O nas
Kontakt

Polityka UE. Tureckie kebaby zwracają się do Europy o status chroniony

Laura Kowalczyk

Türkiye wants to register the name döner in Europe so that it can be used only by those producers conforming to the registered production method and product specifications.

Türkiye złożyło wniosek o przyznanie swojemu najbardziej znanemu produktowi spożywczemu takiej samej ochrony UE jak pizza neapolitańska i hiszpańskie jamon serrano.

Turecki kebab döner, najczęściej spożywany uliczny posiłek w Niemczech, ubiega się obecnie o ochronę w ramach unijnej specjalnej etykiety ochronnej wraz z innymi europejskimi przysmakami, takimi jak pizza neapolitańska i hiszpańskie jamon serrano.

Termin döner pochodzi od czasownika „dönmek” („obracanie się”), ale większość Europejczyków zna go po prostu jako döner kebab – z dodatkiem nazwy używanej w arabskim słowie oznaczającym wszelkiego rodzaju mięso gotowane na ogniu.

Türkiye chce zarejestrować nazwę döner w Europie, aby mogła być używana wyłącznie przez producentów przestrzegających zarejestrowanej metody produkcji i specyfikacji produktu.

Jeśli jego zastosowanie się powiedzie, jako yaprak (czyli pokrojone) döner będą mogły być oznaczone jedynie duże kawałki wołowiny i jagnięciny „pokrojonej poziomo w kotlety o grubości 3-5 mm”, natomiast kotlety z kurczaka mogą mieć grubość 1-2 cm w odmiana drobiu.

Wartość gospodarki döner w Europie szacuje się na około 3,5 miliarda euro, jak wynika z treści wniosku, przy wsparciu Stowarzyszenia Tureckich Producentów Dönera w Europie (ATDID), reprezentującego ten sektor w Europie od 1996 roku.

Chociaż czasami są one kojarzone z unijnym systemem jakości chronionych nazw pochodzenia (ChNP), tradycyjne specjały nie są objęte ramami oznaczeń geograficznych (OG), które zapewniają najwyższy poziom ochrony intelektualnej środków spożywczych w Europie.

Ta silniejsza ochrona przyznawana jest środkom spożywczym powiązanym z obszarem geograficznym, co nie ma miejsca w przypadku tradycyjnej techniki gotowania döner – i jest to również powód, dla którego szynka parmeńska otrzymała oznaczenie geograficzne, podczas gdy jamon serrano posiada wyłącznie status chroniony.

Etykieta specjalności spożywczej wywołała jednak kontrowersje, np. gdy Włosi kwestionowali użycie tradycyjnego terminu „prošek” w odniesieniu do słodkiego wina deserowego produkowanego w Chorwacji, ponieważ mogłoby to być sprzeczne z ChNP włoskiego Prosecco.

W przypadku döner można się spodziewać skarg ze strony bliskiego sąsiada i wieloletniego rywala kulturowego zza Morza Egejskiego.

„Twierdzi się, że Grecja była pierwszym krajem w Europie, do którego wprowadzono „döner” podczas wymiany ludzi między Turcją a Grecją w 1922 r. W Grecji nazwano go „żyroskopem”” – czytamy we wniosku złożonym przez Türkiye w oczekiwaniu .

Rozpoczął się obecnie etap konsultacji, który potrwa trzy miesiące, podczas którego kraje będą mogły zakwestionować rejestrację, podnosząc kwestie własności intelektualnej.