O nas
Kontakt

Poza plażą: co robić na Mauritiusie

Laura Kowalczyk

Girl kiting in the ocean

Mauritius, idylla miesiąca miodowego i raj dla plażowiczów, słynie z sypkich białych piasków i krystalicznie czystej wody, ale odpoczynek i relaks to tylko połowa historii.

Masz ochotę popływać z delfinami? Myślałeś kiedyś o nauce kitesurfingu? Chcesz spróbować swoich sił w lądowaniu marlina lub zjeżdżaniu na linie nad wierzchołkami drzew? A może spokojna runda golfa rozgrywana na światowej klasy greenie.

Zróżnicowane krajobrazy Mauritiusa oferują mnóstwo możliwości dla każdego turysty, od miłośników adrenaliny po młode rodziny i wszystkich pomiędzy.

Wielki błękit

Na Mauritiusie nigdy nie jesteś daleko od morza, a wiele oferowanych atrakcji odbywa się na wodzie – lub pod nią.

Nurkowanie z rurką jest ulubionym sportem osób w każdym wieku, a niewiele jest miejsc na świecie z tak olśniewającą różnorodnością życia morskiego. Ławice ekstrawaganckich aniołów, trąbek i błazenków wokół koralowców i gąbek w wodzie, która jest ciepła i płytka, nawet dla małych dzieci.

Dzieci nurkują

Miej też oko na żółwie. Na Mauritiusie występują dwa rodzaje: żółw zielony i szylkretowy. Obydwa są regularnie widywane w lagunach północnych wybrzeży.

Bardziej nieustraszeni turyści mogą chcieć spróbować nurkowania. Centra nurkowe znajdują się na całej wyspie, ale jednymi z najlepszych miejsc są rafy w pobliżu Trou aux Biches i Grand Baie na północy, Le Morne na południowym zachodzie i u wybrzeży Flic en Flac na zachodzie.

To tutaj znajdziesz miejsce do nurkowania Katedra, ogromną i klimatyczną podwodną jaskinię. Jego dramatyczne formacje skalne są pełne tropikalnych ryb, węgorzy i rekinów rafowych. Inne fascynujące miejsca do nurkowania obejmują różne wraki statków rozsiane u wybrzeży Mauritiusa.

Jeśli łowienie ryb jest atrakcyjne, istnieje wielu operatorów, którzy zabiorą Cię daleko w morze na wyprawy na grubego zwierza. W głębszych wodach u wybrzeży Mauritiusa, szczególnie u zachodniego wybrzeża, można spotkać kilka rodzajów rekinów, marlina błękitnego, tuńczyka żółtopłetwego i barakudy.

Wiele hoteli i biur podróży może również organizować wycieczki z obserwacją delfinów. W zatoce Tamarin i innych miejscach często widuje się strąki delfinów wąskich i błystych, a także – w określonych porach roku – humbaki.

Miłośnicy surfingu również znajdą na Mauritiusie mnóstwo atrakcji. Warunki na zachodnim wybrzeżu są idealne do uprawiania surfingu, windsurfingu i kitesurfingu, a także „seakartingu” – połączenia gokartów i jazdy na nartach wodnych.

Sprzęt do tego wszystkiego można wypożyczyć w większości ekskluzywnych hoteli lub ośrodków sportów wodnych.

Łagodniejsze zajęcia morskie obejmują rejsy katamaranem (być może z delikatnym nurkowaniem z rurką i dodatkiem lunchu z grilla na wyspie) lub po prostu wynajęcie roweru wodnego lub pontonu.

Świetnym sposobem na nauczenie dzieci życia pod wodą jest rejs jedną z łodzi ze szklanym dnem pływających po chronionych parkach morskich, natomiast w Mont Choisy znajdują się łodzie, które zabiorą Cię do łodzi podwodnej, która zabierze Cię w dół przez rafy koralowe rafy.

Góry, rzeki i lasy

Wyspa to jednak coś więcej niż tylko wybrzeże, a jej zalesione wzgórza, rzeki i rezerwaty przyrody nadają się do szeregu działań, w tym kajakarstwa, kanioningu, jazdy na quadach, wspinaczki i jazdy na rowerze szlakowym.

Miłośnicy pieszych wędrówek będą mieli szeroki wybór dzięki wyjątkowemu bogactwu flory i fauny Mauritiusa oraz jego oszałamiającym naturalnym krajobrazom.

Ludzie stojący na szczycie góry

Park Narodowy Black River jest domem dla niezwykłej liczby rzadkich zwierząt i roślin. Przecina go wiele malowniczych szlaków o różnym stopniu trudności. Większość zabierze Cię ścieżkami przez tropikalny las deszczowy, gdzie prawdopodobnie zobaczysz jedne z najbardziej kolorowych ptaków na ziemi.

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Le Morne Brabant to kolejny ulubiony obiekt miłośników pieszych wędrówek. To trudna wspinaczka, ale widoki ze szczytu są nie do pobicia.

Wzgórze, niegdyś będące schronieniem dla zbiegłych niewolników, jest obecnie własnością prywatną i można je zwiedzać wyłącznie z akredytowanym przewodnikiem. Przewodniki te wskażą Ci najlepsze trasy do obserwacji gatunków endemicznych, takich jak narodowy kwiat Mauritiusa, i poprowadzą Cię do najlepszych miejsc, z których roztaczają się spektakularne widoki na wzgórza i morze.

Le Morne to także najlepsze miejsce na wyspie do jazdy konnej, zarówno w obrębie samego rezerwatu, jak i wzdłuż plaży u podnóża wzgórza. Dobre możliwości jazdy konnej oferuje także Mont Choisy na północy, podobnie jak rezerwat leśny Domaine de l'Etoile, dawna cukrownia pełna ptaków i jeleni.

A jeśli poziom parteru nie przemawia? Podziwiaj scenerię z góry, zjeżdżając na linie przez korony lasu, latając na parasailingu nad linią brzegową, a nawet skacząc ze spadochronem w tandemie. Możliwości są nieskończone.

Różnorodność atrakcji dostępnych na Mauritiusie oznacza, że ​​każdy odwiedzający może dostosować plan podróży do swoich potrzeb, łącząc przygodę i relaks, eksplorację i rozrywkę. Niezależnie od tego, jak zdecydują się spędzić czas, niezapomniane wspomnienia są gwarantowane.