Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia wybrane przez starszego reportera ds. środowiska Roberta Hodgsona
Kluczowe daty w dzienniku
• Poniedziałek, 25 marca: Ministrowie środowiska debatują w Brukseli nad celem klimatycznym UE na rok 2040.
• Wtorek, 26 marca: Spotkanie ministerialne wysokiego szczebla w Brukseli na temat przyszłości polityki klimatycznej zorganizowane przez belgijską prezydencję Rady UE.
• Wtorek 26 marca – środa 27 marca: Konferencja wysokiego szczebla w Brukseli na temat przyszłości unii zdrowia UE.
W centrum uwagi
W tym tygodniu kwestia działań klimatycznych ponownie pojawi się w porządku obrad Brukseli, a ministrowie środowiska mają dziś (25 marca) debatę publiczną na temat zalecenia Komisji Europejskiej dotyczącego celu na rok 2040 polegającego na ograniczeniu emisji netto gazów cieplarnianych do 90% w porównaniu z poziomem z 1990 r.
UE zgodziła się na 55% obniżkę do końca bieżącej dekady (obecnie wynosimy 32,5%) i w ciągu najbliższych kilku lat potrzebny będzie ogromny wysiłek. Gotowość do zaakceptowania równie ambitnego celu na rok 2040, jeśli nie trudniejszego, będzie papierkiem lakmusowym zaangażowania bloku w osiągnięcie celu, jakim jest zerowa energia netto do 2050 roku. Naukowa rada doradcza UE zaleciła 90% jako niezbędne minimum.
Następna Komisja Europejska będzie należeć do przedstawienia wniosku ustawodawczego, więc zamiast targować się na tym etapie o dokładny cel, belgijska prezydencja Rady UE zaprosiła dyplomatów do szerszego rozważenia, w jaki sposób Europa powinna przejść w kierunku neutralności klimatycznej. Jakie będą „ważne warunki sprzyjające” po roku 2030 i jakie sektory gospodarki mają największy potencjał do wniesienia wkładu?
Szczyt Rady ds. Środowiska następuje zaledwie kilka dni po tym, jak prawie połowa członków UE wezwała do ożywienia europejskiego – a nawet światowego – przemysłu energetyki jądrowej, a kilku premierów stwierdziło, że bez tego cele klimatyczne UE byłyby nieosiągalne.
Tego samego dnia ponad 100 liderów korporacji wezwało decydentów do poparcia celu 90% w liście otwartym popartym między innymi przez IKEA, Coca Colę, Unilever, Google i europejskiego giganta energii jądrowej EDF.
Dzieje się to oczywiście w czasie, gdy myśli polityków nieubłaganie kierują się ku wyborcom, wraz z wyborami do UE w czerwcu (najświeższe informacje będziemy śledzić) oraz Belgią (tego samego dnia), Chorwacją, Litwą i Austrią powinna także pójść w ślady Portugalii w wyborze w tym roku kolejnych rządów krajowych.
Wiele osób wykazuje wyraźną powściągliwość w składaniu odważnych deklaracji o zamiarach środowiskowych, jeśli nie otwarcie sprzeciwia się Zielonemu Ładowi jako strategii kampanii – w chwili pisania tego tekstu los ustawy o przywracaniu przyrody wisi na włosku, gdy rządy upierają się w związku z zawartym z policją porozumieniem eurodeputowani.
Obrady ministerialne na temat tego, co należy zrobić w sprawie klimatu, będą kontynuowane za zamkniętymi drzwiami we wtorek (26 marca), kiedy w Belgii odbędzie się specjalna sesja pod hasłem „W kierunku społeczeństwa neutralnego dla klimatu i odpornego na zmiany w roku 2050”. Ma to zostać uwzględnione podczas prac nad kolejnym programem strategicznym UE, który szefowie rządów mają przyjąć w czerwcu i który wyznaczy kierunek podróży politycznej bloku na lata 2024–2029.
Twórcy wiadomości politycznych
Fuzja nuklearna
Przywódcy 11 państw członkowskich poparli deklarację na rzecz energii jądrowej podczas przełomowego szczytu w sprawie energii jądrowej, który odbył się w zeszłym tygodniu (21 marca) w Brukseli. Należą do nich prezydent Francji Emmanuel Macron, który twierdzi, że inwestycje w energię jądrową pomogą w wycofywaniu się z węgla i mogą stanowić szybkie rozwiązanie problemu niestabilności odnawialnych źródeł energii. Konferencja spotkała się ze sprzeciwem działaczy Greenpeace, w tym Lorelei Limousin, która protestowała przed miejscem konferencji, odrzucając jako „bajkę” pomysł, że budowa większej liczby reaktorów pomoże spowolnić wzrost temperatury na świecie.
Ankieta dotycząca polityki
Mniej więcej połowa rządów UE podpisała deklarację wzywającą do globalnego odrodzenia nuklearnego. Czy europejskie elektrownie jądrowe powinny:
Zostać wycofany ze służby
Uzupełnij odnawialne źródła energii
Otrzymaj zastrzyk finansowania
Głosować
Zapisz się tutaj, aby zobaczyć wyniki zeszłotygodniowej ankiety i otrzymywać informacje o najnowszych wydarzeniach w polityce UE dzięki naszemu cotygodniowemu biuletynowi „The Policy Briefing”. Twój cotygodniowy wgląd w europejskie stanowienie przepisów, kwestie polityczne, kluczowe wydarzenia i trendy w danych.
Krótkie dane
Komisja przygląda się ustawie o biotechnologii, która pobudzi sektor nauk przyrodniczych w bloku