O nas
Kontakt

Przegląd kultury: Historia powstała wraz z początkiem gier gejowskich

Laura Kowalczyk

Przegląd kultury: Historia powstała wraz z początkiem gier gejowskich

Tego dnia w 1982 roku w San Francisco rozpoczęły się pierwsze w historii Igrzyska Gejów, których celem było promowanie akceptacji i włączenia sportowców LGBT+ do świata sportu.

San Francisco od dawna jest znane jako miasto bardzo przyjazne osobom LGBTQ+, a 28 sierpnia 1982 r. ugruntowało tę reputację.

Założone przez zespół kierowany przez sportowca i aktywistę Toma Waddella rozpoczęły się pierwsze zawody Gay Games, w których wzięło udział 1350 zawodników z ponad 170 miast na całym świecie.

Dziewięciodniowe wydarzenie, w którym wzięło udział około 10 000 osób, przypominało igrzyska olimpijskie i obejmowało pochodnię przewożoną z Nowego Jorku i miejsca zamieszek w Stonewall przez cały kraj aż do stadionu Kezar w San Francisco.

Późna ikona muzyki Tina Turner wystąpiła na ceremonii otwarcia, otwierając igrzyska, podczas których można było zobaczyć takie wydarzenia, jak pływanie, lekkoatletyka, koszykówka i golf.

Carl Viti/AP
Grupa dołącza do 300 000 innych osób na paradzie i wiecu z okazji Dnia Wolności Lesbijek/Gejów w San Francisco, czerwiec 1982 r.

Tom Waddell, który sam był dziesięciobojem olimpijskim na zawodach w Meksyku w 1968 r., wpadł na pomysł zorganizowania igrzysk po obejrzeniu w telewizji transmitowanego przez gejów turnieju kręgli.

Uważał, że Ruch na rzecz Praw Gejów za bardzo skupiał się na stereotypach i że jedynymi przedstawicielami społeczności byli zbyt często młodzi, biali mężczyźni, ze szkodą dla innych typów osób w społeczności LGBT+.

Obrazy Al Bello/Getty
Gay Games on the ice: zawody w łyżwiarstwie figurowym podczas Igrzysk w Nowym Jorku, 1994

Waddell chciał podkreślić, że geje i homoseksualiści byli właśnie takimi mężczyznami i kobietami, zanim stali się gejami.

On i jego przyjaciel Mark Brown postanowili rozpocząć turniej na wzór starożytnych igrzysk olimpijskich, którego celem było wykazanie talentów sportowych bez względu na wiek, rasę, płeć czy orientację seksualną.

Wraz z trzecim przyjacielem, Paulem Martem, Waddell i Brown utworzyli w czerwcu 1980 roku Komitet Olimpijski Gejów, który wkrótce stał się Komitetem Sztuki i Lekkoatletyki San Francisco (SFAA).

Wikimedia Commons
Tom Waddell obok oryginalnego plakatu Igrzysk Olimpijskich dla gejów, przedstawiający słowo „Olimpijskie” zakryte w związku z pozwem dotyczącym nazwy

Dążąc do osiągnięcia parytetu płci, Igrzyska w 1982 r. ustanowiły tradycję promującą integrację i oferującą bezpieczną przestrzeń zawodnikom z krajów na całym świecie, w tym z tych, w których homoseksualizm pozostaje ukryty lub nielegalny.

Chociaż było to głównie radosne wydarzenie, wokół nazwy igrzysk pojawiły się pewne kontrowersje.

Waddell początkowo zamierzał nazwać je „olimpiadami gejów”, ale on i organizatorzy zostali pozwani przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zaledwie trzy tygodnie przed ich otwarciem.

Powołując się na amerykańską ustawę o sportach amatorskich z 1978 r., MKOl wniósł pozew, twierdząc, że tylko Komitet Olimpijski i Paraolimpijski Stanów Zjednoczonych (lub USOC) może używać słowa „olimpijski” w USA.

John O'Hara/San Francisco Chronicle za pośrednictwem Getty Images
Mecz w kręgle podczas drugich Igrzysk Gejów w San Francisco, 1986

Zespół Waddella stawiał opór, twierdząc, że prawo zostało zastosowane kapryśnie, a Olimpiady Specjalne użyły tego słowa pozornie bez winy.

Niektórzy zwolennicy sugerowali, że posunięcie MKOl było dyskryminujące społeczność LGBT+, ale udowodniono, że od 1910 r. podjęli oni wiele działań, aby zakazać nieoficjalnego używania tego słowa.

Impreza się odbyła i zakończyła się dużym sukcesem. Stephanie Mills wystąpiła na ceremonii zamknięcia wraz z zespołem marszowym z okazji Dnia Wolności Gejów z San Francisco i Twirling Corps.

Apel Dev O'Neill/CQ za pośrednictwem Getty Images
Kongresmen Phillip Burton przemawiał podczas ceremonii zamknięcia pierwszych Igrzysk Gejów

Podczas ceremonii zamknięcia przemawiał także ówczesny kongresman Philip Burton. W tym czasie współpracował z łącznikiem gejów Billem Krausem nad tworzeniem przepisów i finansowaniem badań nad AIDS w rejonie San Francisco.

Igrzyska Gejów powróciły do ​​San Francisco cztery lata później, w 1986 roku, i wzięło w nich udział jeszcze więcej sportowców.

W 1994 r. w Nowym Jorku odbyły się Igrzyska Gejów, które zbiegły się z 25. rocznicą zamieszek w Stonewall.

Obrazy Al Bello/Getty
Zawody zapaśnicze podczas Igrzysk Gejów w Nowym Jorku, czerwiec 1994

W wydarzeniu tym udało się prześcignąć igrzyska olimpijskie – wzięło w nim udział 10 864 sportowców, w porównaniu z 9 356 na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. i 10 318 na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 r.

41 lat po pierwszych Gay Games turniej nadal cieszy się dużym zainteresowaniem.

Edycja 2022 została przełożona ze względu na pandemię Covid-19, ale odbędzie się w listopadzie tego roku. Po raz pierwszy w historii odbędzie się w dwóch ośrodkach – w Hongkongu oraz w Guadalajarze w Meksyku.