O nas
Kontakt

Dlaczego raperzy z Belfastu Kneecap rzucają wyzwanie brytyjskiemu rządowi?

Laura Kowalczyk

Why are Belfast rappers Kneecap challenging UK government?

Trio z Zachodniego Belfastu twierdzi, że kwestionuje decyzję brytyjskiego rządu o wycofaniu ich wniosku o finansowanie przez Radę ds. Sztuki. Twierdzą, że odmowa przyznania stypendium jest dyskryminacją ze względu na narodowość i przekonania polityczne.

Raperzy z zachodniego Belfastu, Kneecap, otrzymali pozwolenie od Sądu Najwyższego Irlandii Północnej na zakwestionowanie decyzji brytyjskiego rządu o zablokowaniu finansowania z programu promocji muzyki.

Irlandzkojęzyczni artyści otrzymali grant w wysokości 15 000 funtów w ramach programu Music Export Growth Scheme (MEGS), który następnie został wycofany przez brytyjską sekretarz ds. biznesu i handlu Kemi Badenoch.

Badenoch ogłosił w lutym finansowanie w wysokości 1,6 miliona funtów, aby wesprzeć 67 artystów z całej Wielkiej Brytanii i wesprzeć rodzime talenty muzyczne.

Kneecap oświadczył, że pomimo zatwierdzenia ich aplikacji przez komisję konkursową, została ona następnie zablokowana przez rząd brytyjski. Twierdzą, że odmowa przyznania stypendium jest dyskryminacją ze względu na narodowość i przekonania polityczne.

W lutym wydali oświadczenie skierowane do X, w którym utrzymywali, że zostali uciszeni przez rząd Wielkiej Brytanii.

Rzecznik Badenocha powiedział wówczas, że rząd nie chce finansować „ludzi, którzy sprzeciwiają się samej Wielkiej Brytanii”.

Wszczęto postępowanie sądowe przeciwko „niezgodnej z prawem” decyzji, a Darragh Mackin z Phoenix Law, reprezentujący Kneecap, stwierdził, że decyzja stanowi atak na tożsamość, wolność słowa i podstawy Porozumienia Wielkopiątkowego.

„Udzielono nam pozwolenia na zakwestionowanie decyzji Sekretarza Stanu” – napisał zespół na Instagramie. „Oznacza to, że pokonaliśmy pierwszą przeszkodę prawną, a sędzia orzekł, że sprawa jest dyskusyjna i ma rozsądne szanse powodzenia. Sekretarz stanu musi teraz przedstawić dowody uzasadniające swoje stanowisko”.

Datę posiedzenia Sądu Najwyższego wyznaczono na 14 listopada.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez KNEECAP (@kneecap32)

Kim są Kneecap?

Kneecap to dwaj MC, Móglaí Bap i Mo Chara, a także DJ Provaí.

Szybko stali się undergroundowym hitem, zdobywając uznanie innych raperów z irlandzkiej sceny hiphopowej.

Lubiący łączyć gaelicki z angielskim, satyrę w kominiarkach z tekstami świadomymi społecznie oraz dużą ilością odniesień do narkotyków i seksu, zespół działa od 2017 roku.

Uznano ich za kontrowersyjnych ze względu na szczere teksty, wykorzystanie obrazów związanych z Kłopotami i prowokacyjne towary. Przede wszystkim przywracają rap do korzeni jako gatunek muzyczny, który wyraża sprzeciw i rzuca wyzwanie establishmentowi.

Grupa twierdziła wcześniej, że plakat z trasy koncertowej „Farewell to the Union” z 2019 r. „wkurzył torysów”, wyjaśniając: „Po raz kolejny rząd brytyjski próbuje uciszyć głosy z zachodniego Belfastu – po raz kolejny mu się to nie uda!”.

W tym roku zespół eksplodował na światowej scenie muzycznej, szczególnie wraz z wydaniem drugiego albumu „Fine Art”.

Zbiegając się z wydaniem „Fine Art”, Kneecap umieścił naklejki wokół Muzeum Brytyjskiego w Londynie, twierdząc, że niektóre eksponaty zostały „skradzione z Irlandii”.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez KNEECAP (@kneecap32)

„Miejsce byłoby puste tylko w przypadku kradzieży wszystkiego, co „odkryli”…”

Aby umocnić ich kulturową dominację w 2024 roku, nadchodzący film biograficzny o zespole ma trafić do kin 2 sierpnia.

Premiera odbyła się na początku tego roku i spotkała się z szerokim uznaniem na festiwalu filmowym w Sundance.