W kilku byłych koloniach w Afryce Zachodniej nowo utworzone reżimy wojskowe rzucały wyzwanie i rozmontowywały pozostałe powiązania z Francją.
Jak wynika z dokumentu rządowego opublikowanego w czwartek w mediach społecznościowych, junta wojskowa rządząca Burkina Faso wydaliła trzech francuskich dyplomatów za rzekomą działalność wywrotową.
Jak wynika z dokumentu podpisanego we wtorek przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Junta wymieniła nazwiska trzech dyplomatów, z których dwóch jest doradcami politycznymi, i oświadczyła, że są to persona non grata w Burkina Faso. Mają 48 godzin na opuszczenie kraju.
W dokumencie nie podano szczegółów rzekomych działań wywrotowych.
Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w czwartkowym oświadczeniu, że żałuje decyzji o wydaleniu swoich dyplomatów i odrzuciło oskarżenia, stwierdzając, że jego działalność w Burkina Faso mieści się w ramach stosunków dyplomatycznych i konsularnych Organizacji Narodów Zjednoczonych.
„Decyzja władz Burkinabè nie opiera się na żadnej uzasadnionej podstawie” – stwierdzono w oświadczeniu. „Możemy tylko ubolewać nad tym”.
Wypędzenie następuje w związku z pogarszającymi się stosunkami między Burkina Faso a Francją, jej byłym władcą kolonialnym.
Junta wojskowa zerwała stosunki wojskowe z Francją w 2023 r., nakazując setkom francuskich żołnierzy opuszczenie w ciągu miesiąca kraju Afryki Zachodniej, podążając ścieżką sąsiedniego Mali, na którego czele stoi również przywódca zamachu stanu.
Ponad 60 lat po uzyskaniu przez Burkina Faso niepodległości francuski pozostaje językiem urzędowym, a Francja utrzymuje silne powiązania gospodarcze i humanitarne ze swoją byłą kolonią.
Jednak w miarę pogłębiania się powstania islamistycznych ekstremistów nastroje antyfrancuskie wzrosły, częściowo dzięki niesłabnącej przemocy.
Po drugim zamachu stanu w 2023 r. antyfrancuscy protestujący zaczęli wzywać juntę do zacieśnienia więzi z Rosją.
Junta dystansuje się także od narodów regionalnych i zachodnich, które nie zgadzają się z jej podejściem. W tym roku opuściła regionalny blok gospodarczy Afryki Zachodniej znany jako ECOWAS i utworzyła sojusz z Mali i Nigrem.