O nas
Kontakt

Włochy, Słowenia, Chorwacja: Nowa linia kolejowa oferuje gotowe przygody kolejowe już za 8 euro

Laura Kowalczyk

The route is perfect for a long weekend spanning three European countries.

Trasa jest idealna na długi weekend obejmujący trzy kraje Europy.

Jeśli szukasz europejskiej przygody kolejowej tego lata, słoweńskie koleje wprowadziły na rynek gotową przygodę.

Pociąg przejeżdża przez trzy kraje i osiem miast w ciągu zaledwie dwóch godzin.

Pięciogodzinna wersja trasy została zamknięta ponad 30 lat temu, ale została wznowiona na miesiące letnie do 30 września 2024 r.

Najlepsza część? Podróż ledwo nadweręży Twój budżet podróżniczy, ponieważ ceny biletów zaczynają się od 8 euro w jedną stronę.

Nowa linia kolejowa łączy Włochy, Słowenię i Chorwację

Nowa trasa, obsługiwana przez Koleje Słoweńskie, przebiega wzdłuż linii kolejowej zbudowanej ponad 150 lat temu w czasach monarchii austro-węgierskiej.

Dzięki temu można spędzić przyjemny długi weekend, wsiadając i wysiadając na różnych przystankach.

Pociąg odjeżdża z północno-wschodniego włoskiego miasta portowego Triest, eleganckiego połączenia nadbrzeżnych pałaców i kawiarni w stylu secesyjnym.

Następnie trasa prowadzi pasażerów przez granicę ze Słowenią, gdzie zatrzymuje się na czterech stacjach – Sežana, Divača, Pivka i Ilirska Bistrica.

Jeśli lubisz jeździć na rowerze, koniecznie zatrzymaj się w Ilirskiej Bistricy. Odwiedzający mogą wypożyczyć rowery elektryczne i pojeździć po okolicznych zalesionych trasach, nad którymi górują ośnieżone szczyty.

Pociąg odjeżdża z północno-wschodniego włoskiego miasta portowego Triest, eleganckiego połączenia nadbrzeżnych pałaców i kawiarni w stylu secesyjnym.

Następnie pociąg wjeżdża do Chorwacji, gdzie zatrzymuje się w Šapjane i Opatija Matulji, a następnie dociera do miejsca docelowego, Rijeki.

Wysiadając w Opatija-Matulji, pasażerowie mogą spędzić noc w sąsiednim kurorcie Opatija, oferującym rokokowe wille i wspaniałe hotele z widokiem na lśniący Adriatyk.

Rijeka to kolejne miasto portowe z promenadami pełnymi pałaców z czasów Habsburgów i XIX-wiecznym teatrem ozdobionym przez Gustava Klimta.

Nowa europejska trasa kolejowa kosztuje zaledwie 8 euro

Pociągi kursują codziennie w obu kierunkach od teraz do 30 września 2024 r.

Usługa odjeżdża ze stacji Villa Opicina na przedmieściach Triestu o 7:50. Zatrzymuje się w Ilirskiej Bistricy o 8:54 i wjeżdża do Rijeki o 9:54.

W drugą stronę pociąg odjeżdża z Rijeki o 18:25 i przyjeżdża do Villa Opicina o 20:40.

Bilety dla osoby dorosłej na całą podróż zaczynają się od 8 €, ale możesz także kupić bilety indywidualne na każdy etap podróży, jeśli planujesz wsiadać i wysiadać.

Połączenie działa obecnie do 30 września, ale operatorzy mają nadzieję, że w przyszłości połączenie będzie stałe.