O nas
Kontakt

Hiszpański Sąd Najwyższy nakazał blokadę aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram jako środek zapobiegawczy

Laura Kowalczyk

Telegram

Orzeczenie zapadło po skardze złożonej przez organizacje medialne, że platforma umożliwia użytkownikom przesyłanie treści bez ich zgody.

Hiszpanie, przynajmniej na razie, pozostają bez dostępu do komunikatora internetowego Telegram, po tym jak hiszpański Wysoki Trybunał nakazał jego zablokowanie w ramach środka zapobiegawczego.

Sędzia Santiago Pedraz zgodził się tymczasowo zablokować platformę po tym, jak cztery główne grupy medialne w kraju – Mediaset, Atresmedia, Movistar i Egeda – złożyły skargę, że aplikacja rozpowszechnia wygenerowane przez nie treści chronione prawem autorskim bez zezwolenia twórców.

Dostęp do platformy – czwartej najczęściej używanej usługi przesyłania wiadomości w kraju – zostanie zawieszony od poniedziałku, ale w sobotę był już blokowany u niektórych operatorów telefonii komórkowej.

Dlaczego Telegram został zbanowany?

Sędzia zwrócił się do spółki będącej właścicielem wniosku o przesłanie pewnych informacji w ramach tej sprawy.

Gdy Telegram nie odpowiedział na prośby Pedraza, nakazał jego zablokowanie.

Według źródeł prawnych jest to tymczasowe i potrwa tylko kilka dni.

Telegram nie jest obecnie dostępny, ponieważ różni operatorzy telekomunikacyjni w Hiszpanii zablokowali jego użycie zgodnie z postanowieniem sędziego.

Dostęp zależy od operatorów sieci

Wielu użytkowników tej platformy komunikacyjnej skrytykowało decyzję Wysokiego Trybunału po tym, jak przestała ona działać na ich urządzeniach.

Sędzia stwierdził jednak, że jego decyzja wynikała z braku współpracy ze strony firmy.

Chociaż nie jest już dostępna w niektórych telefonach komórkowych, dostęp nadal zależy od każdego operatora sieci.

Chociaż stosują się do decyzji Wysokiego Trybunału i już blokują Telegram, jest to proces, który czasami może zająć kilka godzin.

Telegram był nadal aktywny wcześnie w sobotę, ale w ciągu dnia zaczął się dezaktywować na niektórych urządzeniach.

Telegram to jedna z najważniejszych aplikacji do przesyłania wiadomości na świecie, z której korzysta łącznie 900 milionów użytkowników.

W Hiszpanii, według najnowszych dostępnych danych, ma nieco ponad 8 milionów użytkowników, co stanowi prawie 18 procent ogółu populacji.

Gdzie jeszcze Telegram jest zakazany?

Hiszpania nie jest jedynym krajem, który zablokował Telegram.

Inne stany uciekły się bezpośrednio do całkowitego zablokowania, aby zapobiec rozpowszechnianiu się krytycznych opinii w aplikacji.

Pierwszym, który dezaktywował Telegram, były Chiny, gdzie został on „wyłączony” w 2015 r. w obliczu rozpowszechnianych za jego pośrednictwem komunikatów sprzeciwiających się reżimowi komunistycznemu.

Tajlandia, Pakistan, Iran i Kuba również zakazały tego z podobnych powodów.