O nas
Kontakt

Europa ma problem z produktywnością. Można to rozwiązać z kosmosu

Laura Kowalczyk

Europa ma problem z produktywnością.  Można to rozwiązać z kosmosu

Innowacje w tym sektorze mają korzystny wpływ na wszystkie sektory, których dotyczą. Mówiąc prościej, jeśli sektor kosmiczny prosperuje, kwitnie także prawie każdy inny sektor – pisze Bogdan Gogulan.

Produktywność jest kamieniem węgielnym wzrostu gospodarczego, a w całej Europie, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, wzrost gospodarczy ulega stagnacji.

Chociaż najnowsze dane dla strefy euro wskazują na rekordowe zatrudnienie, inflacja utrzymuje się znacznie powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego na poziomie 2%, osiągając w lipcu 5,3%. Natomiast wzrost gospodarczy, powiedział unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni, „prawdopodobnie pozostanie ograniczony” przez resztę roku.

Duża część dyskusji na temat sposobu rozwiązania tego problemu skupiała się na roli banków centralnych w walce z rosnącymi cenami.

Znacznie mniej omawiana jest rola, jaką muszą odegrać niektóre sektory, w tym przestrzeń kosmiczna, w której znajdują się środki do niezamkniętego w obiegu zamkniętym i zrównoważonego wzrostu w rolnictwie, transporcie, telekomunikacji i innych sektorach.

Kosmos, choć w naszej wyobraźni powiązany z eksploracją planet, fantastyką naukową i zdumiewającymi teoriami Alberta Einsteina, odgrywa kluczową rolę tutaj, na Ziemi.

Jest to w dużej mierze niewidoczna i nierozpoznana siła, która napędza postęp i produktywność na coraz więcej sposobów.

Innowacje w tym sektorze mają korzystny wpływ na wszystkie sektory, których dotyczą. Mówiąc prościej, jeśli sektor kosmiczny prosperuje, rozwija się także prawie każdy inny sektor.

Kosmos dał nam już więcej, niż myślisz

Innowacje przestrzenne oznaczają, na przykład, obrazy o wyższej rozdzielczości, szybszą komunikację, dokładniejsze pozycjonowanie i bardziej aktualne dane, a wszystko to poprawia wydajność – i zrównoważony rozwój – w tradycyjnych gałęziach przemysłu.

W rolnictwie technologia satelitarna umożliwia i usprawnia rolnictwo precyzyjne oraz zarządzanie nawadnianiem. W obszarach transportu, nawigacji, jazdy autonomicznej i optymalizacji logistyki. W telekomunikacji, komunikacji laserowej, odporności sieci i 5G.

To tylko kwestia czasu, kiedy uzależnienie każdego przedsiębiorstwa od przestrzeni kosmicznej spowoduje, że każde przedsiębiorstwo stanie się w większym lub mniejszym stopniu przedsiębiorstwem kosmicznym.

Ponadto innowacje w przestrzeni kosmicznej w przeszłości prowadziły do ​​wynalezienia innych technologii, które miały ogromny wpływ na produktywność.

AP Photo/Peter Dejong
Łazik kosmiczny podnosi kamień podczas ćwiczeń szkoleniowych Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA w Katwijk, listopad 2019 r.

Ponadto innowacje w przestrzeni kosmicznej w przeszłości prowadziły do ​​wynalezienia innych technologii, które miały ogromny wpływ na produktywność.

Potężne aparaty stosowane w smartfonach zostały pierwotnie zaprojektowane z myślą o statkach kosmicznych. Bezprzewodowe słuchawki powstały, ponieważ NASA potrzebowała zapewnić astronautom łączność, a jednocześnie mieć wolne ręce.

Laptopy i myszy komputerowe, izolacja domów, protetyka – wszystko to było produktem kosmicznych innowacji.

