O nas
Kontakt

Orbán gości Erdoğana i innych wschodnich przywódców w Święto Narodowe Węgier

Laura Kowalczyk

Orbán gości Erdoğana i innych wschodnich przywódców w Święto Narodowe Węgier

Premier Węgier Viktor Orbán, samozwańczy zwolennik „demokracji nieliberalnej”, często charakteryzuje się agresywną postawą wobec Zachodu i miał wykorzystać rozmowy do zacieśnienia stosunków bilateralnych z partnerami wschodnimi.

Węgierski premier Viktor Orbán przyjął w niedzielę przywódców Turcji, Serbii, Kataru i wielu krajów Azji Środkowej na znak ciągłego dryfowania kraju europejskiego w kierunku wschodniej strefy wpływów.

Przywódca nacjonalistów zorganizował liczne spotkania bilateralne ze swoimi wschodnimi odpowiednikami na tle obchodów św.

Budapeszt będzie gospodarzem turnieju lekkoatletycznego w 2023 roku, a także będzie stanowić forum do rozmów z liderami biznesu z Chin podczas dziewięciodniowego wydarzenia.

„Jeśli odbywa się wielkie wydarzenie na świecie, to dany kraj zaprasza swoich przyjaciół” – powiedział Orbán w piątkowym wywiadzie dla państwowego radia, dodając, że takie wydarzenia to „mniej lub bardziej tajna seria spotkań dyplomatycznych”.

Martin Meissner/Copyright 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Premier Węgier Viktor Orbán (w środku) uczestniczy w Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce w Budapeszcie na Węgrzech, w niedzielę, 20 sierpnia 2023 r.

Skład gości, pozbawiony przywódców sojuszników Węgier w Unii Europejskiej i NATO, odzwierciedla nacisk Orbána na zwiększenie współpracy dyplomatycznej i politycznej z autokracjami na Bałkanach iw Azji. Sprawujący władzę od 2010 r. Orbán wdrożył strategię dyplomatyczną „otwarcia na Wschód”, która w dużej mierze opiera się na partnerstwach i umowach handlowych z takimi krajami jak Rosja i Chiny.

Podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami Orban i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podobno rozmawiali o współpracy dwustronnej, wojnie na Ukrainie i przystąpieniu Szwecji do NATO, jednak bezpieczeństwo energetyczne było rzekomo głównym tematem rozmów między przywódcami, według węgierskiego MSZ.

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział prasie w piątek, że przepływ gazu z Serbii na Węgry będzie musiał zostać zwiększony, jeśli Ukraina zerwie umowę tranzytową z Rosją. Budapeszt będzie też zabiegał o zabezpieczenie dostaw gazu ziemnego z Kataru i Azerbejdżanu.

Denes Erdos/Copyright 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ogólny widok na centrum Budapesztu, środa, 9 sierpnia 2023 r.

Węgry utrzymują bliskie stosunki z Moskwą od czasu inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., zwiększając dostawy rosyjskiego gazu i ropy oraz odmawiając wsparcia Ukrainie bronią lub zezwalając na jej transfer przez wspólną granicę.

Ponadto lata rzekomych naruszeń praworządności i odstępstwa od demokracji w dużej mierze odizolowały Budapeszt od europejskich i amerykańskich partnerów.

Pomijając zainteresowanie Węgier tymi rozmowami, Tarik Demirkan, ekonomista i redaktor naczelny tureckiego serwisu informacyjnego Türkinfo, powiedział TylkoGliwice, że Budapeszt jest pomostem między Ankarą a gospodarką UE: „Bardzo ważne jest, aby Turcja naprawiła swoje stosunki z Zachodem.

„Turcja ma bardzo dobre stosunki z Rosją, Chinami i Bliskim Wschodem, ale jej handel zagraniczny i ogólnie jej handel jest ukierunkowany na Zachód” – dodał.

Tymczasem wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO wciąż oczekuje na ratyfikację przez parlamenty Węgier i Turcji, ale oczekuje się, że oba te posunięcia zatwierdzą ten ruch tej jesieni. Erdoğan w końcu dał Sztokholmowi zielone światło po miesiącach impasu podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

Analitycy spekulują też, że Erdoğan, który od majowej reelekcji nie odwiedził żadnego kraju UE, skorzystał z okazji, by podziękować Orbánowi za wsparcie go w NATO.