O nas
Kontakt

Citizen Queer: Thessaloniki świętuje kino dokumentalne LGBTQI+

Laura Kowalczyk

Poster from Thessaloniki International Film Festival

Celem greckiego festiwalu filmów Citizen Queer jest oddanie hołdu początkom reprezentacji LGBTQI+ w kinie oraz jej pionierom. Tak długo ukryta w cieniu, teraz ta forma sztuki wreszcie zaczyna świecić w świetle reflektorów, pisze Elise Morton.

„To wielka sprawa, łzy napływają mi do oczu”.

To słowa Marii Katsikadakou, lepiej znanej jako Maria Cyber, mówiącej o tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Dokumentów w Salonikach (TIDF).

Znana jako jedna z pierwszych aktywistek lesbijskich na greckiej scenie LGBTQI+, pełniła funkcję doradcy przy szeroko zakrojonych (i aktualnych) obchodach kina dokumentalnego LGBTQI+ w 2024 r., zatytułowanych Citizen Queer.

Powiedzieć, że jest tym podekscytowana, byłoby niedopowiedzeniem. „Czuję się niezmiernie szczęśliwa, entuzjastyczna i podekscytowana możliwością bycia tego częścią” – mówi Katsikadakou o swojej roli konsultantki w „wielkim hołdzie” dla filmu dokumentalnego o tematyce queer, w ramach którego zaprezentowanych zostanie ponad 25 filmów wraz z bogatym programem wydarzeń opartych na dyskusjach.

Opowiada TylkoGliwice Culture o swoich czasach, gdy była założycielką i szefową Outview Queer Film Festival – największego greckiego festiwalu filmów queer – borykającego się z ograniczonymi funduszami i sponsorami; wyjaśnia, że ​​posiadanie „ogromnej instytucji”, takiej jak Międzynarodowy Festiwal Dokumentów w Salonikach, wspierającej społeczność LGBTQI+, jest „cenne i bezcenne”.

Maria Katsikadakou, lepiej znana jako Maria Cyber, była jedną z pierwszych greckich działaczy na rzecz praw osób LGBTIQ.
Maria Katsikadakou, lepiej znana jako Maria Cyber, była jedną z pierwszych greckich działaczek na rzecz praw osób LGBTIQ.

Promowanie pionierów

Festiwal odbywający się w dniach 7–17 marca 2024 r. Saloniki, drugie miasto Grecji, przyciąga filmowców i entuzjastów filmów dokumentalnych z całego świata.

Pod okiem Katsikadakou – wraz z Rico Johnson-Sinclairem, założycielem brytyjskiego festiwalu CineQ i praktykiem włączenia społecznego m.in. na Berlinale i Cannes; oraz holenderski pisarz, kurator i artysta wizualny Simon(e) van Saarloos – festiwal przygotował wybór przełomowych tytułów, które zostaną wyświetlone.

„Filmy w ramach hołdu Citizen Queer odkrywają początki reprezentacji LGBTQI+ w sztuce i kinie, składają hołd pionierom tego ruchu i odważnym walkom w trudnych czasach” – wyjaśnia dyrektor TIDF Orestis Andreadakis – „(odkrywają) stale ewoluujące tematy związane z tożsamością LGBTQI+, przedstawiają nam legendarne postacie społeczności, rzucają wyzwanie spojrzeniu na status quo w kwestii LGBTQI+, które niestety jeszcze nie zanikło”.

Texas Tomboy występuje w prowadzonej przez Monikę Treut eksploracji światów i myśli kilku osób transpłciowych.
Texas Tomboy występuje w prowadzonej przez Monikę Treut eksploracji światów i myśli kilku osób transpłciowych.

Na liście pokazów znajdzie się kultowy klasyk Race d'Ep z 1979 r. (Wiek homoseksualizmu), który śledzi korzenie wyzwolenia gejów w połowie XIX wieku, oraz pionierski Gendernauts (1996) Moniki Treut, jeden z pierwszych filmów, w których zgłębiono tę tematykę. w temacie zmiany płci.

