O nas
Kontakt

Gwałtowne burze nawiedziły południową Europę, powodując ogromne zakłócenia

Laura Kowalczyk

Gwałtowne burze nawiedziły południową Europę, powodując ogromne zakłócenia

Silne wiatry i ulewne deszcze nawiedziły Hiszpanię i Włochy, powodując rozległe powodzie i poważne zakłócenia

Silny wiatr i ulewne deszcze nawiedziły port Palma na hiszpańskiej Majorce.

Pogoda jest częścią gwałtownej burzy, która wybuchła w niedzielę rano, powalając wiele drzew, powodując gwałtowne powodzie i niszcząc arenę byków w mieście Felanitx.

Burze sprawiły, że kierowcy musieli poruszać się w niebezpiecznych warunkach.

Na Balearach, w Katalonii i Walencji obowiązywał pomarańczowy alarm, a w Barcelonie odnotowano nowy rekord opadów.

Podczas ulewnych deszczy w niektórych częściach Katalonii w środku suszy zgromadziło się ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy. W Vilassar de Mar strażacy uratowali kierowcę, którego pojazd został wciągnięty przez wodę i utknął pod mostem.

Silny wiatr i ulewne deszcze spadły także w północnych Włoszech, najpierw w sobotę w Lombardii, gdzie silne burze powyrywały drzewa z korzeniami i uszkodziły dachy, a następnie w niedzielę w Ligurii.

Mieszkańcy Genui w niedzielny poranek byli zaskoczeni intensywnymi opadami deszczu i przez większą część poniedziałku w Ligurii obowiązywał wysoki stan alarmowy.

Cyklon Poppea, nadchodzący z północy Europy, przemieszcza się przez kraj i ma zamiar zmieść letnią falę upałów.

Tymczasem w niektórych częściach Grecji nadal szaleją pożary. Pożar, który wybuchł w sobotę na cykladzkiej wyspie Andros, prawdopodobnie spowodowany piorunem, został opanowany do niedzieli, ponieważ strażacy pozostali w kluczowych miejscach w ramach środków ostrożności ze względu na silny wiatr wiejący w okolicy.

Akcja gaśnicza skupiła się na froncie w okolicach wsi Vitali. Na miejscu pracowało 73 strażaków i 18 wozów strażackich, a pomocy z powietrza udzielały dwa samoloty i dwa helikoptery.

Ze względu na gorące i suche lata kraje Europy Południowej są szczególnie podatne na pożary, jednak urzędnicy Unii Europejskiej za rosnącą częstotliwość i intensywność takich pożarów obwiniają zmiany klimatyczne, zauważając, że rok 2022 był drugim najgorszym w historii rokiem po roku 2017 pod względem szkód spowodowanych przez pożary.