O nas
Kontakt

Lek na padaczkę może pomóc osobom cierpiącym na bezdech senny dobrze się wyspać, wynika z badań

Laura Kowalczyk

Canva

Naukowcy twierdzą, że lek może pomóc osobom, które nie używają aparatów CPAP, ale aby potwierdzić wyniki, potrzebne są badania na większą skalę.

Według nowych badań zaprezentowanych w tym tygodniu w Wiedniu, stosowany od dziesięcioleci lek na padaczkę może pomóc w łagodzeniu objawów bezdechu sennego.

Bezdech senny – choroba powodująca wielokrotne rozpoczynanie i zatrzymywanie oddechu podczas snu, co wpływa na poziom tlenu w organizmie – dotyka około 936 milionów ludzi na całym świecie, przy czym przypadki o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego dotyczą około 425 milionów osób.

Wiele osób cierpiących na bezdech senny korzysta z aparatów wytwarzających stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP), aby zapobiec chrapaniu, jednak nie jest to rozwiązanie idealne.

„Standardowym sposobem leczenia obturacyjnego bezdechu sennego jest spanie pod maską, która wtłacza powietrze przez twarz, aby drogi oddechowe pozostały otwarte” – powiedział w oświadczeniu Jan Hedner, główny autor badania i profesor medycyny oddechowej w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska w Szwecji.

„Niestety, wiele osób uważa, że ​​korzystanie z tych urządzeń na dłuższą metę jest trudne, dlatego konieczne jest znalezienie alternatywnych metod leczenia”.

Badanie objęło prawie 300 osób z Czech, Belgii, Francji, Niemiec i Hiszpanii, które cierpią na obturacyjny bezdech senny (OBS) – powszechną postać choroby, w której mięśnie gardła rozluźniają się, uniemożliwiając przepływ powietrza do płuc – i nie korzystają z aparatów CPAP.

Naukowcy podawali im albo lek sultiam, który stymuluje mięśnie górnych dróg oddechowych, albo placebo.

Przez następne 12 tygodni monitorowano oddech uczestników, poziom tlenu we krwi, rytm serca, ruchy oczu oraz aktywność mózgu i mięśni podczas snu.

Odkryli, że u osób przyjmujących lek rzadziej występowało zatrzymanie oddechu i wyższy poziom tlenu we krwi podczas snu w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo. Rzadziej byli również senni w ciągu dnia.

Wyższa dawka wydawała się robić większą różnicę. Pacjenci przyjmujący najwyższą dawkę sultiamu mieli o 39,9% niższą częstotliwość przerw w oddychaniu podczas snu, podczas gdy ci przyjmujący najniższą dawkę mieli o 17,8% niższą częstotliwość przerw.

„To sugeruje, że sultiam może być skutecznym sposobem leczenia OSA, zwłaszcza w przypadku osób, u których nie są w stanie stosować dostępnych metod leczenia mechanicznego” – powiedział Hedner.

Lek jest obecnie dostępny w krajach europejskich jako lek na padaczkę dziecięcą.

Hedner przedstawił wyniki badań, które nie zostały jeszcze opublikowane w żadnym czasopiśmie medycznym, na kongresie Europejskiego Towarzystwa Układu Oddechowego (ERS) w Wiedniu w Austrii.

Jak twierdzi Sophia Schiza, liderka grupy zajmującej się zaburzeniami oddychania podczas snu w ERS i profesor medycyny układu oddechowego i snu na Uniwersytecie Kreteńskim w Grecji, chociaż wyniki są „obiecujące”, potrzeba więcej badań, aby zrozumieć długoterminowy wpływ sultiamu i innych potencjalnych metod leczenia objawów bezdechu sennego.

„Ponieważ obturacyjny bezdech senny zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i choroby metaboliczne, kluczowe jest zdiagnozowanie i leczenie tej choroby” – powiedział w oświadczeniu Schiza, który nie brał udziału w badaniach.