Filmy greckie również cieszą się dużym zainteresowaniem, a ich najważniejsze momenty to Betty (1979) Dimitrisa Stavrakasa, który opowiada o dniu z życia transpłciowej aktywistki queer Betty Vakalidou, oraz AKOE/AMFI: The Story of a Revolution (2023), w której śledzone są dziedzictwo pierwszego greckiego ruchu LGBT i jego magazynu.

Dla queer i country

W ramach szerszego hołdu złożonego filmowcowi TIDF pokazuje Wesela Tilos Panayotisa Evangelidisa (2022), opowiadające o pierwszych ślubach gejów i lesbijek, które odbyły się w Grecji w 2008 roku, później uznanych za nieważne przez sądy.

Film Evangelidisa i szerzej „Citizen Queer” nigdy nie był bardziej aktualny – w zeszłym miesiącu Grecja zalegalizowała małżeństwa cywilne osób tej samej płci, będąc pierwszym krajem prawosławnym, który to zrobił, i to pomimo znacznego sprzeciwu wpływowego greckiego Kościoła prawosławnego.

„Zawsze jestem szczęśliwy, gdy jeden z moich filmów jest pokazywany na festiwalu, nie mówiąc już o filmach, które zawierają zapotrzebowanie społeczne, na które w dużej mierze udało się odpowiedzieć” – Evangelidis mówi TylkoGliwice Culture.

„Legalizacja małżeństw osób tej samej płci to kamień milowy w historii kraju” – mówi Andreadakis, który uważa, że ​​ta decyzja oznacza początek nowego rozdziału dla kina queer. „Można śmiało powiedzieć, że przed kinem queer w Grecji otwierają się nowe perspektywy, jeśli chodzi o zasięg widowni i ogólną interakcję ze społeczeństwem” – zastanawia się.

Powód aktualności Citizen Queer jest dwojaki; oprócz niedawnej legalizacji małżeństw osób tej samej płci (wraz z adopcją przez pary tej samej płci) w 2024 r. w Salonikach zawita EuroPride. W dniach 21–29 czerwca 2024 r. ogólnoeuropejskie międzynarodowe wydarzenie LGBTQI+ zachwyci miasto, oczywiście tętniącą życiem paradą, ale także koncertami, spacerami, targami, projekcjami filmów i spektaklami teatralnymi, a także przestrzenią do dyskusji na temat najistotniejszych poruszane podczas trzydniowej konferencji dotyczącej praw człowieka.

Będzie to „święto tolerancji, akceptacji, miłości i różnorodności, które pozostawi swój ślad w Grecji” – opisuje Andreadakis. Dla Katsikadakou Citizen Queer polega częściowo na „przygotowaniu gruntu pod tę wielką fiestę”.

Andreadakis i Katsikadakou uważają, że te wydarzenia mają szczególny wpływ na ich inkluzywność, szeroki atrakcyjność i umiejętność wplatania kultury queer w codzienne życie i samą tkankę Salonik. „Citizen Queer ma charakter edukacyjny dla tych, którzy nie wiedzą (o kulturze queer) (i zapewnia) nostalgiczne chwile tym, którzy wiedzą” – mówi Katsikadakou. „To wielkie wydarzenie, które jest akceptowane przez wszystkich – znane po prostu jako „ festiwal”, tak ma swoją dominację – przybywa teraz, aby aktywnie wspierać wielki zwycięski cel LGBTQ: EuroPride 2024 w Salonikach.”

„Zarówno hołd Citizen Queer, jak i EuroPride 2024 wykraczają daleko poza zakres wydarzeń zorientowanych na cel” – zgadza się Andreadakis. „Są częścią naszego codziennego życia, naszego świata, który idzie do przodu nawet małymi krokami”.

Dla dyrektora festiwalu w grę wchodzi znacznie więcej niż tylko ciekawe projekcje filmów i kolorowe parady: „W rzeczywistości wszystkie te działania są ze sobą połączonymi ogniwami w łańcuchu zmian” – mówi.

26. Międzynarodowy Festiwal Dokumentów w Salonikach potrwa do 17 marca 2024 r.