O nas
Kontakt

J.K. Rowling i Elon Musk wymienieni w pozwie o cyberprzemoc złożonym przez mistrzynię olimpijską Imane Khelif

Laura Kowalczyk

J.K. Rowling and Elon Musk named in cyberbullying lawsuit filed by Olympic champion Imane Khelif

„Jeśli sprawa trafi do sądu, staną przed sądem”. Obie gwiazdy zostały wymienione w pozwie karnym złożonym przez mistrzynię olimpijską Imane Khelif w związku z domniemanymi „aktami zaostrzonego cybernękania”.

J.K. Rowling i Elon Musk zostali wymienieni w skardze karnej złożonej przez algierską bokserkę Imane Khelif w związku z domniemanymi „aktami uporczywego nękania w cyberprzestrzeni”.

Według doniesień magazynu Variety, 25-letnia Khelif złożyła skargę do francuskich władz w związku z nękaniem w Internecie, którego doświadczyła podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

Nabil Boudi, paryski adwokat reprezentujący Khelifa, potwierdził, że zarówno Rowling, jak i Musk są wymienieni w skardze, która została wysłana w piątek (9 sierpnia) do centrum walki z nienawiścią w Internecie przy paryskiej prokuraturze.

„JK Rowling i Elon Musk są wymienieni w pozwie, między innymi” – stwierdził Boudi, dodając, że Donald Trump będzie częścią śledztwa. „Trump napisał na Twitterze, więc niezależnie od tego, czy zostanie wymieniony w naszym pozwie, czy nie, nieuchronnie zostanie zbadany jako część oskarżenia”.

Jeśli prokuratura postawi komukolwiek zarzuty na podstawie ustawy, może domagać się kary od dwóch do pięciu lat więzienia i grzywny w wysokości dziesiątek tysięcy euro.

Imane Khelif bierze udział w ceremonii wręczenia medali podczas finałowego meczu bokserskiego kobiet w wadze 66 kg na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024

Podczas igrzysk olimpijskich Khelif stał się obiektem fali dezinformacji i jadowitych komentarzy, co przerodziło się w nic innego jak polowanie na czarownice.

Krytycy wyrazili swoje niezadowolenie po walce Khelif z Włoszką Angelą Carini, narażając ją na internetową falę nienawiści w związku z jej kwalifikacjami do rywalizacji w kobiecej kategorii olimpijskiej w boksie.

Wielu zarzucało Khelif, że jest mężczyzną – pomimo faktu, że urodziła się kobietą, w paszporcie widnieje jako kobieta i nigdy nie identyfikowała się jako osoba transseksualna.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wielokrotnie potwierdzał, że ma ona kwalifikacje pozwalające jej startować w dywizji kobiet.

Rowling kilkakrotnie wygłosiła tyradę na X i oskarżyła Khelifa o „czerpanie przyjemności z cierpienia kobiety, którą właśnie uderzył w głowę”.

Właściciel Billionaire X, Musk, odpowiedział na post pływaczki Riley Gaines, która stwierdziła, że ​​„mężczyźni nie mają miejsca w kobiecym sporcie”, pisząc: „Absolutnie”.

Pomimo fali internetowej nienawiści, Khelif zdobyła złoty medal w finale kobiet w wadze 66 kg i po zwycięstwie w ćwierćfinale nad Węgierką Anną Lucą Hamori oświadczyła: „Chcę powiedzieć całemu światu, że jestem kobietą i pozostanę kobietą”.

Algierka Imane Khelif świętuje zwycięstwo nad Chinką Yang Liu i zdobycie złota w walce finałowej kobiet w wadze 66 kg na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 - piątek 9 sierpnia 2024

Boudi wyjaśnił, że pozew przeciwko X został złożony w celu „zapewnienia prokuraturze pełnej swobody prowadzenia śledztwa przeciwko wszystkim osobom” i że chociaż w skardze wymieniono nazwiska, „prosimy o to, aby prokuratura zbadała nie tylko te osoby, ale każdego, kogo uzna za konieczne”.

„Jeśli sprawa trafi do sądu, staną przed sądem”.

Choć pozew złożono we Francji, Boudi dodał, że „może on dotyczyć osób spoza granic kraju”, a prokuratorzy mogą zwracać się z prośbami o pomoc do innych krajów.

J.K. Rowling

Rowling wielokrotnie zamieszczała transfobiczne komentarze w Internecie. W ostatnich latach spotkała się z silną reakcją na swoje twierdzenia, że ​​kobiety trans „nie są kobietami” i jej stwierdzenie, że wolałaby trafić do więzienia, niż zwracać się do osoby trans, używając preferowanych przez nią zaimków.

W marcu brytyjska nadawczyni India Willoughby złożyła skargę karną przeciwko autorce Harry’ego Pottera, powołując się na transfobię. W maju pojawiła się w publikacji „The Women Who Wouldn’t Wheesht”, zbiorze ponad 30 esejów i zdjęć kobiet ze Szkocji, które twierdzą, że są na „pierwszej linii frontu walki o prawa kobiet”.

W eseju Rowling krytykuje podwójne standardy przyjaciół, którzy rzucili się na krytykę jej poglądów na temat praw osób transseksualnych, twierdząc, że była zaskoczona tym, że koledzy, którzy publicznie potępili jej poglądy, pisali do niej prywatne e-maile, aby pozostać przyjaciółmi.

Jeśli chodzi o Muska, od czasu przejęcia Twittera za 44 miliardy dolarów na początku dwóch lat temu, fałszywe i wprowadzające w błąd informacje – a także mowa nienawiści – gwałtownie wzrosły na forum cyfrowym. Spotkał się z szeroką krytyką za zwolnienie zbyt wielu osób, które pilnowały dezinformacji, gdy objął władzę w październiku 2022 r., a także ze strony grup zajmujących się prawami obywatelskimi za zezwalanie na bardziej szkodliwe i obraźliwe posty.