Była dyrektorka żydowskiej ultraortodoksyjnej szkoły w Australii, Malka Leifer, została uznana za winną 18 przypadków napaści na tle seksualnym. W czwartek sąd w Melbourne skazał ją na 15 lat więzienia.
To koniec długiej batalii prawnej dwóch sióstr, które są zdeterminowane, by wymierzyć sprawiedliwość swojemu sprawcy.
W czwartek Malka Leifer, była dyrektorka ultraortodoksyjnej szkoły żydowskiej w Australii, została skazana na 15 lat więzienia za wykorzystywanie seksualne swoich uczniów.
Po dziewięciu dniach obrad ławy przysięgłych uznano ją za winną 18 zarzutów wykorzystywania seksualnego, w tym pięciu za gwałt i napaść na tle obyczajowym.
Leifer była dyrektorką ultraortodoksyjnej szkoły Adass Israel School w Melbourne, kiedy w latach 2004–2007 znęcała się nad siostrami Dassi Erlich i Elly Sapper. Erlich miała 16 lat, a Sapper 17, gdy zaczęło się molestowanie.
Obie kobiety wraz ze starszą siostrą stały się publicznymi twarzami trwającej od lat kampanii mającej na celu postawienie przed sądem ich byłego dyrektora i zdecydowały się ujawnić przed prasą.
Wyrok sygnalizujący zwycięstwo Sprawiedliwości
Przyjęli ten wyrok jako zwycięstwo osób, które przeżyły napaść na tle seksualnym.
„To jedna z najbardziej traumatycznych, destabilizujących, okropnych i bolesnych dróg do sprawiedliwości” – Erlich powiedział reporterom.
„Ale dzisiejszy dzień naprawdę oznacza koniec tego rozdziału naszego życia i otwiera rozdział, w którym możemy się uzdrowić” – dodała.
Wydając wyrok, sędzia Mark Gamble określił przestępstwa Liefera wobec bezbronnych ofiar jako drapieżne i uporczywe.
Siostry przeżyły „okrutne i przerażające wychowanie przez bardzo agresywną matkę”, nie otrzymały edukacji seksualnej i nie uznawały zachowań o charakterze seksualnym, stwierdziła Gamble.
„Ta sprawa jest uderzająca ze względu na to, jak bezbronna była każda z dwóch ofiar oraz wyrachowany sposób, w jaki sprawczyni, pani Leifer, bezdusznie wykorzystała te słabości, aby wykorzystać je dla własnej satysfakcji seksualnej” – dodał.
Malka Leifer musi odsiedzieć co najmniej 11 i pół roku, zanim będzie mogła ubiegać się o zwolnienie warunkowe.
Gdy tylko wyjdzie z więzienia stanowego Wiktorii, najprawdopodobniej zostanie deportowana do rodzinnego Izraela.
Żadnych wyrzutów sumienia ze strony Malki Leifer
Urodzona w Tel Awiwie kobieta utrzymuje, że jest niewinna, a sędzia Gamble podkreśla jej brak widocznych wyrzutów sumienia i skruchy.
Zamiast osobiście stawić się w sądzie, Leifer zdecydowała się obejrzeć swoje trzygodzinne przesłuchanie w sprawie wyroku za pośrednictwem łącza wideo z więzienia dla kobiet w Melbourne o zaostrzonym rygorze.
Zaczęła uczyć w tej szkole w 2001 r. i wróciła do Izraela w 2008 r. następnego ranka po tym, jak odwołano ją ze stanowiska głównego w związku z ujawnieniem zarzutów Erlicha.
W czwartek obecny dyrektor i dyrektor szkoły Aaron Strasser przeprosił ofiary Leifera za cierpienie, jakiego doznały oraz za wpływ przemocy na ich życie i rodziny.
„Jej przestępstwo stanowiło rażące i całkowite naruszenie zaufania i mamy nadzieję, że dzisiejszy wyrok zapewni ocalałym poczucie sprawiedliwości i pomoże im wyzdrowieć” – stwierdził Strasser w oświadczeniu.
„Bezpieczeństwo i dobro uczniów pozostają naszymi najwyższymi priorytetami i nie tolerujemy jakiegokolwiek rodzaju nadużyć” – dodał Strasser.
Wiktoriańska policja postawiła zarzuty karne w 2012 r., a batalia o jej ekstradycję z Izraela rozpoczęła się w 2014 r., a jej prawnicy argumentowali, że nie jest ona zdolna psychicznie do stanięcia przed sądem.
Gamble przyznał jej 2069 dni wolnego od kary za czas odbyty w areszcie w Australii od czasu jej powrotu w styczniu 2021 r. oraz za czas spędzony w Izraelu w areszcie i areszcie domowym.
Stwierdził, że Leifer wyolbrzymiła i zaostrzyła swoje problemy psychiczne, aby udaremnić postępowanie ekstradycyjne w Izraelu.