Sprzedaż netto holenderskiego producenta półprzewodników uważa się za rozczarowującą i jest o 21,6% niższa niż oczekiwano.
Akcje ASML, firmy produkującej maszyny do produkcji chipów komputerowych, odnotowały w środę spadek po opublikowaniu wyników za pierwszy kwartał.
Akcje najcenniejszej europejskiej spółki technologicznej spadły o 6,4% w związku z reakcją inwestorów na szereg rozczarowujących wskaźników.
ASML zanotował w pierwszych trzech miesiącach roku sprzedaż netto na poziomie 5,29 mld euro wobec prognozy na poziomie 5,39 mld euro.
Rezerwacje netto, które odzwierciedlają wartość otrzymanych zamówień, wyniosły w pierwszym kwartale 3,6 miliarda euro w porównaniu do szacunków na poziomie 4,63 miliarda euro.
Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell, powiedział jednak, że należy zachować ostrożność, aby nie przecenić spadku popytu.
„Sprzęt ASML jest bardzo drogi i często obserwuje się wahania sprzedaży co kwartał” – wyjaśnił.
„To bardzo przemyślany zakup, a nie tani i masowy produkt, który jest stale zamawiany. …Mimo że najnowsze wyniki wystraszyły rynek, ASML upiera się, że całoroczne prognozy pozostają niezmienione i jest przekonany, że sytuacja w branży chipów ulegnie poprawie w miarę upływu 2024 r. »
ASML określił rok 2024 jako okres „przejściowy”, podczas którego grupa będzie nadal inwestować w technologię i zwiększać swoje możliwości.
Spółka spodziewa się, że drugie półrocze będzie mocniejsze od pierwszego, gdyż cała branża wychodzi z trudnego okresu.
Według Stowarzyszenia Przemysłu Półprzewodników światowa sprzedaż półprzewodników wyniosła w 2023 r. 526,8 mld dolarów (494,9 mld euro), co oznacza spadek o 8,2% w porównaniu z wartością odnotowaną w 2022 r.
Spowolnienie to w dużej mierze można wytłumaczyć nadmiernym entuzjazmem w zakresie przechowywania.
Ponieważ producenci elektroniki starali się zgromadzić wystarczającą ilość chipów w okresie pandemii, byli zmuszeni zamawiać zbyt duże ilości, co zmniejszyło popyt na komponenty, gdy gospodarka zaczęła się stabilizować.
W ubiegłym roku ASML dotknął także sankcje ograniczające sprzedaż do Chin, wprowadzone przez rząd USA w celu ograniczenia chińskich mocy produkcyjnych w zakresie produkcji chipów.
Pomimo przepisów eksportowych ASML potwierdził jednak, że zamówienia do Chin stanowiły około połowę całkowitej sprzedaży w tym kwartale w porównaniu z 39% w czwartym kwartale 2023 r.
Odporność chińskiego popytu była częściowo spowodowana pośpiechem konsumentów po produkty, zanim ograniczenia weszły w życie.
Producenci chipów również spieszyli się z zakupem starszego sprzętu ASML, który nie został dotknięty sankcjami.
W nadchodzącym roku nadal nie jest jasne, jaki wpływ będą miały ograniczenia eksportowe na holenderską grupę, choć szacuje się, że będzie to miało wpływ na 15% jej sprzedaży w Chinach.
Perspektywy na rok 2024 poprawia jednak spodziewany popyt ze strony sektora sztucznej inteligencji.
Oczekuje się, że w czwartek Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, główny producent chipów stosowanych w zastosowaniach AI, odnotuje 5% wzrost zysku w pierwszym kwartale.