„Dziwne” byłoby zaoferowanie stanowiska wiceprezydenta kandydatowi z EKR, powiedział Daniel Freund, niemiecki europoseł z ramienia Zielonych, o kandydacie włoskiej Komisji.
Po tym, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawi w tym tygodniu Parlamentowi Europejskiemu listę kandydatów na komisarzy, parlamentarna komisja ds. prawnych oceni, czy jakikolwiek konflikt interesów uniemożliwiłby im wykonywanie swoich obowiązków.
W 2019 r. von der Leyen zwróciła się do Węgier i Rumunii z prośbą o przedstawienie nowych kandydatów do Komisji Europejskiej, po tym jak komisja prawna ustaliła, że kandydaci nie będą w stanie wypełniać swoich obowiązków w pełni transparentnie.
Nieoficjalna lista kandydatów na członków komisji, która już krążyła w mediach, pokazuje, że Włochy, Węgry i Malta mogą napotkać przeszkody w uzyskaniu zatwierdzenia swoich nominacji.
Czego możemy się spodziewać tym razem? Jak posłowie do PE potraktują Raffaele Fitto, potencjalnego włoskiego kandydata, którego partia głosowała przeciwko reelekcji von der Leyen? Czy posłowie do PE odrzucą obecnego kandydata Węgier, Olivera Varhelyiego? Jakie będzie ich podejście do któregokolwiek z kandydatów Viktora Orbana?
W ten poniedziałek Radio Schuman odpowie na te pytania w rozmowie z niemieckim europosłem z ramienia Zielonych, Danielem Freundem.
Przyjrzyjmy się pokrótce sprawozdaniu Maria Draghiego, które w poniedziałek przedstawi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz sam Draghi: czy znajdują się w nim jakieś kontrowersyjne kwestie, które mogą wywołać ożywione dyskusje z państwami członkowskimi UE?
Dobra wiadomość ze świata nauki: nowy model sztucznej inteligencji do diagnostyki raka może znacząco zmienić sposób wykrywania i rozumienia choroby.