O nas
Kontakt

Europoglądy. Europejskie społeczeństwo pozostaje niezachwianie oddane Ukrainie

Laura Kowalczyk

A refugee fleeing the conflict from neighbouring Ukraine holds her baby as she sits in a tent at the Romanian-Ukrainian border, in Siret, February 2022

Europejscy przywódcy nie mogą sobie pozwolić na poczucie samozadowolenia. Wręcz przeciwnie: muszą działać zdecydowanie i odnowić swoje zobowiązania dotyczące wsparcia, aby Ukraina mogła skutecznie odeprzeć i wygrać – pisze Viktor Mak.

W ciągu dwóch lat, odkąd Rosja rozpoczęła swoją niesprowokowaną i nielegalną inwazję na Ukrainę, energiczne wsparcie międzynarodowe, które wybuchło w odpowiedzi, zaczęło słabnąć.

Niedawny spektakl handlu końmi w Kongresie USA w sprawie nowego pakietu finansowania o wartości 61 miliardów dolarów, w połączeniu z pojawiającymi się rozbieżnościami opinii w Europie, wskazuje, że konkurencyjne priorytety prowadzą do powolnego rozwodnienia zobowiązań.

Chociaż Rosja mogła mieć zamiar zwyciężyć, stosując podejście szoku i podziwu, wydaje się, że większy sukces może odnieść dzięki długiej grze wyniszczenia i oczekiwaniu na pojawienie się podziałów w zachodnim sojuszu.

I choć rządy w Europie i USA coraz częściej zastanawiają się nad pomocą, potrzeba pomocy, jeśli w ogóle istnieje, jest obecnie większa niż na początku wojny, ponieważ jej skutki są głęboko odczuwalne w ukraińskim społeczeństwie.

Miliony potrzebują konkretnej pomocy

Oprócz rozległych wymagań wojskowych istnieją podstawowe potrzeby społeczeństwa wepchniętego w niemal katastrofalne zniszczenia przez swojego imperialistycznego sąsiada.

Około 3,7 miliona osób wewnętrznie przesiedlonych z trudem wiąże koniec z końcem. Wiele osób jest zmuszonych uzupełniać braki powstałe w wyniku tymczasowej i słabo płatnej pracy pomocą humanitarną i składkami na ubezpieczenie społeczne.

Jedna czwarta ludności Ukrainy to osoby starsze, a wielu z nich korzysta z uboższych emerytur państwowych, nawet w kraju, w którym międzypokoleniowe wsparcie rodziny jest normą. Ciężko dotknięci są także żołnierze i cywile ranni w wyniku konfliktu.

Tam, gdzie wsparcie rządów jest niepewne, jednostki i społeczeństwo obywatelskie pozostają niezachwiane i nadal wprowadzają zmiany.

Ukraińskie dzieci trzymają transparenty podczas protestu przed ambasadą Rosji w Bukareszcie, październik 2023 r

Na Ukrainie jest obecnie o 300 000 osób niepełnosprawnych więcej niż na początku wojny.

Tam, gdzie wsparcie rządów jest niepewne, jednostki i społeczeństwo obywatelskie pozostają niezłomne i nadal wprowadzają zmiany.

Od wybuchu wojny głównym narzędziem niesienia pomocy potrzebującym jest zainicjowana przez Wołodymyra Zełenskiego 5 maja 2022 roku inicjatywa UNITED24.

Do tej pory platforma ta zebrała ponad 424 miliony euro w formie darowizn indywidualnych. Pomógł sfinansować dostawę 48 000 sztuk kamizelek kuloodpornych i 65 000 mundurów dla urzędników armii ukraińskiej, zakup 30 dronów do bezpośrednich działań wojskowych oraz zakup 35 maszyn ALV i 10 aparatów rentgenowskich dla personelu medycznego stacjonującego we wschodniej części Ukrainy przód.

