O nas
Kontakt

Londyn przeprowadza ćwiczenia na wypadek katastrofy, aby sprawdzić, czy jest przygotowany na „niewiarygodne” 40-stopniowe upały

Laura Kowalczyk

People sit covering their heads from the sun outside Buckingham Palace in the 2022 heatwave.

Celem Operacji Helios jest zapewnienie władzom odpowiednich narzędzi i wiedzy, aby mogły radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi i wspierać mieszkańców Londynu w obliczu ekstremalnych zjawisk pogodowych.

W czwartek w Londynie przeprowadzono ćwiczenia mające na celu sprawdzenie zdolności radzenia sobie z upałem sięgającym 40 stopni Celsjusza.

Operacja nazwana „Operacją Helios” na cześć greckiego boga słońca, zakładała scenariusz, w którym stolicę przez pięć dni nawiedzać będą ekstremalne upały. Naukowcy ostrzegają, że taki scenariusz może się spełnić już w 2027 r.

W wydarzeniu wzięła udział jednostka London Resilience Unit z Greater London Authority, a wzięło w nim udział ponad 80 osób ze służb ratunkowych, samorządów lokalnych, agencji ochrony środowiska i firm transportowych.

Decyzja ta została podjęta po opublikowaniu w marcu raportu London Climate Resilience Review, w którym zalecono, aby miasto sprawdziło swoje przygotowanie na wypadek wystąpienia silnych upałów i zidentyfikowało potencjalne zagrożenia.

Gwałtowne wzrosty temperatur mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku wrażliwych grup społecznych, takich jak bardzo młodzi lub starsi. Ekstremalne upały i sucha pogoda mogą również wywołać pożary lasów, jak miało to miejsce w Londynie w 2022 r. Wysokim temperaturom często towarzyszą ulewne deszcze i gwałtowne powodzie.

„Ostatnie lata pokazały, że nasz klimat się zmienia, co wpłynie na wszystkie obszary naszego społeczeństwa, środowiska i gospodarki” – powiedział David Bellamy, przewodniczący London Resilience Forum.

„Ekstremalne upały i powodzie stanowią realne zagrożenie dla mieszkańców Londynu, dlatego jako partnerzy musimy przygotować się na warunki pogodowe, które wcześniej byłyby nie do pomyślenia”.

Bellamy dodał, że ćwiczenia takie jak Operacja Helios pomagają nam upewnić się, że dysponujemy odpowiednimi narzędziami i wiedzą, aby radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi i wspierać mieszkańców Londynu w obliczu ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Znak Epping Forest stoi na spalonym gruncie w Wanstead Flats po pożarze trawy w Londynie, piątek, 12 sierpnia 2022 r.

Nowy plan ogrzewania dla cieplejszego Londynu

Ćwiczenie dotyczyło rozwijającego się scenariusza z aktualizacjami i ostrzeżeniami od różnych agencji, takich jak Met Office. Uczestnikom doradzono, aby rozważyli, jaki wpływ okres przedłużającego się upału może mieć na jednostki, społeczności i usługi.

„Inspiracją do sformułowania tej rekomendacji było ćwiczenie przeprowadzone w Paryżu, które symulowało 10-dniową falę upałów o temperaturze 50°C w październiku 2023 r.” – napisała na LinkedIn autorka raportu Emma Howard Boyd.

Dodała, że ​​ćwiczenie to pomoże w opracowaniu kolejnego zalecenia przeglądu, „nowego ogólnolondyńskiego planu na wypadek ekstremalnych upałów”.

Operacja Helios miała miejsce w trakcie czterodniowego żółtego ostrzeżenia przed upałem wydanego przez UK Health Security Agency i Met Office w tym tygodniu. W środę temperatura na lotnisku Heathrow osiągnęła 30,3°C – była to najwyższa temperatura w Wielkiej Brytanii od września ubiegłego roku.

„W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami niszczących i niebezpiecznych skutków ekstremalnych upałów i zmian klimatu w Londynie, a Operacja Helios stanowi doskonałą okazję do zjednoczenia partnerów i zaplanowania, w jaki sposób możemy poradzić sobie z tymi zagrożeniami w przyszłości” – powiedział burmistrz Londynu Sadiq Khan.