O nas
Kontakt

Zakaz smartfonów w szkołach na Węgrzech wywołuje protesty. Gdzie indziej w Europie są one ograniczone?

Laura Kowalczyk

Children holding mobile phones.

Tysiące osób protestowało przeciwko zwolnieniu dyrektora szkoły w Budapeszcie po tym, jak odmówił wprowadzenia zakazu korzystania ze smartfonów. Tymczasem inne kraje europejskie również wprowadzają zakaz.

Tysiące Węgrów zebrało się w poniedziałkowy wieczór w Budapeszcie, aby zaprotestować przeciwko zwolnieniu dyrektora znanego liceum w stolicy.

Csaba Mészáros, dyrektor liceum Madách Imre, został zmuszony do rezygnacji po tym, jak odmówił egzekwowania wprowadzonego przez rząd zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach.

Przewodniczący związku zawodowego nauczycieli, Tamás Totyik, skrytykował dekret, twierdząc, że jest nieaktualny.

„Mamy wrażenie, że projekt ustawy został opracowany przez osoby, które ukończyły szkołę jako ostatnie i nie mają pojęcia, jak działa instytucja edukacyjna” – powiedział.

Pewien węgierski student powiedział stacji TylkoGliwice, że telefony komórkowe powinny zostać objęte regulacjami, ale nie należy ich całkowicie odbierać uczniom.

„Wcześniej, na przykład, na początku lekcji nauczyciel poprosił nas, abyśmy położyli nasze telefony na stole, albo w rogu naszego stołu, albo na stole nauczyciela, i tak zrobiliśmy, a lekcja przebiegła znakomicie” – powiedziała.

„Dlatego myślę, że byłoby to o wiele lepsze rozwiązanie problemu”.

Protestujący twierdzili, że dyrektor został zwolniony z przyczyn politycznych, a nie zawodowych, ponieważ w momencie jego zwolnienia kwestionowane przepisy nie weszły jeszcze w życie, a prawo dopuszcza wyjątki.

Rząd chciał dać przykład: albo przestrzegajcie naszych zasad, albo zostaniecie ukarani – mówili.

Kto jeszcze zakazał używania telefonów w szkołach?

Węgry nie są pierwszym krajem europejskim, który zakazał smartfonów w klasach. W Holandii uczniowie szkół podstawowych nie mogą już przynosić telefonów do klas od tego tygodnia.

Zakaz wprowadzono już w styczniu w szkołach średnich w Holandii.

Nie wiem, czy będzie ciszej podczas zajęć, ponieważ ludzie nadal mogą korzystać ze swoich komputerów. Możesz zalogować się na Snapchacie na swoim komputerze i czatować z ludźmi tam.

Student

Jednakże ogólnokrajowe porozumienie między szkołami a rządem pozostawia pewne pole manewru.

Szkoły mają swobodę decydowania, jak wdrożyć zakaz telefonów. Jeśli telefon komórkowy jest uważany za niezbędny do treści lekcji, na przykład na lekcji o umiejętnościach medialnych, szkoła może przyznać wyjątek.

Szkoła zrobi również wyjątek dla uczniów, którzy są od niej zależni ze względów medycznych lub niepełnosprawności.

W Danii premier Mette Frederiksen opowiada się za ograniczeniem korzystania ze smartfonów w szkołach.

Kilka szkół w Danii opowiada się za zakazem korzystania z telefonów podczas lekcji. Mają nadzieję, że poprawi to zdrowie psychiczne i relacje między uczniami. W Esbjerg High School uczniowie są zobowiązani do umieszczania swoich telefonów w „sejfie na telefony”.

Jednak nie wszyscy uczniowie są przekonani, że strategia ta przyniesie pozytywne skutki.

„Nie wiem, czy będzie ciszej podczas zajęć, ponieważ ludzie nadal mogą korzystać ze swoich komputerów. Możesz zalogować się na Snapchacie na swoim komputerze i czatować z ludźmi tam” – powiedział jeden ze studentów.

We Francji 200 szkół średnich przeprowadzi eksperyment z zakazem używania smartfonów, prosząc uczniów o przechowywanie ich w szafkach.

Uczniowie będą mogli uzyskać dostęp do swoich telefonów podczas przerw.

Do stycznia 2025 r. program szkół średnich bez laptopów mógłby objąć wszystkie szkoły.

„Telefony komórkowe w szkolnej torbie”

W Grecji rok szkolny rozpoczyna się 11 września. Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis ogłosił zakaz używania telefonów w szkołach, a uczniowie będą musieli trzymać telefony w torbach podczas lekcji.

Premier powiedział, że telefony negatywnie wpływają na proces uczenia się i mogą powodować rozproszenie uwagi.

Dodał, że tegoroczne hasło brzmi „Telefony komórkowe w szkolnym plecaku” i że może to „wywrzeć jedynie pozytywny wpływ na proces uczenia się”.

Około 373 szkół w francuskojęzycznej Walonii i stolicy kraju, Brukseli, podjęło kroki mające na celu ograniczenie korzystania ze smartfonów.

Ostrzegamy uczniów, że jeśli ich telefony zostaną skonfiskowane, rodzice będą musieli przyjść i je odebrać.

Student Athénée Royal de l’Air Pur w Seraing niedaleko Liege powiedział: „jesteś tam, żeby się uczyć, a nie patrzeć na telefon. Myślę, że zakaz używania telefonów komórkowych to dobry pomysł”.

Zakaz został wzmocniony w zeszłym roku, kiedy nagranie wideo nauczyciela upominającego ucznia zostało nagrane i opublikowane w Internecie bez wiedzy ucznia. Kierownik studiów w Athénée wyjaśnił, że incydent „wpłynął na stan umysłu nauczyciela i wyrządził pewne szkody”.

Minister edukacji Włoch Giuseppe Valditara ogłosił w zeszłym miesiącu zakaz używania telefonów komórkowych we wszystkich klasach. Smartfony zostaną zakazane w szkołach podstawowych i średnich w tym kraju śródziemnomorskim.

Coraz więcej szkół w Chorwacji również wprowadza zakaz.

W szkołach w Splicie, Zagrzebiu, Osijeku i Rijece wprowadzono surowe ograniczenia dotyczące korzystania z telefonów komórkowych w trakcie lekcji i przerw między zajęciami.

Uczniom wolno trzymać przy sobie telefony, ale korzystanie z nich jest zabronione.

Osoby chore na cukrzycę, u których do pomiaru poziomu cukru we krwi potrzebny jest telefon komórkowy, są zwolnione z zakazu.

Według niedawnego badania Instytutu Badań Społecznych, nauczyciele ze wszystkich regionów Chorwacji popierają zakaz, podczas gdy odpowiedzi uczniów pozostają podzielone.