O nas
Kontakt

Holandia zdecydowała się mianować Wopke Hoekstrę na komisarza UE

Laura Kowalczyk

Holandia zdecydowała się mianować Wopke Hoekstrę na komisarza UE

Minister spraw zagranicznych miałby pełnić rolę zajmowaną przez Fransa Timmermansa.

Oczekuje się, że Holandia mianuje ministra spraw zagranicznych Wopke Hoekstrę swoim kolejnym europejskim komisarzem po odejściu cara klimatycznego Fransa Timmermansa, powiedziały TylkoGliwice dwie osoby zaznajomione z myślą rządu.

Hoekstra, którego rząd zmierza do listopadowych wyborów, miałby zastąpić stanowisko zwolnione niedawno przez Timmermansa, który w lipcu zapowiedział powrót do polityki krajowej.

Na początku tygodnia Komisja poinformowała, że ​​Maroš Šefčovič przejmie obowiązki Timmermansa jako wiceprezesa wykonawczego, w tym nadzór nad wdrażaniem Europejskiego Zielonego Ładu.

Może to jednak pozostawić otwartą sprawę dotyczącą działań klimatycznych, która może teraz przejść w ręce Hoekstry na ostatni rok kadencji obecnej Komisji, powiedziała jedna z osób świadomych tej decyzji. Ostateczny wybór, kto otrzyma dokumenty dotyczące działań klimatycznych, należy do przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen, która może wybrać innego komisarza.

Oczekuje się, że rząd premiera Marka Rutte sfinalizuje nominację Hoekstry podczas piątkowego posiedzenia gabinetu, powiedziały obie osoby, którym zapewniono anonimowość, aby mogły szczerze rozmawiać. Powtórzyli doniesienia „Financial Times” i holenderskich mediów.

Zapytany o plany rzecznik holenderskiego ministra spraw zagranicznych powiedział: „To są plotki”.

Nominacja Hoekstry, który należy do tej samej konserwatywnej europejskiej grupy politycznej co przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, na jakąkolwiek rolę klimatyczną wzbudziłaby w Brukseli kontrowersje.

Europejska Partia Ludowa toczyła przez ostatni rok wojnę polityczną przeciwko programowi Timmermansa na rzecz ochrony środowiska, organizując bunt w Parlamencie Europejskim przeciwko przyjętej przez Komisję ustawie o przywróceniu przyrody, która o włos nie osiągnęła celu, jakim było obalenie proponowanego prawodawstwa.

Powierzenie konserwatysty odpowiedzialnemu za sprawy związane z ochroną środowiska mogłoby rozgniewać zielonych i lewicowych zwolenników dziedzictwa Timmermansa – nawet jeśli za ustawodawstwo Zielonego Ładu odpowiada teraz Šefčovič, słowacki socjalista.

Hoekstra, który zanim został ministrem spraw zagranicznych, był ministrem finansów, nie jest znany jako dyplomata klimatyczny. Jeśli zostanie potwierdzony przez Hagę, prawdopodobnie spotka się z ostrym atakiem ze strony lewicowców i liberalnej partii Renew podczas przesłuchania w parlamencie, nawet jeśli będzie odpowiedzialny za sprawy do czasu zaprzysiężenia nowej Komisji pod koniec przyszłego roku .

Poproszony o komentarz w sprawie doniesień o wizycie Hoekstry w Brukseli, urzędnik EPP, któremu zapewniono anonimowość w celu omówienia sytuacji, powiedział, że przyjazd holenderskiego ministra stwarza „realną możliwość wznowienia rozmów politycznych wokół programu Zielonych”.

Kolejny potencjalny punkt napięcia może pojawić się wokół wyboru mężczyzny na to stanowisko, ponieważ przybycie Hoekstry jeszcze bardziej zaburzy równowagę płci w Kolegium Komisarzy.

W ubiegłych tygodniach holenderscy działacze polityczni wymieniali liberalną byłą minister finansów Sigrid Kaag jako możliwą kandydaturę na stanowisko komisarza.