O nas
Kontakt

Francja, Grecja i Hiszpania zobowiązują się do inwestycji w technologie oszczędzające wodę, aby chronić rolników przed suszą

Laura Kowalczyk

The Sau reservoir at only 5 percent of its capacity, in Vilanova de Sau, about 100 km north of Barcelona, Spain, 26 January 2024.

Energia słoneczna, inteligentne nawadnianie i uprawy odporne na warunki atmosferyczne to niektóre z propozycji mających na celu ochronę rolników i bezpieczeństwo żywnościowe.

Urzędnicy Unii Europejskiej zobowiązali się we wtorek do opracowania większej liczby technologii oszczędzających wodę w rolnictwie w obliczu pogłębiającej się suszy.

Przedstawiciele dziewięciu południowych krajów UE zapowiedzieli współpracę w celu złagodzenia obciążeń dla rolników i zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Obietnice te padły podczas spotkania na Cyprze przedstawicieli tzw. krajów MED9 – Chorwacji, Francji, Grecji, Włoch, Malty, Portugalii, Hiszpanii i Słowenii – poświęconego rosnącemu niedoborowi wody będącemu skutkiem zmian klimatycznych, zwłaszcza w regionie Morza Śródziemnego, który – jak twierdzą – dotykany jest w większym stopniu niż inne części 27-osobowego bloku.

Urzędnicy zobowiązali się także do dzielenia się danymi technicznymi i praktycznymi oraz uruchomienia wspólnych programów badawczych mających na celu jak najefektywniejsze wykorzystanie wody.

„Zmiany klimatyczne stanowią realne zagrożenie dla produkcji żywności na całym świecie, a ryzyko to jest jeszcze poważniejsze w regionie Morza Śródziemnego” – powiedział na spotkaniu minister rolnictwa Hiszpanii Luis Planas. „Musimy zarówno walczyć ze zmianami klimatycznymi, jak i jednocześnie dostosować warunki pracy naszych rolników do tej nowej sytuacji klimatycznej”.

W jaki sposób UE może oszczędzać wodę w rolnictwie?

Minister rolnictwa Cypru Maria Panayiotou ostrzegła, że ​​w ubiegłym roku Europa zmagała się z najgorszą suszą od 500 lat i przytoczyła lokalne przykłady „inteligentnych” systemów nawadniających i technologii wykorzystujących energię słoneczną, które pomagają chronić uprawy, wytwarzać energię elektryczną i oszczędzać zużycie wody o 30 procent.

Minister rolnictwa Portugalii Jose Manuel Fernandes zaapelował o większe dofinansowanie ze środków UE, które pomoże sfinansować nowe technologie oszczędzania wody i stworzyć nowe zachęty, które przyciągną młodych ludzi do rewitalizacji starzejącej się populacji rolników.

Francuski minister rolnictwa Marc Fesneau zwrócił uwagę na najnowsze techniki, które pomagają tworzyć nowe uprawy, zdolne do rozwoju w trudniejszych warunkach klimatycznych, natomiast Fernandes stwierdził, że tak zwane badania genomiczne „zupełnie różnią się” od upraw genetycznie modyfikowanych, które w przeszłości wzbudzały kontrowersje w bloku.

Przedstawiciele MED9 zaapelowali również do UE o wypracowanie wspólnego podejścia do oszczędzania wody, uwzględniającego jednocześnie wymogi regionalne.

„Ponieważ kryzys klimatyczny będzie miał ogromny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, adaptacja do zmian klimatu musi stać się podstawą naszej wspólnej polityki” – powiedziała minister rolnictwa Słowenii Mateja Čalušić.