O nas
Kontakt

„Rozprzestrzenianie się błyskawicznie”: założyciel Telegramu twierdzi, że w tym roku dotrze on do miliarda użytkowników

Laura Kowalczyk

The website of the Telegram messaging app is seen on a notebook screen in 2022.

Oczekuje się, że platforma Telegram zyska w tym roku miliard użytkowników, powiedział jej współzałożyciel w wywiadzie opublikowanym w środę.

Platforma społecznościowa Telegram zyska w tym roku miliard użytkowników, powiedział w wywiadzie jej współzałożyciel Pavel Durov.

Oferując użytkownikom funkcje masowego czatu grupowego za pomocą tak zwanych kanałów, a także kładąc nacisk na prywatność i szyfrowanie, Telegram ma 900 milionów użytkowników miesięcznie, co czyni go szóstą najczęściej używaną aplikacją na świecie za Facebookiem, YouTube, WhatsApp, TikTok, Instagramem i WeChat.

„Telegram rozprzestrzenia się jak pożar lasu” i oczekuje się, że jego liczba wzrośnie i w 2024 r. osiągnie miliard użytkowników, powiedział Durov w wywiadzie dla X amerykańskiemu konserwatywnemu komentatorowi i byłemu gospodarzowi Fox News Tuckerowi Carlsonowi.

„Ludzie są mądrzy, lubią korzystać z dobrych rzeczy” – powiedział.

„Za każdym razem, gdy masz osobę, która zaczyna korzystać z Telegramu, jest tam od razu i zaczyna odkrywać wszystkie funkcje, szybkość i bezpieczeństwo, nie chce wracać i zaczyna zapraszać swoich znajomych” – Durov dodano odnośnie modelu biznesowego spółki.

Powiedział, że użytkowników przyciąga niezależność, prywatność i wolność, jaką zapewnia platforma.

Platforma „neutralna”.

Telegram został stworzony w 2013 roku przez Dourova i jego brata Nikołaja, którzy stworzyli także VKontakte (VK).

Kiedy rząd rosyjski przejął kontrolę nad tym ostatnim, Dourovowie stworzyli platformę, której nie można było monitorować.

W rezultacie Telegram oferuje kompleksowe szyfrowanie i anonimowość swoim użytkownikom, którzy mogą udostępniać wiadomości, zdjęcia, filmy i pliki.

Siedziba firmy znajduje się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), miejscu „niezwiązanym geopolitycznie z żadnym wielkim supermocarstwem” – powiedział Durov.

Aplikacja jest szczególnie używana w Indiach i Rosji, pomimo dwuletniego zakazu w tym kraju.

Koncentracja Telegramu na prywatności i dużych czatach grupowych uczyniła z niego cenne narzędzie dla aktywistów i dziennikarzy umożliwiające wymianę informacji i koordynację wysiłków pomimo reżimów autorytarnych.

„Uważamy, że ważne jest, aby platforma była neutralna dla wszystkich głosów” – dodał.

Jednak ta sama anonimowość przyciąga również osoby rozpowszechniające dezinformację, propagandę i nielegalne treści.