O nas
Kontakt

Czy Donald Trump zrobił najbardziej kultowe zdjęcie w historii?

Laura Kowalczyk

Czy Donald Trump zrobił najbardziej kultowe zdjęcie w historii?

Pierwsze w historii zdjęcie prezydenta USA jest znaczącym zdjęciem. Wpisuje się w dość specyficzny panteon zdjęć historycznych.

Wczoraj 45. prezydent Stanów Zjednoczonych trafił do więzienia hrabstwa Fulton w Atlancie w stanie Georgia pod zarzutem spisku mającego na celu unieważnienie wyniku wyborów prezydenckich w tym stanie w 2020 roku.

W ramach kapitulacji Trumpowi kazano zrobić zdjęcie policyjne. W zamian za zwolnienie w oczekiwaniu na proces wpłacił kaucję w wysokości 200 000 dolarów (185 000 euro).

Zdjęcie Trumpa było bardzo oczekiwanym wydarzeniem po obu stronach spektrum politycznego. Oprócz zdjęć jego 18 współobrońców – w tym kontrowersyjnego prawnika i byłego burmistrza Nowego Jorku Rudy’ego Giulianiego – wizerunek Trumpa jest momentem historycznym, ponieważ jest to pierwszy raz, kiedy prezydentowi postawiono zarzuty karne.

Jego syn Donald Trump Jr. określił to zdjęcie jako „najbardziej kultowe zdjęcie w historii amerykańskiej polityki”. Sam Trump zamieścił na Twitterze zdjęcie z podpisem: „INTERFERENCJA W WYBORACH, NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJCIE!”

Dzieje się tak pomimo jego bardzo dosłownego poddania się w więzieniu hrabstwa Fulton.

Dla tych po lewej obraz jest spójny z jego charakterem pseudo-siłarza. Patrząc bezpośrednio w obiektyw aparatu, jego szyderczy grymas wywołuje zastraszenie. Zdjęcia mugshotów rzadko są momentami komplementarnymi. Jednak jest coś szczególnie groźnego w samym poziomie wrogości w spojrzeniu dawnego „przywódcy wolnego świata”.

Dla jego zwolenników będzie to kluczowy element ikonografii w narracji kandydata politycznego nękanego przez działające przeciwko niemu głębokie państwo. Nawet jeśli w końcu zostanie uznany za winnego, żadna ilość dowodów opartych na dowodach nie odstraszy tej grupy.

Tak czy inaczej, pierwsze w historii zdjęcie prezydenta USA jest znaczącym obrazem. Wpisuje się w dość specyficzny panteon zdjęć historycznych.

Chociaż wielu będzie debatować nad większym znaczeniem, oto nasza lista innych najbardziej znanych zdjęć policyjnych w historii.

David Bowie

Aukcje Ewbanku
Zdjęcie Davida Bowiego

Nie, to nie była tylko nowa postać, którą zamieszkiwała kameleonowa gwiazda popu. W 1976 roku Thin White Duke został aresztowany po koncercie w Nowym Jorku za posiadanie marihuany z Iggym Popa.

Pomimo tego, że został przyjęty po drugiej w nocy, Bowie nadal wyglądał lepiej niż ktokolwiek inny, kogo kiedykolwiek fotografowano. Czy ten człowiek był całkowicie niezdolny do niesłużenia? Naprawdę supermoc.

Lindsay Lohan

Departament Policji w Santa Monica
Lindsay Lohan w 2010 (po lewej) i 2013 (po prawej)

Wszyscy znamy tę historię w tym momencie. Dziecięca gwiazda, która zeszła z toru, miała już sześć zdjęć policyjnych. Chociaż na szczęście apetyt na paparazzi cieszących się z upadku Lohan jest już mniejszy, nadal jest powód do świętowania jednego z jej zdjęć policyjnych.

Jednak najnowsze zdjęcie Lohana przedstawiające zarzuty lekkomyślnej jazdy i okłamywania organów ścigania w 2013 roku jest po prostu świetne. Minęło 10 lat od jej ostatniego zdjęcia mugowego, a Lohan postanowiła wyjść na haj.

Billa Gatesa

Dokumenty policyjne w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk
Billa Gatesa w 1977 r

Czy wiesz, że współzałożyciel Microsoftu był kiedyś twardzielkiem? Dweeb-extraordinaire został kiedyś przyłapany na prowadzeniu pojazdu bez prawa jazdy w Albuquerque w Nowym Meksyku.

22-letni Gates został aresztowany w 1977 roku, dwa lata po założeniu Microsoftu. Chociaż jego dominacja w świecie komputerów miała dopiero nadejść, czysta radość na jego twarzy sugeruje, że Gates już wtedy wiedział, że jego fortuna rosła.

Martina Luthera Kinga Jr.

Policja w Montgomery w Alabamie
Martina Luthera Kinga Jr.

Udzielmy kredytu tam, gdzie jest on należny. Chociaż lista zaczynała się od działacza politycznego oskarżonego o próbę zakłócenia demokratycznych wyborów i jak dotąd zawierała głównie postacie z popkultury, które zostały złapane na gorącym uczynku, aresztowanie Kinga oznaczało, że postąpił słusznie.

Aresztowanie Kinga w 1956 r. miało miejsce za podżeganie do bojkotu bez „uzasadnionego powodu”. Bojkot, o którym mowa: bojkot autobusowy Montgomery przeciwko segregacji rasowej w autobusach.

Jeremy’ego Meeksa

Departament Policji w Stockton
Jeremy’ego Meeksa

Coś w rodzaju wyróżnienia tutaj. Meeks nie był gwiazdą, kiedy robiono mu zdjęcie. Ale wkrótce potem nim był. Meeks był członkiem gangu Crips i został aresztowany pod zarzutem „oskarżenia o posiadanie broni”, kiedy jego zdjęcie trafiło do Internetu jako „gorący przestępca”.

Meeks odsiedział 13 miesięcy z 27-miesięcznego wyroku i opuścił więzienie, aby rozpocząć lukratywną karierę modelki. Obecnie jest modelem i aktorem. Nie wstrzymuj oddechu, czekając na karierę modelki Trumpa po jego zdjęciu.