Inni w Europie też się do tego włączają

Mniejsze organizacje w Europie również interweniowały ze świetnym skutkiem. Jednym z przykładów jest Vitsche, organizacja pozarządowa z siedzibą w Berlinie, założona przez wysiedlonych Ukraińców w celu przeciwdziałania rosyjskim wysiłkom dezinformacyjnym i stymulowaniu oddolnego wsparcia dla walczących na pierwszej linii frontu.

W ramach swojej najnowszej kampanii oddolnej firma Vitsche w ciągu zaledwie trzech dni zgromadziła 30 000 euro na zakup i dostawę zestawu ratownictwa medycznego dla szpitali w obwodzie charkowskim na Ukrainie.

Kampania ta, wzmocniona przez wybitne niemieckie osoby wpływowe w mediach społecznościowych, pomoże personelowi medycznemu pierwszej linii w szybkiej ewakuacji żołnierzy i ludności cywilnej oraz zapewni przestrzeń dla potencjalnie ratującego życie leczenia na pierwszej linii frontu.

Jest to także kontynuacja szeregu innych udanych inicjatyw mających na celu dostarczenie Ukrainie kluczowych przepisów w przypadku braku wsparcia na szczeblu rządowym.

Europejscy przywódcy nie mogą sobie pozwolić na samozadowolenie z niedawno zatwierdzonego przez USA pakietu pomocowego dla Kijowa. Wręcz przeciwnie, muszą działać zdecydowanie i odnowić swoje zobowiązania dotyczące wsparcia, aby Ukraina mogła skutecznie odeprzeć i wygrać.

Ukraińskie dzieci bawią się na opuszczonym punkcie kontrolnym w Chersoniu, listopad 2022 r

W Wielkiej Brytanii operator transportowy Go-Ahead wraz z Swindon Humanitarian Aid Partnership w drodze crowdsourcingu zakupili cztery autobusy do użytku na pierwszej linii frontu we wschodniej Ukrainie. Zapewniają one obecnie ukraińskiemu personelowi serwisowemu miejsca odpoczynku i mobilne szpitale polowe.

Inny został odremontowany tak, aby przedstawiał zaczarowany las i przekształcony w dziecięcy autobus z opowieściami, aby zapewnić młodym ludziom tak potrzebną chwilę wytchnienia.

W Polsce organizacja pozarządowa Project HOPE zapewnia podstawową opiekę zdrowotną, rehabilitację i wsparcie psychologiczne ukraińskim uchodźcom, w tym zapewnia pomoc w zakresie zdrowia psychicznego prawie 4000 dzieci.

Nawet na Węgrzech, kraju bardziej związanym z Kremlem niż z Kijowem, miały miejsce niezwykłe, choć niedostatecznie zgłaszane, akty pomocy obywatelskiej.

Działania „10 milionów drzew” Ivána Bojára i jego ekologicznej organizacji pozarządowej przyciągnęły społeczność jej zwolenników, aby przeciwstawić się powszechnej krytyce Ukrainy w mediach państwowych i skutecznie sfinansować zakup i dostawę niezbędnych artykułów dla osób na pierwszej linii frontu w ramach „Bożonarodzeniowego programu w Kijowie” Wśród darowizn znalazły się ciepła odzież i generatory do zasilania infrastruktury krytycznej w okresie zimowym.

Obietnice, których dotrzymujemy

Od samego początku obywatele europejscy wykazali niezachwiane zaangażowanie w walkę Ukrainy o samostanowienie, zapewniając wsparcie i pomoc wypełniającą luki pozostawione przez bezkompromisowość polityczną i walki wewnętrzne.

Europejscy przywódcy nie mogą sobie pozwolić na samozadowolenie z niedawno zatwierdzonego przez USA pakietu pomocowego dla Kijowa. Wręcz przeciwnie, muszą działać zdecydowanie i odnowić swoje zobowiązania dotyczące wsparcia, aby Ukraina mogła skutecznie odeprzeć i wygrać.

Jak wielokrotnie stwierdzał czołowy historyk regionu Timothy Snyder, konieczne jest dotrzymanie obietnic wsparcia dla Ukrainy, zarówno w obronie jej praw międzynarodowych jako wolnego i suwerennego kraju, jak i w celu utrzymania pokoju tutaj w Europie.