Ceny akcji wielu spółek farmaceutycznych i opieki zdrowotnej na całym świecie wzrosły w piątek, gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała szybko rozprzestrzeniającą się epidemię ospy w Afryce za stan nadzwyczajny dla zdrowia publicznego.
Kilka firm farmaceutycznych odnotowało wzrost zapasów w oczekiwaniu na zwiększone zapotrzebowanie na szczepionki przeciwko Mpox.
Wśród tych firm znajduje się Bayern Nordic, duński producent szczepionek, którego szczepionka przeciwko Mpox JYNNEOS, znana również pod markami Imvanes i IMvamune, została już zatwierdzona. Akcje spółki podskoczyły w piątek rano o około 17,6%.
JYNNEOS jest jedną z zaledwie dwóch szczepionek przeciw Mpox zatwierdzonych przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) i jest również zalecana przez Strategiczną Grupę Doradczą Ekspertów ds. Szczepień WHO (SAGE).
Firma niedawno ujawniła, że ma gotowych do wysyłki około 300 000 dawek szczepionek i jest w stanie wyprodukować około 10 milionów dawek szczepionek dla krajów afrykańskich do końca przyszłego roku.
Akcje chińskiego producenta zestawów do wykrywania wirusów Shanghai ZJ Bio-Tech również wzrosły w piątek o 7,91%, podczas gdy akcje japońskiego dostawcy narzędzi medycznych Precision System Science wzrosły o 5,28%.
Pozostałe firmy farmaceutyczne odnotowują wsparcie cen akcji
Trend ten nieco pobudził inne firmy farmaceutyczne, nawet jeśli nie mają jeszcze szczepionki przeciwko Mpox. Akcje AstraZeneca wzrosły w czwartek na zamknięciu rynku o 1,36%. Akcje Novo Nordisk również wzrosły o 2,34%.
W ostatnich tygodniach wzmożono uwagę na akcjach spółek z sektora opieki zdrowotnej, szczególnie w Azji, ze względu na ponowny wzrost liczby przypadków Covid-19 w kilku krajach, co ma wpływ na sportowców olimpijskich biorących udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej WHO profesor Dimie Ogoina stwierdził: „Obecne ponowne pojawienie się wirusa ospy małpiej w niektórych częściach Afryki, a także rozprzestrzenianie się nowego szczepu wirusa ospy małpiej przenoszonej drogą płciową, stanowią zagrożenie nie tylko dla Afryki, ale dla cały świat.
„Wirus Mpox, który powstał w Afryce, został tam zaniedbany, a następnie spowodował globalną epidemię w 2022 r. Czas podjąć zdecydowane działania, aby historia się nie powtórzyła. »
Dyrektor regionalny WHO na Afrykę, dr Matshidiso Moeti, również powiedział na stronie internetowej: „Podejmowane są już znaczne wysiłki w ścisłej współpracy ze społecznościami i rządem, a nasze zespoły krajowe pracują na pierwszej linii frontu, aby pomóc we wzmocnieniu środków mających na celu ograniczenie mpox.
„W obliczu rosnącego rozprzestrzeniania się wirusa jeszcze bardziej intensyfikujemy nasze wysiłki, koordynując nasze międzynarodowe działania, aby pomóc krajom położyć kres epidemii. »
Co wiemy o Mpox?
Mpox, wcześniej znaną jako małpia ospa, po raz pierwszy wykryto u małp wykorzystanych do badań w Danii w 1958 r. Pierwszym zgłoszonym przypadkiem Mpox u ludzi był dziewięciomiesięczny chłopiec w Demokratycznej Republice Konga w 1970 r. W ostatnim czasie Mpox doświadczyła globalnej epidemii w latach 2022-2023.
Teraz pojawił się nowy wariant, powodujący rozprzestrzenienie się przypadków Mpox do krajów, które wcześniej nie zgłosiły żadnych przypadków wirusa, takich jak Uganda, Kenia, Burundi i Rwanda. Ostatni raz WHO ogłosiła Mpox stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym w maju 2022 r.
Jednak w tamtym czasie omawiany szczep był znacznie łagodniejszy, co doprowadziło do obaw, że ryzyko może być znacznie większe w przypadku nowego, szybko rozprzestrzeniającego się szczepu. Oczekuje się, że stały wzrost liczby podróży międzynarodowych obserwowany po pandemii przyczyni się do rozprzestrzeniania się przypadków.