanie do Kijowa większej ilości amunicji i broni dalekiego zasięgu, w tym rakiet manewrujących Taurus.

Jej nominacja zostanie sformalizowana w drodze głosowania delegatów ALDE podczas rozpoczęcia kampanii grupy Renew w Brukseli 20 marca. Rzecznik powiedział TylkoGliwice, że jej nominacja jest prawie gwarantowana.

„Partia ALDE uważa, że ​​Marie-Agnes ma silny i odpowiedni profil, który jest niezbędny do przekazania naszego liberalnego przesłania w europejskiej kampanii na rzecz odzyskania przez Europę przewagi konkurencyjnej, odzyskania przez naszych obywateli zaufania do instytucji europejskich i uczynienia Europy bezpiecznym miejscem dla swoich obywateli” – stwierdziła partia w oświadczeniu.

Do jej partii członkowskich należą między innymi Estońska Partia Reform premier Estonii Kaji Kallas i Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji holenderskiego premiera Marka Rutte.

Grupa Renew Europe jest także siedzibą dwóch kolejnych partii politycznych: Europejskiej Partii Demokratycznej (EDP) i Partii Renesansu francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona.

Każda z trzech sił politycznych wystawi indywidualnych głównych kandydatów przed czerwcowym decydującym głosowaniem. EDP ​​nominowała już Sandro Goziego, obecnego posła do Parlamentu Europejskiego, a Renaissance rozważa jako swój wybór Valérie Hayer, która także przewodniczy grupie Renew w Parlamencie Europejskim.

Rzecznik Renew powiedział TylkoGliwice, że kiedy wszystkie trzy partie zbiorą się w Brukseli pod koniec tego miesiąca, prawdopodobne jest, że Strack-Zimmermann zostanie głównym kandydatem z tej trójki, który prawdopodobnie będzie reprezentował Renew Europe w debatach wyborczych i przewodził walce na wiecach wyborczych .

Wszystkie trzy partie przedstawią także indywidualne manifesty, ale uzgodniły wspólne „10 priorytetów”, które mają zostać ujawnione jeszcze w tym miesiącu.

Jednak żaden z trzech kandydatów raczej nie będzie miał szans na najwyższe stanowisko w Komisji, a najnowsze sondaże sugerują, że w czerwcowym głosowaniu grupa Renew może spaść z trzeciego na piąte miejsce, tracąc pozycję króla na rzecz grup skrajnie prawicowych.

Ursula von der Leyen, główna kandydatka centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (PPE), prawdopodobnie nie będzie miała żadnych wyzwań, aby zapewnić sobie drugą kadencję na czele Komisji.

„Europa wolności”

Potwierdzenie nadeszło w momencie, gdy partia FDP rozpoczęła kampanię wyborczą przed ogólnounijnym głosowaniem, które odbędzie się 9 czerwca w Niemczech. Na czele jej listy wyborczej stanie także Strack-Zimmermann.

Za podstawowe założenia swojego programu uczyniła obronę i gospodarkę wolnorynkową, obiecując zapewnić Europejczykom mniej biurokracji, więcej swobód indywidualnych i większe bezpieczeństwo.

Przewodnicząca Komisji Obrony niemieckiego Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann pije piwo na początku wydarzenia FDP w Środę Popielcową w Dingolfing w Niemczech,
Przewodnicząca Komisji Obrony niemieckiego Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann pije piwo na początku wydarzenia FDP w Środę Popielcową w Dingolfing w Niemczech,

W swoim manifeście jej partia proponuje dalsze wsparcie dla Ukrainy, aby mogła „wygrać wojnę i odzyskać integralność terytorialną”, wzywając do zawarcia większej liczby umów o wolnym handlu, w tym z USA, nowej unijnej „ustawy o ograniczaniu biurokracji” oraz legalizacji z konopi indyjskich.

Lider FDP Christian Lindner, który jest ministrem finansów Niemiec, powiedział że kampania tej partii jest „podwójnym wypowiedzeniem wojny” tym, którzy są przeciwni zjednoczeniu Europy i tym, którzy chcą uczynić z UE „pułapkę biurokracji”.

Partia ma nadzieję, że silny profil wewnętrzny, jaki Strack-Zimmermann wypracował w zakresie polityki obronnej w kontekście agresji Rosji, pomoże zwiększyć jej poparcie w sondażach.

Jednak biorąc pod uwagę, że wszystkie trzy partie rządzącej w Niemczech koalicji borykają się z jednymi z najniższych wskaźników poparcia w swojej historii, jej partia staje w obliczu ciężkiej bitwy. Ostatnie sondaże wskazują, że FDP ma 5%, co stanowi najniższy poziom poparcia od wyborów federalnych w 2021 roku.

FDP często wywoływała także zamieszanie w Brukseli w związku z podejmowanymi w ostatniej chwili próbami zawetowania kluczowych przepisów UE, w tym wycofywania silników spalinowych, a ostatnio nowych przepisów zmuszających firmy do sprawdzania partnerów biznesowych pod kątem szkód dla środowiska i łamania praw człowieka.