O nas
Kontakt

Najgorętsze lato w historii? Eksperci ujawniają, co może czekać Europę w ciągu najbliższych kilku miesięcy

Laura Kowalczyk

A man cool off in a fountain during a hot and sunny day of summer in Madrid, Spain.

„Jedną z istotnych, niezaprzeczalnych czynników, których nie można zignorować, jest to, że stale bijemy rekordy ciepła” – mówi jeden z synoptyków.

Fale upałów nawiedziły Europę wcześniej niż kiedykolwiek w tym roku – Grecję, Cypr, Türkiye i Włochy już dotknęły ekstremalne upały, a w niektórych miejscach temperatury są o 10°C wyższe od średniej sezonowej.

Ryzyko fal upałów podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu sprawiło, że organizatorzy martwią się o bezpieczeństwo sportowców. Hiszpania przygotowuje się na kolejne upalne lato, publikując nową mapę, która pomoże w dokładniejszym przewidywaniu fal upałów. Miasta na całym kontynencie przygotowują się na wypadek ekstremalnych upałów.

Mamy już 11 rekordowych miesięcy upałów z rzędu, a temperatury powierzchni morza na północnym Atlantyku osiągnęły najwyższy poziom od co najmniej 40 lat.

Można więc zrozumieć, dlaczego synoptycy ostrzegali, że na kontynencie może czekać kolejne niezwykle gorące lato – być może nawet najgorętsze w historii.

Co zatem wiemy o pogodzie w Europie tego lata i czy możemy spodziewać się ekstremalnych upałów na całym kontynencie?

Czy to lato będzie w Europie wyjątkowo gorące?

Jeśli chodzi o fale upałów lub indywidualne ekstrema pogodowe, nikt nie ma kryształowej kuli. Jednak przeszła pogoda może dać prognostom pewne wskazówki.

„Niezwykle trudno jest dokładnie przewidzieć, jaka będzie pogoda na kilka miesięcy, nie mówiąc już o tygodniach, a czasem i dniach” – mówi Tamsin Green, meteorolog z serwisu prognostycznego Weather & Radar.

Dzieje się tak dlatego, że pogoda w całej Europie jest niezwykle zmienna i ma na nią wpływ niezliczona ilość różnych czynników.

Meteorolodzy mogą jednak przeglądać modele pogodowe i dane pod kątem ogólnych trendów – w tym miesięcznych średnich temperatur. Według Greena obecnie wygląda na to, że w czerwcu, lipcu i sierpniu temperatury są powyżej średniej.

Klienci cieszą się ulgą, jaką daje wentylator, siedząc w barze w centrum Rzymu.

Pogoda na całym kontynencie jest również zróżnicowana, co utrudnia przewidzenie, gdzie może nadejść „gorące lato”. Green twierdzi, że hotspoty prawdopodobnie pojawią się w Europie Południowej i Wschodniej.

W Europie Zachodniej można spodziewać się średnich opadów w czerwcu, następnie w lipcu powyżej średniej dla Europy Południowej, ale na wschodzie warunki będą bardziej suche. Dodaje, że sierpień będzie prawdopodobnie bardziej suchy i bardziej spokojny na większości kontynentu.

Zielony przypomina nam jednak, że to tylko wartości średnie. Oznacza to, że w tych warunkach mogą wystąpić poważne wahania lub skrajności.

Co wpływa na pogodę w Europie?

Na zmienną pogodę w Europie wpływa wiele różnych czynników. Świat znajduje się obecnie w fazie przejściowej między na przykład zjawiskami klimatycznymi El Niño i La Niña, które mają „kluczowe” znaczenie dla określenia globalnych wzorców pogody i temperatur.

Prognozuje się, że pozostaniemy w tej neutralnej fazie co najmniej do początku lata, ale skutki El Niño nadal trwają.

„W ostatnich miesiącach temperatury powietrza i oceanów są nadal astronomicznie wysokie. Nadal się utrzymują” – mówi Green.

Mimo że El Niño definiuje się jako ponadprzeciętną temperaturę powierzchni morza i zwiększone opady w środkowej i wschodniej części tropikalnego Pacyfiku, ma ono skutki globalne.

Chłopiec chłodzi się w publicznej fontannie w Wilnie na Litwie.

Wyjaśnia, że ​​„jak efekt domina” pogoda w jednym miejscu może wpływać na warunki po drugiej stronie planety. Jeśli gdzieś na świecie wystąpią zwiększone opady, w innych miejscach opady będą mniejsze.

Na przykład Europę często nawiedzają pozostałości burz tropikalnych, które niosą ze sobą deszcz i wiatr. Aktywność burz na Atlantyku w sezonie huraganów trwającym od czerwca do listopada prawdopodobnie ulegnie turbodoładowaniu, gdy na Pacyfiku uformuje się La Niña, powodując przygnębiające sztormy.

Europa ociepla się szybciej niż średnia światowa

Jest jednak jeden czynnik, który odgrywa główną rolę w coraz cieplejszym lecie na kontynencie, a są nim zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka.

„Jedną z istotnych, niezaprzeczalnych czynników, których nie można zignorować, jest to, że stale bijemy rekordy ciepła” – mówi Green.

„Ostatnie dziesięć lat było najcieplejszymi w historii, a większość ocieplenia Ziemi miała miejsce w ciągu ostatnich 40 lat. Zaobserwowaliśmy, że kwiecień 2024 r. będzie 11. miesiącem z rzędu z najcieplejszym w historii”.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i unijnej agencji klimatycznej Copernicus (C3S) ocieplenie w Europie od 1991 r. jest dwukrotnie wyższe niż średnia światowa. Kontynent „nie jest wyjątkiem”, jeśli chodzi o konsekwencje zmian klimatycznych, przy czym obie agencje ostrzegają, że Europa musi zrobić więcej, aby ograniczyć emisje i odejść od paliw kopalnych.

23 z 30 najpoważniejszych fal upałów na kontynencie miały miejsce od 2000 r., a pięć miało miejsce w ciągu ostatnich trzech lat.

Z ostatniej średniej pięcioletniej wynika, że ​​temperatury w Europie są obecnie o 2,3°C wyższe od poziomu sprzed epoki przemysłowej w porównaniu z wyższymi o 1,3°C na świecie.

Z tego powodu Green wierzy „z całkiem dużą dozą pewności”, że rok 2024 będzie prawdopodobnie kolejnym rekordowym rokiem.

„Pomimo tego, jak prognozy mogą się kształtować, trendy wzrostu globalnych temperatur są niezaprzeczalne”.