Rząd Maroka stawia na ekologiczny wodór, aby przewodzić zrównoważonej transformacji energetycznej.
W poniedziałek rząd ogłosił w komunikacie prasowym, że w Maroku zarezerwowano milion hektarów ziemi pod projekty związane z ekologicznym wodorem.
W pierwszym etapie inwestorom, zarówno zagranicznym, jak i krajowym, udostępnionych zostanie 300 tys. hektarów.
Zielony wodór odnosi się do wodoru wyprodukowanego w drodze elektrolizy przy użyciu energii odnawialnej, a nie w oparciu o energię elektryczną wytwarzaną z paliw kopalnych.
Wodór ten można następnie wykorzystać jako czyste źródło energii, wytwarzając jedynie parę wodną i ciepło jako produkty uboczne.
Według rządu marokańskiego setki inwestorów krajowych i zagranicznych wyraziło już „duże i rzeczywiste zainteresowanie” projektem.
Urzędnicy twierdzą, że ta inicjatywa pozwoli krajowi „zająć uprzywilejowaną pozycję” w rozwoju energii odnawialnej poprzez wykorzystanie „bogatych i różnorodnych zasobów naturalnych Maroka, jego strategicznego położenia geograficznego, światowej klasy infrastruktury i wykwalifikowanego kapitału ludzkiego”.
Chociaż Maroko ma niewielkie rezerwy ropy i gazu, jest dobrze przygotowane do produkcji zielonej energii ze względu na obfite zasoby energii słonecznej i wiatrowej.
W odróżnieniu od innych krajów regionu, również cieszy się stabilnością polityczną, co jest sygnałem uspokajającym dla inwestorów.
Maroko ma nadzieję do 2030 r. produkować 52% swojej energii ze źródeł odnawialnych, a aby osiągnąć ten cel, rząd poczynił znaczne inwestycje w infrastrukturę.
Instytucje finansowe, takie jak Bank Światowy, Europejski Bank Inwestycyjny i Afrykański Bank Rozwoju, sfinansowały już projekty w zakresie zrównoważonej energii w kraju, w którym znajduje się w szczególności elektrownia słoneczna Ouarzazate – największy na świecie obiekt energetyczny skupiający energię słoneczną. .
Niemniej jednak Maroko w dalszym ciągu jest uzależnione od importu pokrywającego około 90% swojego zapotrzebowania na energię i pozostaje w dużym stopniu uzależnione od źródeł paliw.
W 2022 r. 62% krajowej produkcji energii elektrycznej pochodziło ze spalania węgla, gazu i ropy, zaledwie 21,3% z energii wiatrowej i słonecznej, a 16,7% z energii wodnej.