O nas
Kontakt

Europoglądy. Świat zbudowany w największym stopniu przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Oto jak to zmienić

Laura Kowalczyk

Workers constructing a climate-friendly building, illustration

Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym nasz świat zbudowany jest bardziej zrównoważony, ale zegar tyka. Aby osiągnąć postęp w dekarbonizacji nieruchomości, należy potraktować pięć obszarów priorytetowo, pisze Gregory Dewerpe.

Kolejny miesiąc i kolejny rekord klimatyczny pobity. Według naukowców z unijnej Służby ds. Zmian Klimatu Copernicus w lutym temperatury powietrza na świecie pobiły rekordy, a temperatury powierzchni morza były również najwyższe w historii.

Tymczasem w 2023 r. światowa emisja dwutlenku węgla z energii nadal rosła.

Fizyczne konsekwencje zmian klimatycznych – burze, powodzie, pożary, ekstremalne upały – dotykają bogatych i biednych społeczności na całej planecie. Nieruchomości i otaczające nas budynki znajdują się na pierwszej linii frontu tego wyzwania.

Świat zbudowany ma największy udział w globalnych emisjach gazów cieplarnianych – odpowiada za 37% ich całkowitej emisji.

Właściciele budynków i inwestorzy zaczynają uświadamiać sobie skalę problemu, ale zmiany nie nastąpią wystarczająco szybko, bez interwencji rynków politycznych.

Jednak tak naprawdę, aby osiągnąć postęp w dekarbonizacji nieruchomości, należy potraktować priorytetowo tylko pięć obszarów.

Potrzebne są odnawialne źródła energii, inteligentne sieci i nowe umiejętności

W 2023 r. światowa emisja dwutlenku węgla z energii ponownie wzrosła, co podkreśla trudności, jakie napotykamy w przejściu na odnawialne źródła energii.

Jeśli mamy dokonać tej transformacji, musimy pilnie zasilić sieć, tworząc lepsze magazynowanie energii i inteligentniejszy handel, aby zapewnić niezawodny dostęp do energii odnawialnej. Oznacza to inwestowanie w zaawansowane rozwiązania w zakresie magazynowania, wykorzystujące źródła odnawialne i technologie inteligentnych sieci w celu poprawy odporności i wydajności sieci.

To prawda, że ​​europejski kryzys energetyczny wywołany wojną na Ukrainie wzbudził zainteresowanie inwestorów VC budowaniem rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej, elektryfikacji i sieci.

Jednakże zbudowanie sieci dostosowanej do przyszłości będzie wymagało znacznie większych inwestycji. Właściciele nieruchomości odegrają ważną rolę, ponieważ ich nieruchomości mogą pomóc w wytwarzaniu i magazynowaniu energii.

Mówimy o transformacji siły roboczej na wzór kolejnej rewolucji przemysłowej, w której pokolenie hydraulików, spawaczy, stolarzy, monterów, inżynierów elektryków i geodetów musi zdobywać nowe umiejętności.

Mężczyzna sprawdza moduły słoneczne na dachu w Soemmerda, listopad 2008
Mężczyzna sprawdza moduły słoneczne na dachu w Soemmerda, listopad 2008

Deweloperzy mogą pomóc w stabilizacji sieci energetycznych i obniżeniu kosztów związanych z czystą energią, począwszy od montażu paneli słonecznych i akumulatorów po inwestycje w sposoby monitorowania wydajności budynków.

Rozwiązanie problemu niedoboru siły roboczej i umiejętności to kolejny obszar, na którym należy się skoncentrować. Biorąc pod uwagę ogólny globalny niedobór umiejętności w budownictwie, można przeoczyć potrzebę posiadania konkretnych nowych umiejętności w celu dekarbonizacji budynków.

Od konsumentów chcących ogrzać swoje domy i zużywać mniej paliwa, po deweloperów, którzy muszą dopilnować, aby inwestorzy nie oznaczyli budowanych przez nich aktywów na czarno – transformacja energetyczna stwarza ogromne zapotrzebowanie na nowe umiejętności w budownictwie.

Firmy, w tym niemiecki Enter, uznały ten niedobór talentów za szansę, ale realistycznie rzecz biorąc, sektor prywatny nie będzie w stanie zaspokoić całego zapotrzebowania.