Innowacje związane z przestrzenią kosmiczną napędzają także postęp, nie tylko w informatyce, ale także w medycynie, materiałach i miniaturyzacji.

W górę i w górę i dalej

Na szczęście tempo transformacji w sektorze kosmicznym jest wysokie. W 2021 r. szybka komunikacja i łączność między ziemią a przestrzenią kosmiczną wynosiła 2,7 terabajta na sekundę.

W ubiegłym roku było to 21 terabajtów na sekundę. W 2023 r. będzie to już 48 terabajtów na sekundę. Również w 2022 roku odbyło się 186 udanych startów rakiet – co stanowi wzrost o 28,2% w stosunku do roku poprzedniego.

Fundacja Kosmiczna odnotowała, że ​​w pierwszej połowie 2022 r. na orbitę wysłano więcej statków kosmicznych (1022), niż obsłużono przez pierwsze 52 lata ery kosmicznej.

Fakt, że Europa jest obecnie uzasadnionym konkurentem Stanów Zjednoczonych w tej dziedzinie, odzwierciedla rosnące na całym kontynencie uznanie, że przestrzeń kosmiczna jest kluczowym sektorem.

Stéphane’a Corvaja/ESA
Rakieta Ariane 5 przenosząca statek kosmiczny Jupiter Icy Moons Explorer Juice na platformie startowej w europejskim porcie kosmicznym Kourou, maj 2023 r.

Pod względem inwestycji w technologie kosmiczne Europa po raz pierwszy w tym roku wyprzedziła Stany Zjednoczone.

Choć jest prawie pewne, że w najbliższej przyszłości inwestycje amerykańskie ponownie przejmą kontrolę nad Europą, fakt, że Europa jest obecnie prawowitym konkurentem Stanów Zjednoczonych w tej dziedzinie, odzwierciedla rosnące uznanie na całym kontynencie, że przestrzeń kosmiczna jest istotnym sektorem .

W wyścigu o europejskie inwestycje kosmiczne Wielka Brytania przoduje: raport PwC-UK Space Agency wykazał, że Wielka Brytania jest numerem jeden pod względem inwestycji kosmicznych w Europie – drugim na arenie międzynarodowej, po Stanach Zjednoczonych – od 2015, otrzymując 17% światowych inwestycji kosmicznych. inwestycja.

Myślący i działający będą „działać szybko i rozbijać sprawy”

Wszystko to powinno napawać nas, delikatnie mówiąc, ogromnym optymizmem. Postęp w przestrzeni kosmicznej zwiększa produktywność i wzrost w innych sektorach oraz ogólny wzrost gospodarczy.

Pobudzi także myślicieli i działaczy… do ciągłego wprowadzania innowacji, zwiększania zdolności przestrzeni kosmicznej do napędzania produktywności i wzrostu nie tylko w Europie czy Ameryce Północnej, ale na całym świecie.

AP Photo/Jean-Francois Badias
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola (po lewej) słucha przemówienia astronautki włoskiej Europejskiej Agencji Kosmicznej Samanthy Cristoforetti w Strasburgu, marzec 2023 r.

Biorąc pod uwagę znaczenie samych satelitów dla gromadzenia dokładnych danych klimatycznych, optymalizacji rolnictwa, zwiększania bezpieczeństwa narodowego i wzmacniania łańcuchów dostaw, możemy przewidywać, że przestrzeń kosmiczna będzie coraz bardziej istotna w naszych wspólnych wysiłkach na rzecz sprostania globalnym wyzwaniom, z których wiele, w w formie ESG, coraz częściej angażują się w świat biznesu.

Skłoni także myślicieli i działaczy do „szybkiego działania i niszczenia rzeczy”, jak słynnie ujął to Mark Zuckerberg: stale wprowadzać innowacje, zwiększać zdolność przestrzeni kosmicznej do napędzania produktywności i wzrostu nie tylko w Europie czy Ameryce Północnej, ale na całym świecie.