O nas
Kontakt

Lato 2024 r. jest najcieplejszym rokiem w historii, co prawdopodobnie sprawi, że będzie to najgorętszy rok w historii

Laura Kowalczyk

Margarita Salazar, 82, wipes the sweat off with a tissue inside her home in Veracruz, Mexico on June 16, 2024.

Już w czerwcu Europę nawiedziły śmiercionośne fale upałów i ekstremalne zjawiska pogodowe, przez co niektóre grupy społeczne były bardziej narażone niż inne.

„Kryzys klimatyczny zaciska nad nami coraz sztywniejszy uścisk”, a lato 2024 r. zostaje ogłoszone najgorętszym w historii.

Wiadomość pochodzi z europejskiej służby klimatycznej Copernicus. Dyrektor Carlo Buontempo, podobnie jak niektórzy inni klimatolodzy, nie był zdecydowany, czy 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii, ponieważ sierpień 2023 był o wiele cieplejszy od średniej.

Ale potem sierpień 2024 r. zbiegł się z sierpniem 2023 r., co sprawiło, że Buontempo był „prawie pewien”, że ten rok okaże się najcieplejszym w historii.

„Aby rok 2024 nie stał się najcieplejszym w historii, musimy być świadkami znacznego ochłodzenia krajobrazu w pozostałych miesiącach, co na tym etapie wydaje się mało prawdopodobne” – powiedział Buontempo.

Jak gorące było lato 2024?

Według Copernicusa północne lato meteorologiczne – czerwiec, lipiec i sierpień – miało średnio 16,8 stopni Celsjusza. To o 0,03 stopnia Celsjusza cieplej niż stary rekord z 2023 r.

Zapisy Kopernika sięgają 1940 roku, ale zapisy amerykańskie, brytyjskie i japońskie, których początki sięgają połowy XIX wieku, pokazują, że ostatnia dekada była najcieplejsza od czasu rozpoczęcia regularnych pomiarów, a zdaniem niektórych naukowców prawdopodobnie od około 120 000 lat.

Sierpień 2024 i 2023 roku był najcieplejszym sierpniem na świecie z temperaturą 16,82 stopni Celsjusza. Lipiec był pierwszym od ponad roku, kiedy świat nie ustanowił rekordu, odrobinę za 2023 rokiem, ale ponieważ czerwiec 2024 roku był o wiele cieplejszy niż czerwiec 2023 roku, to lato jako całość było najgorętsze, powiedział dyrektor Copernicus Carlo Buontempo.

„Te trzeźwe liczby wskazują na to, jak bardzo kryzys klimatyczny zaciska nad nami swą władzę” – powiedział Stefan Rahmstorf, klimatolog z Instytutu Badań nad Klimatem w Poczdamie, który nie brał udziału w badaniu.

Dlaczego Ziemia się nagrzewa?

Choć część zeszłorocznych rekordowych temperatur wynikała ze zjawiska El Niño – tymczasowego naturalnego ocieplenia części środkowego Pacyfiku, które zmienia pogodę na całym świecie – ten efekt już nie występuje i dowodzi, że głównym czynnikiem jest długoterminowa, spowodowana przez człowieka zmiana klimatu, wynikająca ze spalania węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego – powiedział Buontempo.

„Naprawdę nie jest zaskakujące, że widzimy to, tę falę upałów, że widzimy te ekstremalne temperatury” – powiedział Buontempo. „Z pewnością zobaczymy więcej”.

Czy rok 2024 będzie najgorętszym rokiem w historii?

Z prognozowanym zjawiskiem La Nina – tymczasowym naturalnym ochłodzeniem części centralnego Pacyfiku – ostatnie cztery miesiące roku mogą już nie być rekordowe jak większość ostatniego półtora roku. Ale prawdopodobnie nie jest wystarczająco chłodno, aby powstrzymać 2024 rok przed pobiciem rocznego rekordu, powiedział Buontempo.

Klimatolodzy twierdzą, że to nie są tylko liczby w księdze rekordów, ale pogoda, która szkodzi ludziom.

„To wszystko przekłada się na więcej nieszczęść na całym świecie, ponieważ miejsca takie jak Phoenix zaczynają przypominać grilla zamkniętego na wysokim poziomie przez coraz dłuższe okresy w roku” — powiedział Jonathan Overpeck, dziekan wydziału ochrony środowiska i klimatolog Uniwersytetu Michigan. Miasto w Arizonie miało w tym roku ponad 100 dni z temperaturą 100 stopni Fahrenheita (37,8 stopnia Celsjusza). „Wraz z dłuższymi i poważniejszymi falami upałów w niektórych miejscach pojawiają się poważniejsze susze, a w innych intensywniejsze deszcze i powodzie. Zmiana klimatu staje się zbyt oczywista i zbyt kosztowna, aby ją ignorować”.

Europejskie lato pełne ekstremalnych upałów

Niewiele miejsc w Europie uniknęło tego lata fal upałów i ekstremalnych warunków pogodowych. Nawet sportowcy olimpijscy nie mogli uciec przed upałem.

Już w czerwcu fale upałów dotknęły Grecję, Turcję i Cypr; w ciągu kilku tygodni zmarło pięciu turystów.

Zaledwie kilka tygodni później we Włoszech zmarły cztery osoby, gdy temperatura osiągnęła 38 stopni Celsjusza. Fale upałów dyskryminują, a najbardziej narażone na śmierć są starsze kobiety.

W sierpniu Francja doświadczyła najgorętszego weekendu w roku. Po śmiertelnej fali upałów w 2003 r. Francja jest jednym z lepiej przygotowanych krajów europejskich, z systemami ostrzegawczymi, które mają zapewnić bezpieczeństwo obywatelom.