Mówimy o transformacji siły roboczej na wzór kolejnej rewolucji przemysłowej, w której pokolenie hydraulików, spawaczy, stolarzy, monterów, inżynierów elektryków i geodetów musi uczyć się nowych umiejętności – nie wspominając o potrzebnych umiejętnościach architektonicznych i projektowych.

Musimy czterokrotnie zwiększyć zatrudnienie do 2030 r. poprzez programy szkoleniowe, staże i inicjatywy w zakresie przekwalifikowania się.

Przydatne mogą być również narzędzia AI i zielone banki

Oprócz nowych umiejętności ważne jest wykorzystanie nowych technologii. Na przykład generatywna sztuczna inteligencja i automatyzacja mogą zoptymalizować projekt, poprawić wydajność i zmniejszyć liczbę błędów w budowie.

To szansa na zresetowanie świata nieruchomości, ale potrzebujemy współpracy między firmami technologicznymi i firmami budowlanymi, aby opracować narzędzia sztucznej inteligencji, które mogą zreformować sposób, w jaki budujemy.

Wprowadzania zmian w sieci, rozwijania umiejętności i opracowywania nowych technologii nie da się osiągnąć bez inwestycji, a banki odgrywają kluczową rolę w finansowaniu środowiska zbudowanego.

Inwestowanie w technologię, która może obniżyć emisyjność świata zbudowanego, jest nie tylko słuszną decyzją, ale może również pobudzić gospodarkę w Europie, tworząc miejsca pracy i generując ogromne zyski.

Pracownicy złomu metali w Braila, Rumunia, sierpień 2021
Pracownicy złomu metali w Braila, Rumunia, sierpień 2021

Działając jako pomost między kapitałem publicznym i prywatnym, zielone banki zorientowane na misję mogą odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej.

Nakłonienie banków do „ekologizacji” swoich portfeli kredytowych za pomocą regulacji i zachęt pomoże pobudzić inwestycje w energooszczędne nieruchomości i zielone technologie.

Instalatorzy mogą następnie współpracować z bankami, przedsiębiorstwami użyteczności publicznej i funduszami nieruchomości, aby uzyskać dostęp do większej bazy klientów. Konsumenci będą opierać się na zaufaniu do tych instalatorów na podstawie ich relacji z dostawcami usług finansowych.

W przypadku banków takie partnerstwa pomogą ograniczyć ryzyko posiadania portfeli nieruchomości lub kredytów narażonych na ryzyko energetyczne – w tym ryzyko fizyczne stwarzane przez stale rosnące temperatury.

Pora dogonić resztę

Z punktu widzenia konsumenta pilnie musimy sprawić, aby energooszczędne budownictwo stało się bardziej dostępne i niedrogie, zwłaszcza dla społeczności o niskich dochodach.

Niestety w 2022 r. ponad 41 milionów Europejczyków nie było w stanie ogrzać swoich domów. Doposażając budynki w technologię, promując korzystanie z inteligentnych liczników i zwiększając dostęp do energii odnawialnej, możemy drastycznie zmniejszyć obciążenie finansowe.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, po prostu w Wielkiej Brytanii i UE po prostu w odpowiednim momencie przestawiając się na korzystanie z energii w Wielkiej Brytanii i UE możemy zaoszczędzić do 10,5 miliarda euro rocznie do 2030 r. i 15,5 miliarda euro do 2050 r. .

Norwegia, Finlandia, Szwecja i Estonia przodują w Europie pod względem instalowania technologii odnawialnych, takich jak pompy ciepła. Ale inne kraje muszą pilnie nadrobić zaległości.

Inwestowanie w technologię, która może obniżyć emisyjność świata zbudowanego, jest nie tylko słuszną decyzją, ale może również pobudzić gospodarkę w Europie, tworząc miejsca pracy i generując ogromne zyski.

Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym nasz świat zbudowany jest bardziej zrównoważony, ale zegar tyka. Chociaż sektor prywatny opracowuje innowacyjne rozwiązania, konieczne są również działania na poziomie polityki i całego sektora, jeśli mają one osiągnąć swój cel.