Uzgodniony tekst zapewnia równowagę między poszanowaniem krajowego prawa pracy a zapewnieniem minimalnych standardów ochrony – stwierdziła Rada.
Państwa członkowskie UE i prawodawcy dzisiaj (11 marca) wstępnie uzgodnili nowe zasady dotyczące pracowników platform, mające na celu poprawę warunków pracy i uregulowanie stosowania algorytmów przez cyfrowe platformy pracy.
Porozumienie następuje po tym, jak w zeszłym miesiącu kilka państw członkowskich zniweczyło porozumienie polityczne osiągnięte wcześniej między państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim.
Przepisy zostały po raz pierwszy zaproponowane przez Komisję w grudniu 2021 r., aby chronić pracowników korzystających z aplikacji takich jak Uber, Deliveroo i Glovo, którzy często są traktowani jak osoby samozatrudnione, mimo że podlegają im zasady podobne do zwykłych pracowników.
Zgodnie z prawem korzystanie z algorytmów dotyczących pracowników wykorzystywanych w zarządzaniu zasobami ludzkimi stanie się bardziej przejrzyste, zapewniając monitorowanie zautomatyzowanych systemów przez wykwalifikowany personel i zapewniając pracownikom prawo do kwestionowania zautomatyzowanych decyzji.
„To pierwszy w historii akt prawny UE regulujący zarządzanie algorytmiczne w miejscu pracy i ustalający minimalne standardy UE w celu poprawy warunków pracy milionów pracowników platform internetowych w całej UE” – belgijski wicepremier oraz minister gospodarki i zatrudnienia Pierre – Yves Dermagne stwierdził w oświadczeniu.
28 milionów
Uzgodniony tekst zapewnia równowagę między poszanowaniem krajowych systemów pracy a zapewnieniem minimalnych standardów ochrony ponad 28 milionom osób pracujących na cyfrowych platformach pracy w całej UE – stwierdziła Rada.
Główne elementy kompromisu skupiają się wokół domniemania prawnego, które pomoże określić właściwy status zatrudnienia osób pracujących na platformach cyfrowych.
Rzecznik Ubera oświadczył w oświadczeniu, że dzisiejsze głosowanie oznacza utrzymanie status quo, „przy czym status pracownika platform będzie nadal ustalany w poszczególnych krajach i między sądami”.
„Uber wzywa teraz kraje UE do wprowadzenia przepisów krajowych zapewniających pracownikom platform ochronę, na jaką zasługują, przy jednoczesnym zachowaniu preferowanej przez nich niezależności”.
Głosowanie plenarne
W zeszłym miesiącu Niemcy – gospodarz programów Delivery Hero i Free Now – wraz z Grecją i Estonią zdecydowały się wstrzymać od głosu. Francja, przeciwniczka tej ustawy, stwierdziła, że nie może poprzeć tekstu leżącego na stole.
Francja i Niemcy również wstrzymały się od głosu podczas dzisiejszego głosowania.
Podczas negocjacji parlament w większości opowiedział się za stanowiskiem przyjaznym pracownikom, co utrudniło platformom obejście domniemań prawnych, zaostrzyło wymogi dotyczące przejrzystości algorytmów i zaostrzyło kary za ich nieprzestrzeganie.
Rozbieżność między obiema instytucjami ugrzęzła w negocjacjach prowadzonych w zeszłym roku.
Tekst porozumienia zostanie teraz sfinalizowany we wszystkich językach urzędowych i formalnie przyjęty przez obie instytucje. Parlament prawdopodobnie będzie głosował na kwietniowej sesji plenarnej.
Państwa członkowskie będą miały następnie dwa lata na włączenie przepisów dyrektywy do swojego ustawodawstwa krajowego.