Nasz przewodnik jest aktualizowany, gdy tylko zostanie ogłoszony nowy europejski strajk.
Strajki są w Europie częstym zjawiskiem, ponieważ pracownicy wstrzymują się z pracą, aby walczyć o lepsze płace i warunki pracy.
Strajki są czasami planowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale inne ogłaszane są w ostatniej chwili, co pokazuje, że zawsze warto sprawdzić przed podróżą.
Na szczęście poniżej zebraliśmy wszystkie informacje o strajku.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbywają się strajki.
Jeśli Twój lot lub pociąg zostanie odwołany lub opóźniony, będziesz mieć prawo do nowego biletu lub odszkodowania. Przeczytaj nasz przewodnik, aby uzyskać szczegółowe informacje.
Wielka Brytania: Pracownicy Straży Granicznej Heathrow strajkują w kwietniu i maju
Pracownicy Straży Granicznej na londyńskim lotnisku Heathrow planują strajk od 29 kwietnia do 2 maja w związku z planami zwolnień personelu.
Może to spowodować poważne zakłócenia w lotach międzynarodowych. Strajk „praca, aby rządzić” na mniejszą skalę w dniach 3–18 maja może spowodować dalsze zakłócenia.
Loty na Heathrow mogą również zostać odwołane w dniach 4–6 maja, ponieważ 50 pracowników tankowania organizuje 72-godzinny strajk w związku z cięciami ich świadczeń.
Lotnisko Gatwick: Pracownicy cateringu strajkują na lotach easyJet i TUI
Pasażerowie lotów easyJet i TUI odlatujących z londyńskiego lotniska Gatwick będą głodować po strajku pracowników cateringu Dnata.
Około 100 pracowników, w tym kierowcy samochodów ciężarowych i pracownicy magazynów, będzie strajkować w dniach 26–29 kwietnia, 3–6 maja i 10–13 maja. Akcja strajkowa nasili się, jeśli spór o płace nie zostanie rozwiązany – grozi związek Unite.
Strajki kolejowe w kwietniu i maju
Chociaż w Wielkiej Brytanii nie planuje się ogólnokrajowego strajku kolei, na kwiecień zaplanowano różne lokalne działania.
Pracownicy londyńskiego metra opuszczą pociąg 26 kwietnia, gdyż możliwe jest zamknięcie stacji w ostatniej chwili, a zakłócenia będą trwały do sobotniego poranka. Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych od 29 kwietnia do 5 maja może spowodować dalsze zamknięcia stacji.
Członkowie związku maszynistów ASLEF również mają rozpocząć strajk 8 maja, a od 6 do 11 maja mają obowiązywać zakaz pracy w godzinach nadliczbowych, co prawdopodobnie będzie oznaczać odwołania niektórych linii.
Dotknięte usługi obejmują Avanti West Coast, Chiltern Railways, CrossCountry, East Midlands Railway, Great Western Railway i West Midlands Trains.
Belgia: Grozi strajkiem na lotnisku Charleroi
Port lotniczy Charleroi w Brukseli wydał ostrzeżenie o strajku, które potrwa do końca kwietnia.
Oczekuje się, że personel cateringowy i osoby zajmujące się bagażem odejdą na początku maja, jeśli ich obawy dotyczące warunków pracy nie zostaną rozwiązane.
Francja: Kontrolerzy ruchu lotniczego odwołują strajk
SNCTA, największy związek kontrolerów ruchu lotniczego we Francji, zrezygnował w czwartek z planów 24-godzinnego strajku.
Jednak do porozumienia doszło zbyt późno, aby wycofać odwołania nakazane przez francuski urząd lotnictwa cywilnego DGAC, co oznacza, że 25 kwietnia wiele lotów nadal będzie uziemionych.
Uważa się, że może to mieć wpływ na nawet 75 procent lotów na paryskim Orly i innych głównych lotniskach.
Ponad 300 lotów Ryanair w całej Europie również może pozostać odwołanych w czwartek ze względu na groźbę strajku, a członkowie mniejszych związków zawodowych UNSA-INCA i Usac-Cgt nadal prawdopodobnie zgodzą się na strajk.
Czy strajki mogą przeszkodzić Igrzyskom Olimpijskim w Paryżu?
Członkowie związku CGT-RATP ogłosili siedmiomiesięczny strajk trwający od 5 lutego do 9 września, który może uderzyć w sieć autobusową i metro w Ile-de-France, w tym podczas letnich igrzysk olimpijskich.
Jednak 9 kwietnia francuski Senat przyjął ustawę zezwalającą państwu na zakazanie strajków w transporcie w ustalonych okresach każdego roku, aby uniknąć zakłóceń podczas ważnych wydarzeń, takich jak Paryż 2024. Wzywa także do ostrzegania z większym wyprzedzeniem o strajkach i zaostrzenia minimalnych obowiązków w zakresie usług.
Projekt ustawy spotyka się ze sprzeciwem i zanim stanie się obowiązującym prawem, musi zostać przyjęty przez francuskie Zgromadzenie Narodowe.
Pracownicy państwowego przedsiębiorstwa transportu publicznego twierdzą, że odchodzą z pracy zawyżonej pensji.
Niemcy: Koniec z groźbą różnych strajków
25 marca Deutsche Bahn osiągnęła porozumienie ze związkiem maszynistów GDL w Niemczech, kończąc pięciomiesięczne negocjacje i strajki.
Porozumienie oznacza, że GDL wstrzyma się od strajków co najmniej do lutego 2026 roku.
Niemiecki związek zawodowy Verdi również odwołał strajki na różnych niemieckich lotniskach po osiągnięciu porozumienia w sprawie wynagrodzeń.