O nas
Kontakt

Międzynarodowy traktat o sztucznej inteligencji ma zostać podpisany przez UE, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone

Laura Kowalczyk

The Council of Europe in Strasbourg, France.

Traktat o AI różni się od ustawy UE o AI, ponieważ umożliwia podpisanie go państwom niebędącym członkami UE.

Unia Europejska, Norwegia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone są wśród państw, które podpiszą międzynarodowy traktat Rady Europy o sztucznej inteligencji, przygotowywany do podpisu na Litwie dzisiaj (5 września).

Traktat, będący pierwszym prawnie wiążącym dokumentem międzynarodowym, przyjętym w maju ubiegłego roku, ustanawia ramy prawne obejmujące cały cykl życia systemów sztucznej inteligencji i odnosi się do zagrożeń, jakie mogą one stwarzać, promując jednocześnie odpowiedzialną innowację.

Różni się od ustawy UE o AI, która weszła w życie na początku sierpnia, ponieważ kraje spoza UE również mogą ją podpisać. Ponadto traktat obejmuje wykorzystanie systemów AI w sektorze publicznym i prywatnym z różnymi modelami przestrzegania jego zasad i obowiązków przy regulowaniu sektora prywatnego.

„Konwencja ramowa jest otwartym traktatem o potencjalnie globalnym zasięgu. Mam nadzieję, że będą to pierwsze z wielu podpisów i że wkrótce nastąpią ratyfikacje, aby traktat mógł wejść w życie tak szybko, jak to możliwe” – powiedziała w oświadczeniu Sekretarz Generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić.

Traktat wejdzie w życie trzy miesiące po dacie ratyfikacji przez pięciu sygnatariuszy, w tym co najmniej trzy państwa członkowskie Rady Europy.

Negocjacje w sprawie traktatu podjęło 46 państw członkowskich Rady Europy: państwa członkowskie UE i jedenaście państw spoza UE, w tym Australia, Kanada, Izrael, Japonia i Argentyna.

Kraje z całego świata będą mogły przystąpić do konwencji i zobowiązać się do przestrzegania jej postanowień.

Oprócz traktatu inne regiony świata pracują nad różnymi inicjatywami AI. Na przykład AI Safety Summit ma na celu „rozwijanie globalnych dyskusji na temat AI”. Szczyt koncentruje się na bezpieczeństwie AI i omawianiu potencjalnych możliwości najbardziej zaawansowanych modeli AI.

A w ramach G7 – Włochy, Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i USA – Japonia zainicjowała tzw. proces Hiroszima pod przewodnictwem G7, którego celem jest promowanie bezpiecznej, pewnej i godnej zaufania sztucznej inteligencji. 11 zasad przewodnich i dobrowolny Kodeks postępowania mają na celu uzupełnienie, na szczeblu międzynarodowym, prawnie wiążącej ustawy UE o sztucznej inteligencji.