O nas
Kontakt

Albania, Cypr, Irlandia: najlepsze w Europie kraje spoza strefy Schengen, jeśli wykorzystasz swoje 90 dni

Laura Kowalczyk

Lounge on the beach in Vlore, Albania.

Martwisz się 90-dniową zasadą obowiązującą w Europie? Podróżni polecają najlepsze miejsca na przerwę w podróży.

Planujesz roczny wypad na zwiedzanie Europy? Zasada „90 dni” prawdopodobnie Cię zaskoczy: stanowi ona, że ​​obywatele spoza UE posiadający ważną wizę mogą wjechać do krajów strefy Schengen wyłącznie na łącznie 90 dni w okresie 180 dni.

Dotyczy to 25 z 27 krajów UE, a także Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Może się wydawać, że pozostaje niewiele czasu na zwiedzanie kontynentu – ale nie pakuj się jeszcze i nie wracaj do domu.

Oto, gdzie możesz przerwać swój pobyt, aby zachować zgodność z europejską zasadą 90 dni i uniknąć potencjalnego rocznego zakazu zgodnie z zaleceniami podróżnych.

Spędź trochę czasu na zachwycających plażach Albanii

Albania nie jest krajem Schengen, co oznacza, że ​​wielu obywateli spoza UE – w tym Brytyjczyków – może spędzić tam 90 dni, nie wliczając tego do szerszej zasady 90 dni.

Albania staje się popularnym kierunkiem turystycznym w Europie dzięki pięknym plażom, górom, przystępnym kosztom życia i gościnności mieszkańców.

Vlora na wybrzeżu Adriatyku ma „najlepsze plaże, duże promenady, wspaniałe restauracje i kawiarnie” – twierdzi jeden z użytkowników forum r/travel na Reddicie. W przypadku dłuższych pobytów „wynajem mieszkań jest bardzo tani, a koszty utrzymania są niewiarygodne” – dodają.

Dalej na północ podróżni zachwycają się oszałamiającą podróżą promem Komani Lake Ferry, która przewozi Cię między miastami Koman i Fierze pomiędzy Alpami Albańskimi i jest częścią słynnej wędrówki Valbona do Theth.

Jedź dalej na północ, a dotrzesz do Czarnogóry, kolejnego bałkańskiego klejnotu z oszałamiającym wybrzeżem, którego nie obowiązuje zasada 90 dni.

Zrelaksuj się nad jeziorem Komani w Albanii.

Połącz życie nocne i kulturę na Cyprze

Cypr jest jednym z zaledwie dwóch krajów UE, których nie obowiązuje zasada 90 dni, ponieważ nie należy do strefy Schengen. Ma jednak swój własny 90-dniowy limit dla osób ubiegających się o wizę.

Dzięki temu masz całe trzy miesiące na relaks na śródziemnomorskich plażach, zwiedzanie starożytnych rzymskich miejsc i zanurzenie się w tętniącym życiem nocnym.

Po zabawie do wczesnych godzin porannych w Ayia Napa, udaj się na spacer po kacu wzdłuż klifów Parku Narodowego Cavo Greco lub wybierz się na wycieczkę łodzią do jaskiń morskich.

Pafos to także świetne miejsce do połączenia życia nocnego i kultury, od Skały Afrodyty po mozaikowy Dom Dionizosa i Grobowce Królewskie znajdujące się na liście UNESCO.

Jeśli szukasz bardziej efektownej ucieczki, udaj się do Limassol, aby podziwiać superjachty w marinie i zwiedzić zamek z IV wieku. Przeczytaj więcej w naszym pełnym przewodniku po Limassol.

Jeśli chcesz przeżyć aktywną przygodę na Cyprze, wybierz się w pasmo górskie Troodos, aby zobaczyć piękne wioski, wycieczki po winnicach i piesze wędrówki.

Odkryj Grobowce Królewskie na Cyprze.

Spróbuj szczęścia w Irlandii i Wielkiej Brytanii

Oprócz Cypru, Irlandia jest drugim krajem UE, który nie należy do strefy Schengen. Podobnie jednak ma swój własny 90-dniowy limit dla turystów.

Irlandia pozostaje także dobrą opcją dla Brytyjczyków, którzy nadal cieszą się tam swobodą przemieszczania się w ramach wspólnej umowy o podróżach (mimo odcięcia od innych krajów UE po Brexicie). Oznacza to, że ich pobyt w Irlandii nie jest w żaden sposób ograniczony.

Po wypiciu kilku kufli Guinnessa w Dublinie wybierz się na jednodniową wycieczkę do Galway i Klifów Moher. Możesz też wybrać się na wycieczkę irlandzką trasą Wild Atlantic Way, która rozciąga się na 2500 kilometrów zielonego, bujnego wybrzeża od Donegal do West Cork.

Jeśli Wielka Brytania nie jest Twoją ojczyzną, oferuje również wiele do zwiedzania bez konieczności marnowania dni na wizie Schengen. Weź udział w festiwalu muzycznym w Londynie, surfuj po angielskim wybrzeżu Kornwalii, wejdź na górę Snowdon w Walii lub udaj się na północ, aby doświadczyć surowego piękna Szkocji.

Udaj się na Klify Moher w Irlandii, aby podziwiać wspaniałe widoki.

Przerwij 90-dniowy pobyt w Europie w intrygującej Macedonii Północnej

Macedonia Północna oferuje wielu turystom ruch bezwizowy na okres do 90 dni. Ponieważ nie jest częścią strefy Schengen, nie będzie to wliczane do Twojego 90-dniowego limitu.

Graniczy z północną Grecją i jest doskonałym miejscem na przerwanie pobytu w strefie Schengen, jeśli zwiedzałeś górzysty region Zagori.

„Jeśli szukasz kraju z oszałamiającą przyrodą, niskimi cenami i piękną architekturą, Macedonia jest miejscem dla ciebie” – mówi jeden z użytkowników Reddita.

Odpręż się nad Jeziorem Ochrydzkim w Macedonii Północnej.

Udaj się w góry Shar, aby odkryć więcej na dużych wysokościach, lub do stolicy, Skopje, aby poznać „dziwaczne połączenie starego i nowego”.

Chociaż kraj bałkański nie ma dostępu do morza, wodne wytchnienie można znaleźć w położonym nad jeziorem mieście Ochryda: „Jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie kiedykolwiek odwiedziłem. Woda jest tak czysta i idealna do pływania” – mówi jeden z użytkowników Reddita.

Możesz także udać się nad rzekę Treską, która „przeplata się z wapiennymi skałami, zanim wpadnie do szmaragdowego jeziora Matka”.