W nowym irlandzkim raporcie porównano koszty budowy tego samego mieszkania w dziesięciu miastach europejskich.
Szwajcarskie miasto Zurych i stolica Irlandii Dublin znalazły się na szczycie rankingu cenowego w najnowszym raporcie dotyczącym kosztów budowy w Europie.
Dane opublikowane w tym tygodniu przez Society of Chartered Surveyors Ireland i Trinity College Dublin przedstawiają cenę budowy tego samego obiektu w dziesięciu miastach.
Punktem odniesienia był blok składający się z 39 mieszkań na siedmiu lub więcej piętrach, w większości składający się z mieszkań z dwiema sypialniami.
Według raportu koszt budowy takiego mieszkania w Zurychu wynosi około 2866 euro za metr kwadratowy, co jest najwyższą odnotowaną kwotą.
Następnie były to Dublin, Manchester, Sztokholm i Glasgow.
Na dalszych miejscach pod względem przystępności cenowej znalazły się Birmingham, Amsterdam, Bruksela i Belfast.
Najtańszym miastem w badaniu okazał się Tallin w Estonii, gdzie koszt budowy mieszkania wynosił 1367 euro za metr kwadratowy, co stanowi kwotę znacznie niższą od średniej dla 10 miast wynoszącej 2057 euro za metr kwadratowy.
Naukowcy przyjrzeli się kosztom „twardym”, takim jak materiały, ale również pewnym kosztom „miękkim”, takim jak honoraria zawodowe i podatki.
„W tym badaniu porównano cenę szwajcarskiego bloku mieszkalnego, gdyby został wybudowany w dziesięciu miastach, i jasne jest, że projekt ten pod względem architektonicznym bardzo różni się od tego, co dostarczylibyśmy w Irlandii” — powiedział Bryn Griffiths, jeden z autorów raportu i wiceprzewodniczący Komitetu ds. Kosztorysowania Kosztorysowego SCSI.
„Projekty, które stosujemy tutaj (w Irlandii) generują wyższe koszty i uważamy, że gdyby polityka planowania przyjęła alternatywne podejścia i większą elastyczność, koszty w tym obszarze można by obniżyć”.
Dublin, jeden z głównych obszarów zainteresowania raportu, od lat zmaga się z problemem wybudowania wystarczającej liczby mieszkań dla zapewnienia wyżywienia swojej populacji.
Cena budowy bloku mieszkalnego w stolicy Irlandii wyniosła 2363 euro za metr kwadratowy.
Według danych Centralnego Urzędu Statystycznego Irlandii, w marcu tego roku w Irlandii 13 866 dorosłych i dzieci znajdowało się w bezdomności, co oznacza wzrost o 16% w skali roku.
„Dublin jest nieco tańszy niż typowe miasto pod względem prac konstrukcyjnych, zwykle obejmujących beton” – powiedział Ronan Lyons, adiunkt ekonomii w Trinity College Dublin.
„Jednakże wysoki całkowity koszt podróży do Dublina wynika w szczególności z dwóch pozycji” – dodał.
Mianowicie są to „usługi i urządzenia, w tym ogrzewanie, windy elektryczne i prace niekonstrukcyjne, obejmujące takie rzeczy jak podłogi, okna i stolarkę”.
Szersza analiza obejmująca wszystkie przebadane miasta wskazuje jednak, że ceny zasobów wahają się znacznie mniej niż koszty pracy.
W nowej publikacji, powołując się na dane Eurostatu, wskazano, że w Estonii średni koszt godziny pracy w budownictwie wynosi 16,50 euro.
„Najdroższą grupą są miasta środkowoeuropejskie (w szczególności germańskie), które mają najwyższe koszty pracy za godzinę spośród uwzględnionych miast” – podkreślono w raporcie. „Do tej grupy należą Zurych, Wiedeń i Berlin, ale także Genewa”.
Autorzy raportu podkreślili, że potrzeba więcej badań, aby porównać inne czynniki, takie jak cena ziemi i szczegółowe koszty regulacyjne.
Należy również zauważyć, że dane zawarte w raporcie dotyczą pierwszego kwartału 2020 r.
Zostały one zatem zarejestrowane przed gwałtownym wzrostem kosztów budowy spowodowanym pandemią i szokiem cenowym energii w Europie.