O nas
Kontakt

Strajki w branży turystycznej w Europie: zakłóceń w lotach i pociągach, których można się spodziewać w kwietniu i maju

Laura Kowalczyk

Passengers look at check-in times for flights during a nationwide strike of airports ground staff, and check-in services at Rome

Nasz przewodnik jest aktualizowany, gdy tylko zostanie ogłoszony nowy europejski strajk.

Strajki są w Europie częstym zjawiskiem, ponieważ pracownicy wstrzymują się z pracą, aby walczyć o lepsze płace i warunki pracy.

Strajki są czasami planowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale inne ogłaszane są w ostatniej chwili, co pokazuje, że zawsze warto sprawdzić przed podróżą.

Na szczęście poniżej zebraliśmy wszystkie informacje o strajku.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbywają się strajki.

Jeśli Twój lot lub pociąg zostanie odwołany lub opóźniony, będziesz mieć prawo do nowego biletu lub odszkodowania. Przeczytaj nasz przewodnik, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Wielka Brytania: Pracownicy Straży Granicznej Heathrow strajkują w kwietniu i maju

Pracownicy Straży Granicznej na londyńskim lotnisku Heathrow planują strajk od 29 kwietnia do 2 maja w związku z planami zwolnień personelu.

Może to spowodować poważne zakłócenia w lotach międzynarodowych. Strajk „praca, aby rządzić” na mniejszą skalę w dniach 3–18 maja może spowodować dalsze zakłócenia.

Loty na Heathrow mogą również zostać odwołane w dniach 4–6 maja, ponieważ 50 pracowników tankowania organizuje 72-godzinny strajk w związku z cięciami ich świadczeń.

Lotnisko Gatwick: Pracownicy cateringu strajkują na lotach easyJet i TUI

Pasażerowie lotów easyJet i TUI odlatujących z londyńskiego lotniska Gatwick będą głodować po strajku pracowników cateringu Dnata.

Około 100 pracowników, w tym kierowcy samochodów ciężarowych i pracownicy magazynów, będzie strajkować w dniach 26–29 kwietnia, 3–6 maja i 10–13 maja. Akcja strajkowa nasili się, jeśli spór o płace nie zostanie rozwiązany – grozi związek Unite.

Strajki kolejowe w kwietniu i maju

Chociaż w Wielkiej Brytanii nie planuje się ogólnokrajowego strajku kolei, na kwiecień zaplanowano różne lokalne działania.

Pracownicy londyńskiego metra opuszczą pociąg 26 kwietnia, gdyż możliwe jest zamknięcie stacji w ostatniej chwili, a zakłócenia będą trwały do ​​sobotniego poranka. Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych od 29 kwietnia do 5 maja może spowodować dalsze zamknięcia stacji.

Członkowie związku maszynistów ASLEF również mają rozpocząć strajk 8 maja, a od 6 do 11 maja mają obowiązywać zakaz pracy w godzinach nadliczbowych, co prawdopodobnie będzie oznaczać odwołania niektórych linii.

Dotknięte usługi obejmują Avanti West Coast, Chiltern Railways, CrossCountry, East Midlands Railway, Great Western Railway i West Midlands Trains.

Belgia: Grozi strajkiem na lotnisku Charleroi

Port lotniczy Charleroi w Brukseli wydał ostrzeżenie o strajku, które potrwa do końca kwietnia.

Oczekuje się, że personel cateringowy i osoby zajmujące się bagażem odejdą na początku maja, jeśli ich obawy dotyczące warunków pracy nie zostaną rozwiązane.

Francja: Kontrolerzy ruchu lotniczego odwołują strajk

SNCTA, największy związek kontrolerów ruchu lotniczego we Francji, zrezygnował w czwartek z planów 24-godzinnego strajku.

Jednak do porozumienia doszło zbyt późno, aby wycofać odwołania nakazane przez francuski urząd lotnictwa cywilnego DGAC, co oznacza, że ​​25 kwietnia wiele lotów nadal będzie uziemionych.

Uważa się, że może to mieć wpływ na nawet 75 procent lotów na paryskim Orly i innych głównych lotniskach.

Ponad 300 lotów Ryanair w całej Europie również może pozostać odwołanych w czwartek ze względu na groźbę strajku, a członkowie mniejszych związków zawodowych UNSA-INCA i Usac-Cgt nadal prawdopodobnie zgodzą się na strajk.

Czy strajki mogą przeszkodzić Igrzyskom Olimpijskim w Paryżu?

Członkowie związku CGT-RATP ogłosili siedmiomiesięczny strajk trwający od 5 lutego do 9 września, który może uderzyć w sieć autobusową i metro w Ile-de-France, w tym podczas letnich igrzysk olimpijskich.

Jednak 9 kwietnia francuski Senat przyjął ustawę zezwalającą państwu na zakazanie strajków w transporcie w ustalonych okresach każdego roku, aby uniknąć zakłóceń podczas ważnych wydarzeń, takich jak Paryż 2024. Wzywa także do ostrzegania z większym wyprzedzeniem o strajkach i zaostrzenia minimalnych obowiązków w zakresie usług.

Projekt ustawy spotyka się ze sprzeciwem i zanim stanie się obowiązującym prawem, musi zostać przyjęty przez francuskie Zgromadzenie Narodowe.

Pracownicy państwowego przedsiębiorstwa transportu publicznego twierdzą, że odchodzą z pracy zawyżonej pensji.

Niemcy: Koniec z groźbą różnych strajków

25 marca Deutsche Bahn osiągnęła porozumienie ze związkiem maszynistów GDL w Niemczech, kończąc pięciomiesięczne negocjacje i strajki.

Porozumienie oznacza, że ​​GDL wstrzyma się od strajków co najmniej do lutego 2026 roku.

Niemiecki związek zawodowy Verdi również odwołał strajki na różnych niemieckich lotniskach po osiągnięciu porozumienia w sprawie wynagrodzeń.