O nas
Kontakt

Polityka UE. Jak wynika z raportu, ambicje w zakresie globalnej zdolności w zakresie energii odnawialnej nie zostały zrealizowane

Laura Kowalczyk

Executive director of the International Energy Agency Fatih Birol speaks during the International Energy Agency 2024 ministerial meeting and 50th Anniversary event in Paris.

Cel potrojenia energii odnawialnej do 2030 r. jest możliwy do osiągnięcia, ale kraje muszą włożyć więcej wysiłku w realizację zobowiązań w zakresie energii i klimatu, stwierdziła Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Analiza Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) ostrzega dzisiaj (4 czerwca), że kraje nie są na dobrej drodze do potrojenia zdolności w zakresie energii odnawialnej do 2030 r., pomimo swoich krajowych zobowiązań w zakresie energii i klimatu.

Oficjalne zobowiązania w ramach krajowych planów w zakresie energii i klimatu wynoszą obecnie 1300 gigawatów, stwierdziła IEA, co stanowi zaledwie 12% celu wyznaczonego na COP28, jakim jest potrojenie mocy. Gdyby jednak kraje zrealizowały wszystkie zadeklarowane ambicje na rok 2030, oznaczałoby to 11 000 gigawatów zainstalowanej globalnej mocy odnawialnej.

W raporcie stwierdzono, że na czele tej grupy stoją kraje europejskie, które wnoszą jedną piątą obiecanej sumy globalnej – co stanowi drugi największy wkład po Chinach. Same Niemcy odpowiadają za jedną czwartą europejskich ambicji w zakresie mocy odnawialnych, a za nimi plasują się Francja, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania, które łącznie wnoszą kolejną jedną trzecią.

Agencja z siedzibą w Paryżu określiła, że ​​w nadchodzących miesiącach narody na całym świecie mają szansę opracować „jasne plany” zwiększenia energii odnawialnej. W raporcie zauważono jednak, że kraje muszą przyspieszyć wdrażanie i podnieść swoje ambicje, aby osiągnąć potrójny cel w ramach kolejnego wysiłku na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C zgodnie z Porozumieniem paryskim.

Z raportu wynika, że ​​od czasu podpisania porozumienia paryskiego w 2015 r. ilość mocy dodanych w zakresie energii odnawialnej na całym świecie potroiła się.

Wiele krajów zwróciło się w stronę energii słonecznej i wiatrowej po gwałtownym spadku kosztów oraz wysiłkach rządów mających na celu obniżenie emisji i wzmocnienie systemów energetycznych. Według IEA koszty technologii fotowoltaicznych i wiatrowych spadły od 2015 r. o 40%, co czyni je bardziej konkurencyjnymi w stosunku do paliw kopalnych.

„W raporcie tym wyraźnie widać, że potrojony cel jest ambitny, ale możliwy do osiągnięcia – jednak tylko pod warunkiem, że rządy szybko zamienią obietnice w plany działania… Realizując cele uzgodnione na COP28, kraje na całym świecie mają ogromną szansę na przyspieszenie postępu w kierunku bezpieczniejszego systemu energetycznego, ” powiedział Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA.

Najnowsze prognozy zespołu doradców ds. energii Ember, oparte na krajowych planach krajów UE i planach dotyczących energii klimatycznej, odzwierciedlają scenariusz podobny do najnowszej analizy IEA: podczas gdy ambicje krajowe „zbliżają się do tego, co jest potrzebne” w zakresie celów energetycznych UE, „dalszy impuls” jest według ustaleń Embera konieczne jest wypełnienie pozostałej luki i przyspieszenie wdrażania.

„Szacujemy, że odnawialne źródła energii będą na dobrej drodze do wytwarzania 66% energii elektrycznej w UE do 2030 r.” – powiedział Chris Rosslowe, starszy analityk danych dotyczących energii i klimatu w firmie Ember. „Jest to szybki i znaczący wzrost w stosunku do poziomu z 2023 r. (44%), ale nie osiąga docelowego poziomu 72% REPowerEU” – dodał, odnosząc się do planu organu wykonawczego UE dotyczącego przyspieszenia zielonej transformacji.

Flore Belin, ekspert ds. energii odnawialnej w organizacji pozarządowej Climate Action Network (CAN) Europe, ubolewa, że ​​kraje UE nie są na dobrej drodze do potrojenia mocy w zakresie czystej energii, i zasugerowała szereg poprawek, aby skierować kraje na właściwy kurs: „Musimy zobaczyć wyższy wkład ze źródeł odnawialnych w ramach krajowych planów państw członkowskich, w połączeniu z szybszym wydawaniem pozwoleń i jakością na wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej, wraz z rozbudową sieci UE w sposób sprzyjający włączeniu społecznemu i przyrodzie” – powiedział Belin.

Propozycję potrojenia mocy OZE podpisało 118 krajów w ramach tzw. Global Pledge w Dubaju.

„Dzięki tym celom zapewniamy im (branżom i inwestorom) jasność i przewidywalność przyszłości… Będą wiedzieć, ile dodatkowej mocy produkcyjnej potrzebujemy do 2030 r., a to pomoże im zaplanować działalność i inwestycje”, Komisja Europejska Ursula von der Leyen – powiedział podczas COP28.

Trzynaście krajów UE poparło pomysł dalszego przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej w dokumencie przedstawiającym stanowisko opublikowanym po lutowym komunikacie Komisji w sprawie celu klimatycznego na rok 2040.

Austria, Dania, Estonia, Niemcy, Grecja, Irlandia, Łotwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia i Hiszpania stwierdziły, że taki wyczyn będzie „kluczowym zadaniem” następnej Komisji, a także zapewnieniem solidnej integracji systemów energetycznych, aby umożliwić system energetyczny przystosowany do integracji przewidywanych ilości odnawialnych źródeł energii.