O nas
Kontakt

„Ukraina i Ukraińcy”: album artystyczny zachowujący pamięć narodu

Laura Kowalczyk

Eyes by Ivan Honchar.

Album prezentowany przez GUNIA Project x Honchar Museum zawiera 130 arkuszy fotografii i szkiców autorstwa znanego ukraińskiego artysty Ivana Honchara.

Minęły ponad dwa lata, odkąd Rosja najechała Ukrainę, rozpoczynając wojnę, która pochłonęła niezliczoną ilość istnień ludzkich i zdewastowała cały kraj.

Przez cały ten czas Ukraińcy również walczyli o ponowne połączenie się ze swoim dziedzictwem kulturowym i poczuciem tożsamości oraz o ich ochronę – coś, co ma nadzieję uchwycić nowy album artystyczny.

Zatytułowana „Ukraina i Ukraińcy” zawiera 130 stron urzekających szkiców i fotografii ukraińskiego artysty, rzeźbiarza i etnografa Ivana Honchara.

„Ukraina i Ukraińcy”  oddaje dziedzictwo kulturowe kraju.

Urodzony w 1911 r. Honchar przez całe życie fascynował się ukraińskim folklorem, odwiedzając różne wioski w całym kraju i zbierając antyki, które jego zdaniem zachowały specyficzne poczucie rodzimego ducha.

Od lat pięćdziesiątych XX wieku zaczął przechowywać wszystkie te przedmioty w swojej chacie przy ulicy Nowonawodnickiej w Kijowie, otwierając ją jako muzeum mieszkalne, które później stało się podstawą Narodowego Centrum Kultury Ludowej Muzeum Iwana Honczara.

„Dzieło (Honchara) przez całe jego życie zostało zachowane, nie zniszczone, nie spalone. I istnieje teraz, dzisiaj i to jest cud!” – powiedziała w oświadczeniu Anna Kuts, projektantka i dyrektor artystyczna albumu.

„Moim zdaniem ważne jest, aby zebrać wszystkie archiwa, wszystkie możliwe materiały, które po raz kolejny przypomną nam, kim są Ukraińcy, jak powstaliśmy i odpowiedzą na pytanie: „Jak będziemy kształtowani w przyszłości?”. To drugie jest retoryczne dla każdego z nas” – kontynuował Kuts.

Niektóre fotografie Ivana Honchara.

„Encyklopedia ukraińskich korzeni”

Album jest wspólnym projektem Muzeum Ivana Honchara i GUNIA Project, z których ten ostatni to marka mody i wyposażenia wnętrz przesiąknięta tradycyjnym ukraińskim folklorem.

Zostało założone w 2019 roku przez Natalię Kamenską i Marię Gavrilyuk, dla których zachowanie i promowanie historii narodowej zawsze było podstawową wartością.

„Rozumiemy, jak ważne jest wydanie takiego albumu w chwili obecnej, ponieważ staramy się całkowicie na nowo odkryć ukraiński kod dla naszych przyszłych pokoleń i sprawić, aby ukraiński głos był słyszalny i rozpoznawany w świecie” – napisali we wspólnym oświadczeniu Kamenska i Gavrilyuk.

„Ukraina i Ukraińcy”  okładka albumu.

„Album można śmiało nazwać encyklopedią ukraińskich korzeni, a oba zespoły wykonały niesamowitą robotę, starannie składając go w całość, tak aby był prawdziwym skarbem” – Nadia Pahava, szefowa PR w agencji Gogola (wspierającej projekt ), mówi TylkoGliwice Culture.

„(Rosnie) zainteresowanie ukraińską historią i kulturą. Coraz trudniej jest zdobyć bilety na premiery teatralne, kolejki zaczynają się o 6 rano” – mówi Pahava, odnosząc się do niedawnych wyprzedanych przedstawień „Czarownicy z Konotopu” z 1833 roku. ukraińskiego pisarza Hryhorija Kvitki-Osnovianenko. „Ukraina i sami Ukraińcy są kwintesencją tego, co stoi za naszym dziedzictwem”.

Uwiecznienie naszej historii na kartach albumu jest naszym sposobem na jej utrwalenie.

Zespół projektowy GUNIA

Album, obejmujący różne regiony kraju i przedstawiający obiekty pochodzące z XVII wieku, stanowi prawdziwą skarbnicę zbiorowych wspomnień kulturowych, które świadczą o rosnącej ciekawości przeszłości Ukrainy i jej ewoluującej tożsamości w obliczu wojny .

„Te wątki wizualne są bardzo różne. Zawierają zarówno naszą estetykę, jak i nasze dziedzictwo kulturowe – materialne i niematerialne, niestety w dużej mierze utracone, zawierają także lekcje historii XX wieku. A nawet zaszyfrowane wiadomości od Iwana Makarowycza do nas dzisiaj , z których wymieniłbym najważniejsze: pamiętajmy!” – mówi Maryna Hrymych, kurator naukowy publikacji.

Kreatywne projekty takie jak „Ukraina i Ukraińcy” przede wszystkim zapewniają namacalność przeszłości, a co za tym idzie, poczucie bezpieczeństwa – coś niezwykle potrzebnego w kraju, który został uwolniony od grabieży i niszczenia jego instytucji artystycznych przez rosyjskich żołnierzy .

Zespół projektu GUNIA powtarza: „To pierwszy z 18 albumów i mamy nadzieję pracować nad wieloma kolejnymi. W czasie inwazji na pełną skalę wiele cennych dzieł sztuki, muzeów i innych filarów sztuki i kultury zostało zniszczonych. zniszczone przez rakiety lub zrabowane podczas okupacji, a uwiecznienie naszej historii na kartach albumu jest naszym sposobem na ich zachowanie.”